Yılın Yıldızı Olmak Elinizde !

11.12.2013
57
Yılın Yıldızı Olmak Elinizde !

2014-estetikCanlı, parlak ve pürüzsüz cildinizle yılbaşı partisinde tüm ilgiyi üzerinize çekmek istemez misiniz? Güzelliğinizle göz kamaştırabilmek, küçük sihirli dokunuşlar ile kusursuz olmak artık hayal değil.

Dr. Ali Duman

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Yeni yıl partisi, herkesin kendini farklı ve özel hissetmeye ihtiyaç duyduğu günlerin başında gelir. Sanki o gece bütün bir yılın yorgunluğunu atarcasına eğlenmek isteriz. Yeni yıl için dilekler tutar hayaller kurarız. Peki bu kadar anlamlı olan bu günde kendinize en güzel hediyeyi almanın, bir değişiklik yapıp kendinizi ödüllendirmenin vakti gelmedi mi? Yeni yıla daha canlı, parlak ve pürüzsüz bir cilt ile girmemeniz için hiçbir sebep bulunmuyor.

Yeni Yıl Partisi öncesinde neler yapılabilir?

Yeni yıl partisinin hemen öncesinde yapılabilecek farklı uygulamalar söz konusu. Bunlar; dudak kalınlaştırma veya şekillendirme, göz çevresi, alın ya da kaşlara uygulanabilecek doğal bir botox, yüze ve boyuna lazer biostimülasyon ile daha diri, duru ve genç parlak bir görünüm kazandırılması, kök hücre tedavileri ile yüz ve boyun bölgesinde genç ve sağlıklı bir görüntü elde edilmesi şeklinde sıralanabilir. Bu uygulamalar yaklaşık yarım ile bir saat süren hemen hemen hepsi lokal anestezi altında yapılabilen ve iki gün sonra en ufak bir iz, kızarıklık veya şişlik bırakmayan işlemlerdir. Popüler cerrahi işlemler arasında tamamen lokal anestezi ile gerçekleştirilen lazer lipoliz ilk sırada yer alır. Özel bir dalga boyu ve frekansa sahip Slimlipo cihazları sayesinde 30-45 dakika içerisinde aylardır spora erimeyen basenler, rahatsız eden şekilsiz bacaklar, gıddık, doğum sonrası oluşan göbek veya kalın belden rahatlıkla kurtulmak mümkün. Bu işlemler, günlük hayatı hiç etkilemeden yapılabilir. İşin en heyecan verici kısmı, lazerin sadece cilt altı yağ dokusunu eritmesi değil, aynı zamanda deride de bir gerginleşme etkisi yaratabilmesindedir.

Silikon implantlar ile meme büyütme-küçültme, karın germe, estetik burun operasyonları gibi uygulamalarda artık eskisi gibi büyük ve ağrılı müdahaleler yok, iyileşme süreci son derece hızlı ve rahat.

Mevcut merkezlerin çoğunda “mezoterapi” adı altında vitamin enjeksiyonları yapılır ancak bu formüllerde bulunan vitaminlerin çeşit olarak kısıtlı, miktar bakımından ise azdır.

Çeşitli frekans ve dalga boylarındaki lazer uygulamaları sayesinde cildin farklı tabakalarını uyarabilir. Bu işlemler sonucunda kollajen ve fibrojen üreten hücreler ile kan damarı oluşturan, lenfatik drenaj yapan, yapı taşı olan, yara iyileşmesinde etkin rol oynayan hücreler harekete geçiriliyor ve çalışmaya başlar. Sonrasında bunlar mezoterapi formüllerinden çok daha zengin ve çeşitli formüllerle verdiğimiz besin maddeleri tarafından kullanılarak cildin yenilenmesinde, parlaklaşmasında ve gençleşmesinde kullanılıyor. Buna ‘lazer biostimülasyon’ denilir. Lazer biostimülasyon sayesinde üç farklı lazer platformu ve arada uygulanacak aminoasit, vitamin ve mineralden zengin biostimülasyon enjeksiyonları ile bir veya iki seansta pırıl pırıl bir cilde sahip olabilirsiniz.

Adım adım gelen kusursuz güzellik

Önce cildin en üst tabakasında bir soyma işlemi yapılır. Son derece kontrollü bir soyma işlemidir. Daha sonra cildin bir alt katmanına farklı bir lazer ile aynı işlem uygulanır. Bunun takibinde zaten cildin yapısında bulunan ancak zamanla azalmış veya kaybolmuş aminoasit, mineral ve vitaminler biyostmulasyon ile cilde enjekte edilir. Bu formüller yüz, saç, el sırtı veya göğüs için farklı materyallerden oluşmaktadır. Son olarak farklı bir lazer ile lekelere müdahale edilir ve seans bitirilir.

Fark yaratan pratik uygulamalar

17-25 yaş aralığında bulunanlar için cilt bakımı, akne skarları için lazer uygulamaları önerilebilir. Her yaş aralığında olduğu gibi, özellikle stres ve hormonal değişikliklerin üst seviyede olduğu bu yaşlarda saç lazer tedavisi ve biostimülasyonu (saç mezoterapisi) yapılabilir. 25-35 yaş arası bayanlar için lazer biostimülasyon ve botox uygulamaları, dudak kalınlaştırma veya şekillendirme, yüz ve boyun bölgesi için biostimülasyon ile diri ve parlak bir cilt elde edebilmek mümkün. 35-45 yaş aralığında ise belirtilen uygulamalara ek olarak; dolgu uygulamaları, kök hücre veya PRP ile yüz, boyun, dekolte bölgesi, el sırtı cilt gençleştirme uygulamaları, lazer ile kılcal damar tedavisi önerilebilir. Leke tedavisi veya çok ince kırışıklıkların tedavisi de yapılabilir.

Özel günlerde makyaj öncesi yapılabilecek mucize dokunuşlar

Cildin yapısında bulunan aminoasitler ve mineraller zamanla azalır bazen metabolik değişikliklere bağlı olarak kaybolur. Bu da görünüme parlaklığın, diriliğin ve canlılığın yitirilmesi şeklinde yansır. Cildi ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller, aminoasitler bakımından doyurabilmek için belli aralıklarla biostimülasyon tedavileri yapılması uygun olur. Bu tedaviler, 15-20 dakika süren sonrasında makyaj veya duş yapılabilen oldukça rahat uygulamalardır.

Yeni Yıla hazırlanırken neler yapılmalı?

Cilt tipine bağlı kırışıklıklar veya gevşemeler çok erken yaşlarda başlayabilir veya geç başlamasına rağmen kalıcı olabilir. Çok ince kırışıklıkların yerleşmesinin engellenmesi için botox tedavileri son derece uygun çözümlerdir. Bu tedaviler, kırışık veya buruşukluklar yerleştikten sonra yapılmasının hiç bir anlamı yoktur. Dolayısıyla daha büyük cerrahi işlemlere gerek kalmaması için son derece az ve doğal dozlarda botox uygulamaları tavsiye ederim. Ayrıca dudak kontürünün bir-iki mm kalınlaştırılması, akne skarlarının giderilmesi, elmacık kemiklerinin veya nispeten geride veya küçük olan çenenin belirginleştirilmesi için hyaluronik asit ile dolgu uygulamaları yapılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.