Zatürre Oluşumunun Sebepleri…

Zatürre Oluşumunun Sebepleri…

Gripten sonraki ölümlerin asıl nedeninin grip virüsünün yaptığı zatürre ya da grip sonrası bakteriler ile gelişen zatürredir. Yaşlılarda hastalık hem daha ağır seyretmekte hem de ölümcül olabilmektedir. Özellikle 65 yaşın üstündekilerin 5 yılda bir zatürre aşısı yaptırması gerekir. 

Doç. Dr. Kemal Tahaoğlu

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

İngiltere ve ABD’de ölüm nedenleri arasında altıncı, Türkiye’de ise beşinci sırada yer alan zatürre akciğer dokusunun ilthaplanması olarak tanımlanıyor. Başta bakteriler olmak üzere birçok mikroorganizma zatürreye neden olabiliyor.  Bebek ve çocukların yanında, yaşlı ve müzmin hastalığı olan zatürre, erişkinlerde hem daha sık görülüyor, hem de daha ağır ve ölümcül olabiliyor.

 

Şeker, kalp, akciğer, böbrek, beyin, kas ve bazı kan hastalıkları gibi kronik rahatsızlığı olanlar ile bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler zatürre bakımından risk grubundadır.

 

 

Tanıda geç kalmamak çok önemli

Zatürrenin en önemli belirtileri aniden ortaya çıkan, üşüme titreme ile yükselen ateştir. “Hastalar yan ağrısı, öksürük, pas renginde balgam çıkarmaktan yakınabilirler”

 

Alkol ve sigara kullananlarda, büyük ve uzun süre yatmaya neden olan ameliyatlar sonunda zatürre gelişme sıklığı artar. Ölümle sonuçlanacak bir hastalık olan zatürrede en önemli nokta tanıda geç kalmamak ve uygun tedaviyi en kısa sürede başlamaktır.

 

Korunmak için aşılanın!

Zatürreden korunmada aşılar önemli yer tutar. Zatürre risk grubunda bulunan ve 65 yaşın üstünde olan bireylerde 5 yılda bir olmak üzere zatürre aşısı yapılması gerekir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.