‘Yorgun gezenler’e özel zindelik reçetesi!

‘Yorgun gezenler’e özel zindelik reçetesi!

Sürekli yorgunluktan yakınanlar dikkat! Enerjinizi artırmak için turp, muz, biber ve yeşil çay gibi gıdaları tüketmek gerekiyor…

Takvim’de yer alan habere göre bağışıklık sistemimizin zayıfladığı kış aylarında enerjimiz de düşer. Halsizlik ve yorgunluk şikayetleri artar. Bu durumu aşmanın ilk koşulu düzenli yemek yemek, özellikle de iyi bir kahvaltı yapmaktır.

Uzmanlar halsizlikten kurtaran zindelik veren gıdaları şöyle anlatıyor:

TURP: Uyku verici ve stres azaltıcı bir besindir. Bu nedenle günde 2 kez tüketilmelidir. Özellikle akşamları bir turpu dilimleyip yiyebilirsiniz.

Vücudun gerginliğini alır ve uykunuzu düzenler ve ertesi güne daha zinde uyanmanızı sağlar.

YEŞİLBİBER: Özellikle çiğ tüketildiğinde yüksek oranda C vitamininden dolayı size enerji verecektir. Bolca biber yediğinizde kendinizi zinde hissedeceksiniz.

SALATA: Gün içerisinde sebze-meyve salatalarını bolca tüketin.

MUZ: Yüksek oranda lif içerir ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Yorgun hissettiğinizde bir muz yerseniz kısa sürede kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

ELMA SİRKESİ: Strese ve yorgunluğa iyi gelir. Bir litre suya 3 yemek kaşığı elma sirkesi koyun. 2 yemek kaşığı bal ekleyin ve yatmadan önce bu karışımdan 2 kaşık için. Sabah daha zinde uyanacaksınız.

FINDIK: Sebzelerde, fındıkta ve tahıllı ekmeklerde bulunan magnezyum size zindelik kazandıracaktır.

BROKOLİ : Yiyeceklerdeki enerjinin hızlı emilimini sağlayan Co-enzim Q10, vücudun ürettiği antioksidandır. Bu enzimin oluşmasını sağlayan yiyecekler de brokoli, kahverengi şeker, kepekli ürünler, soya ve fındıktır.

YEŞİL ÇAY: İçeriğindeki antioksidanlar kişiye kendini enerjik hissettirir. Günde 2 bardak yeşil çay içebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.