Zatürre ve Soğuk Algınlığı

Zatürre ve Soğuk Algınlığı

Zatürre ve soğuk algınlığı karıştırılan iki enfeksiyondur. Çocuk ve yetişkinlerde en çok ölüme neden olan hastalıklardan biri zatürredir. Zatürreye bağlı hastalıklar dünya çapında yılda yaklaşık 2 milyon erişkinin hayatını kaybetmesine yol açıyor.

Dr. Esra Sönmez

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

Kronik hastası, küçük çocuk ve sigara kullanan kişilerin zatürre hastalığına yakalanma risk grubunda yer alır.

Kış ayları ve hızla soğuyan havalarla birlikte hastalıklar artmaya başladı. Özellikle soğuk havalarda ve gün boyu kapalı ortamlarda fazla vakit geçirmek zatürreye davet çıkarıyor. Dikkat edilmez ise üst solunum yolu enfeksiyonu ile başlayan belirtiler ilerleyerek alt havayoluna inebilir ve zatürreye dönüşebilir.

Tıp dilinde “pnömoni” olarak adlandırılan zatürre; akciğerlerde çoğunlukla solunum yolu ile bulaşan bakterilere, virüslere ya da mantarlara bağlı olarak gelişiyor. Akciğer parankim dokusunda meydana gelen iltihaplanma sonucu oluşan ve kronik bir sağlık sorunu olanlarda daha ağır seyredebilen ve oldukça ateşli olan bu hastalık hayati tehlikeye yol açabilir.

“Gribe yakalandım” derken zatürre olmayın

Ateş, öksürük (balgamlı ya da kuru), göğüs ağrısı, üşüme titreme, solunum güçlüğü gibi rahatsızlıklar kişilerde “soğuk algınlığına yakalandım” algısı oluştursa da esasında en önemli zatürre belirtileri olarak kabul edilir. Baş ağrısı, bulantı/kusma, ishal , kas-eklem ağrıları, yorgunluk/halsizlik gibi şikayetler de eşlik edebilir.

Vücudun bağışıklık sistemini zayıflatan ve zatürreye yatkınlığı artıran hastalıklar arasında; KOAH, bronşit, kistik fibroz, diyabet, böbrek hastalığı, kalp yetmezliği, karaciğer hastalığı ve kanser yer alıyor. Aynı zamanda, dalağı alınmış olan hastalar, beslenme bozukluğu olanlar, gribal enfeksiyon geçirenler, uzun süreli kortizon veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullananlar ile bakım evlerinde yaşayanlar da risk altında olur.

Uygun olmayan antibiyotik tedavisi ölüme yol açabilir

Zatürre tedavisinde genelde başlangıçta olası tüm etken mikroorganizmaları kapsayacak geniş etki spektrumlu antibiyotik tedavisi uygulanır. Antibiyotik seçiminde hastalığın şiddeti, hastanın risk faktörleri ve kuşkulanılan hastalık yapıcı etken gibi pek çok faktör göz önüne alınır. Çalışmalar uygun olmayan antibiyotik tedavisinin ölüm riskini artırdığını gösterdiğinden, başlangıçta uygun antibiyotik tedavisinin seçilmesi önemlidir. Balgam kültüründe enfeksiyona neden olan patojen belirlendikten sonra, başlangıçta seçilen ampirik antibiyotik tedavisi o mikroorganizma için uygun antibiyotik tedavisiyle değiştirilir.

Zatürre aşısıyla % 70-90 koruma sağlanır

Zatürreden korunma yolu ve hastalığın önlenmesinde aşı etkilidir. Yüzde 70 ila 90 arasında koruma sağlar. Çocuklarımızın ve risk faktöründeki yetişkinlerin toplumdan edinilebilecek en sık pnömoni etkeni olan stereptococcus pneumoniae’a karşı aşılanması hastalığın önlenmesinde büyük önem taşır. Tedaviye geç kalındığında ölümlere neden olabilen pnömoni ile ilgili yakınması olan kişiler en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.