Zamanla Savaşmayın Anı Yaşayın

Zamanla Savaşmayın Anı Yaşayın

Her yeni yıl, yeni istek ve planları da beraberinde getirir. Uzmanlar geçmiş takıntısından beslenerek ortaya çıkan gelecek kaygısına dikkat çekiyor.

Uzman Psikolog Selin Karabulut

Gelecek kaygısı her bireyde var olan, ancak derecesi kişiye ve yaşadıklarına göre değişen özel bir durumdur. Bu kaygı bireyin hayatının merkezine yerleştiğinde birtakım psikiyatrik sorunları beraberinde getirebilir.

Her yılbaşında biten yılın izleri devam ederken yeni hedefler, istekler ve planlar yapılır. Geçmişe takılıp kalmak ise gelecek üzerinde büyük rol oynar. Yeni yıl ile beraber geçmiş takıntısından kurtulup geleceğe odaklanmak gerekir. Kendinizi sürekli geçmişten dolayı önlem alır halde buluyor, kendiniz dışında etrafınızdakilerin de sizin istediğiniz şekilde önlem almasını bekliyor ve almadıklarında tahammül edemiyorsanız gelecek kaygısı duyuyor olabilirsiniz.

Bedensel olarak da nefes alamama, kalp çarpıntısı ve bayılma hissi gibi durumlar yaşayan kişiler risk altında olabilir.

Anı yaşamak için uzun vadeli planlar yapmayın

Geçmişin izleri, deneyimler, travmalar, yaşanılan her şey bugünkü bizi biz yapan şeylerdir. Gelecek kaygısı herkeste farklı miktarlarda vardır. Önemli olan geçmişte yaşanılanlardan öğrenmek, değiştirmek-dönüştürmek, stratejiler belirlemektir. Bunu iyi yapabilen kişiler, gelecek için çok daha az kaygılanacaklardır. Yaşadığımız ana konsantre olabilmek geçmişle gelecek arasında sağlıklı bir köprü kurabilmekle mümkündür. Kendinize; dün neredeydim, yarın istediğim yerde olabilmek için bugün nerede olmalıyım gibi sorular sorun. Hayatta sürekli beklenmedik şeyler olabilir. Bu nedenle kafamızdaki gelecek senaryolarından, tahminlerinden, uzun vadeli planlardan kurtularak hayatın gerektiği şekilde anı yaşamak gerekir.

Anı yaşayanların daha az kaygılı hatta gamsız görünür.

Anı yaşayan kişiler yaşadıkları andan keyif aldıkları için akıllarındaki negatif olasılıklar daha azdır ve daha mutlu olurlar. Tahminlere ve planlara göre hareket edenler ‘ya … olursa’ kaygılarıyla yaşarken, anı yaşayanlar ‘Haydi şimdi ne yapıyoruz?’ derler”. Gelecek kaygısı olan kişiler ihtimal ve olasılıkları düşünmekten hareket edemez. Gelecek kaygısı duyanlar yaptıkları işlerin çoğundan zevk alamaz, çaresiz hisseder, her şeyi kontrol etmek isterler ama olmaz. Geçmişe takılanlar ise genelde mutsuzdur, zihinleri hep meşguldür. Her bir olayı geçmişte yaşanmış başka bir olayla kıyaslar, benzetir, bağlantılar kurar ve ilerleyemez.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.