Zamanı Tersine Çeviren Estetik Operasyonlar

04.12.2013
41
Zamanı Tersine Çeviren Estetik Operasyonlar

estetik-ve-yas 18’li yaşlardan 70’li yaşlara kadar rağbet edilebilen estetik uygulamalar; göğüs, yanak, göz çevresi, kol, bacak, kalça, boyun ve karın gibi oldukça geniş bir alanda kullanılabiliyor. Her yaşa ve ihtiyaca uygun estetik yöntemleri öğrenmek ister misiniz?

Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu

Estetik ve Plastik Cerrahı

Estetik açıdan tatmin edici, genç ve güzel görünüm her dönemde olduğu gibi günümüzde de kadınların rüyalarını süslemeye devam ediyor. Her yaş için farklı ve kişiye özel seçenekler sunan estetik operasyonlar; bölgesel kusurları giderebileceği gibi, daha geniş bölgelerde de etkili olabiliyor.

Gençlerde akne izlerini kapatmaya yönelik uygulamalar ön plana çıkıyor

Üniversite çağı dediğimiz 18-25 yaş arası dönemde, gençler en çok akne izleri konusunda estetik kaygılar yaşıyor. Dermatolog önerisiyle tedavi sonlandığında kalan inatçı izler için, estetik uygulamalardan destek alınabilir.

Akne izlerinden başka gençlerin rağbet ettiği diğer uygulamalar; burun estetiği, göğüs şekillendirme ve liposuction yöntemi olarak karşımıza çıkar. Özellikle bu genç yaşlarda, tedavi ile düzelmeyen vakalar söz konusu olduğunda, estetik operasyonlara başvurulur. 20 yaşın altında ileri derecede meme büyümesi ameliyatlarını 18 yaşından itibaren yapılır. Ancak burada gencin böyle bir operasyona hazır olup olmadığını anlayarak hareket etmek gerekir. Bu gibi durumlarda psikiyatri uzmanlarından yardım alınmasını isteyebilir. Eğer 18 yaşından önce bir ameliyat yapılacaksa, anne ve babalarının yazılı izni gerektiği de unutulmamalı.

30’lu yaşlardan itibaren estetik ihtiyaçlar yön değiştiriyor

30’lu yaşlardan itibaren değişen vücut yapısıyla birlikte, estetik ihtiyaçlar da değişir. 30’lu yaş estetiklerinde doğumla birlikte vücutta baş gösteren bazı kusurlar da öne çıkar. Bunun yanı sıra; göğüslerin büyümesi veya sarkması, karında bazı deformasyonların oluşmaya başlaması, vücudun farklı bölgelerinde yağ birikimlerini öne çıkması da bu yaş grubunda estetik uygulamalara yönelme sebepleri arasındadır.

40’lı yaşlarda ameliyatsız müdahalelere ilgi artıyor

30’ların sonunda itibaren ve 40’lı yaşlarda, yüzdeki deformasyonlara daha çok ağırlık verilir. Botoks ve dolgu enjeksiyonu gibi ameliyatın daha az kullanılır, ufak cerrahi girişimler ilgi görür.

40 ve 50 yaş estetiğinde, yüz ve vücut uygulamaları eşdeğer ilgi görüyor

50’li yaşlarda ise karın germe ameliyatları ve  meme toparlama ameliyatları ön plana çıkar. Botoks ve dolgu enjeksiyonları, yağ enjeksiyonlarının revaçta olduğunu kaydediyor. Daha çok yüze yönelik işlemler bu dönemde artar. Vücut ameliyatları, yüzün daha ağırlıkta olduğu yüz germe ameliyatları, göz kapağı ameliyatları bu dönemde devreye girer. Şakak germe ameliyatları da kadınların en çok tercih ettiği estetik uygulamalar arasında yer alıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.