Yoganın İyileştirici Gücü

17.10.2012
61
Yoganın İyileştirici Gücü

Yoganın İyileştirici Gücü, Merih Kenet, Yoga, Meditasyon, Sağlık, Yaşam, İpuçları, Yoga ve Yaraları

Hepimizin bildiği gibi modern yaşam stresi etkilemektedir. Şehir hayatı ve hayata karşı yol almada yüklendiğimiz sorumluluklar ve mükemmelliyetçilik gibi sorunların etkilerini vücudumuzda taşıyoruz. Yoga stresle kolayca başa çıkabilmenizi sağlayan bir yaşam felsefesidir.

Merih Kenet

Yoga & Meditasyon Eğitmeni

Strese bilinçsizce ve sağlıksız koşullarda karşı gelmeye çalışmamızı vücudumuz uzun süre kaldıramaz. Dünya Sağlık Örgütünün açıklamasına göre, sağlık; kişide herhangi bir hastalığın olmaması değildir. Kişinin fiziksel, zihinsel, akılsal sosyal seviyede iyi olma halidir. Yoga bize bir yaşam tarzı geliştirerek beden, zihin, ruh sağlığını yükseltmek için çözümler üretir.

Stres günümüzde modern kronik hastalıkların en önde gelen sebeplerinden biridir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre; kalp hastalıkları ve kanser rahatsızlıklarında günümüz dünyasında temel faktörün stres olduğu açıklanmaktadır.

Fiziksel ve zihinsel stres, yorgunluğa, performansta azalma ve kaygıya yol açıyor. Kontrol edilmediğinde ise ciddi hastalıklara da kapı açabiliyor.
Vücudunuza , kendinizi verebilmenin, hissetmenin ve iyileşmesinin en etkili yollarından birisi de Yoga ‘dır.

Yoga ile stresin bedende yarattığı -sırt ağrıları, skolyos, bel fıtığı, boyun fıtığı gibi- birçok rahatsızlıklar çözüme kavuşabilir. Aslında basit olarak görünen bir sırt ağrısı o kadar da basit olmayabilir.  Ağrı; kaslarımızı nasıl kullandığımız, nasıl düşündüğümüz, nasıl hissettiğimiz, nasıl yediğimiz ve nasıl dinlendiğimizin bir kompozisyonudur. Birçok rahatsızlıklar konusunda yoganın destekleyici gücü vardır. Doktorların verdiği tedaviye destek olarak rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Yogayla birlikte tedavinin daha kalıcı olması sağlanabilinir. Vücut-akıl dengesi bozulduğunda ve yaşam gücü özgürce içimizde dolaşmadığında hasta olur. Yaşam güveni, umut yeniden yapılandırılmadığında iyileşme olmayacaktır.

Çok basit görünen nefes almayı doğru yapamadığımızı ancak üst göğüse acele acele nefesler çekildiğinde fark edebiliyoruz. Oysa ki daha yavaş ve daha derin nefes alma öğrenildiğinde, bedensel iyilik ve rahatsızlıkların giderildiğini, fayda sağlama potansiyelinin geliştirilebildiğini gözlemliyoruz.

Benzer bir şekilde duruş bozuklukları alışkanlıkları, kas sertliği veya zayıflığı, dengede güçlükler olabilir. Bütün bunların hepsine yoganın değişik asanalarıyla destek verilerek sonuç alınabilir. Düzenli egzersiz ve meditasyon da yararlıdır. Sadece yoga yapmak veya birtakım hareketleri yapmak yeterli değildir. Aslında nefes alım ve meditasyon bizleri kendi içimize çeken egzersizlerdir.

Yoga evrenseldir. Her yaştaki insan yoga yapabilir. Herkesin kendi sınırları içinde yapabileceği bir tedavi yöntemidir. Yoga yapabilmek için çok güçlü ve esnek bir bedene sahip olmanız gerekmiyor ama yoga sayesinde daha güçlü ve esnek bir bedene sahip olabilirsiniz.

Hepimiz kendi sağlığımızın ve iyi oluşumuzun sorumluluğunu üzerimize aldığımızda bedenimiz ve aklımız dengenin ve uyumun sırlarını açığa çıkarır ve iyileşme için gerekli enerjiyi serbest bırakır. Hepimizin içinde inanılmaz potansiyeller var.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.