Akıllı Cihazlarda Bu Hataları Yapmayın!

Akıllı Cihazlarda Bu Hataları Yapmayın!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid 19) pandemisi nedeniyle eş-dostla iletişim kurmak, yoğun gündemi takip etmek veya gündemden kaçmak için eldeki tek imkân; cep telefonu, tablet ve bilgisayar oldu. Zaten günlük işlerden yorulan el ve kollara fazladan yüklenildi. Ancak bu yüklenmenin faturası ağır olabilir. El, bilek ve kollarda; ağrı, şişme, hareket ve güç kaybı ile uyuşma benzeri ciddi sorunlar!

Doç. Dr. Arel Gereli

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Üstelik eskiden teknolojinin kullanımına bağlı sorunlar erişkin yaş grubunda daha sık görülürken, cep telefonu ve tablet kullanımının yaygınlaşması, derslerin bilgisayar ortamına taşınması nedeniyle artık gençleri hatta çocukları bile tehdit ediyor!

Uykudan uyandırıyorsa, dikkat!

Mobil telefon ve tablet başta olmak üzere akıllı cihazların kullanımına bağlı ağrı el ve kollarda gelişebilir hatta omuzları dahi tutabilir. Ağrıya eklemlerde ve kollarda şişme, parmaklarda uyuşmalar da eşlik ederek tabloyu daha da büyüyebilir. Tüm bu sorunların yaşam kalitesini düşürecek, uyku kalitesini bozacak ve başkalarına muhtaç hale getirebilecek kadar şiddetli boyutlara ulaşabilir. El ve kollarda görülen yakınmalar gün içinde değişen düzeylerde görülebilir ancak gece uykudan uyandırıyorsa ciddi bir soruna işaret eder. Dolayısıyla bu durumda mutlaka hekimle irtibata geçilmeli.

Ciddi sorunları tetikleyebilir

El ve kolların aşırı kullanımı sonucu oluşan problemlerde erken müdahale büyük önem taşır. Çünkü tedavide gecikilirse sorun daha da büyüyerek; eklemlerde kireçlenme, tendinit, tetik parmak ve sinir sıkışması gibi tablolara yol açabilir. Önceden bu hastalığı olan kişilerde ise şikayetlerin daha da artmasına neden olabilir. Eklem kireçlenmeleri ağrı, şişme ve hareket kaybı şeklinde yakınmalarla seyrederken, sinir sıkışmalarında uyuşma-güç kaybı ön planda olur. Özellikle omuz bölgesinde kas yırtıkları da ağrı ve hareket kaybı ile kendini belli eder. Bu şikayetler ilerleyici ve devamlı ise hastalık yerleşiyor anlamına gelir.

En sık bu hatayı yapılır

Uzun saatler boyu elde cep telefonu ve tablet tutarak durmak, devamlı hareketsiz kalmak çok yorucudur. Akıl iş, oyun, haber ya da sosyal medya ile meşgul iken el, kol ve omuzların hangi pozisyonda kaç saat durduğuna dikkat edilmelidir. Uzun süre aynı pozisyonda kalınca da o pozisyonu sağlayan eklem, kas, tendonlar ve sinirler aşırı yüklenmeye maruz kalır. Aşırı yüklenme dokunun kendini onarmasına imkân vermez ve olay hastalığa dönüşür.

Akıllı cihaz kullanırken 10 kritik kural

El ve kollar gün içinde başka işlerde de kullanılır ve onların da bir kapasitesi vardır. En başta akıllı telefon ve tablet olmak üzere, teknolojik cihazları kullanırken almak gerekir.

*Bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi cihazları gereksiz veya uzun süre kullanmaktan kaçının. Sosyal medya, haber takibi ya da oyun için kullanımlarına mutlaka bir sınır koyun. Bu noktada kollarda yorgunluk hissi bir kılavuz olabilir. Kullanım sırasında yorgunluk hissi başlıyorsa, belki de o gün kapasite dolmuştur.

*Eğer evden çalışıyor, el ve kolları 30 dakikadan fazla bükülü vaziyette tutulmamalıdır.

*Bilgisayar karşısında çalışırken her saat başı mutlaka 10 dakika ara verilmeli.

Ara verildiğinde başka işle uğraşılmamalı, el ve kolları dinlendirilmelidir.

*Telefonda yazmak yerine sesli mesaj ya da konuşma tercih edilmelidir.

Telefonda yazı yazmanız gerekliyse cihazı bir yere koyduktan sonra iki elinizin işaret parmaklarını kullanarak yazın.

*Klavye ile el ve kollar aynı hizada olmalı.

*Fare kullanılırken el kasılı vaziyette tutulmalıdır.

*Dizüstü bilgisayar kullanıldığında, ekranı olabildiğince yükseğe konulmalı, bağımsız klavye ve fare ile çalışılmalıdır.

*Erken evrede kontrol altına alınabilir. El ve kollarda görülen tendinit, sinir sıkışması, tetik parmak ve kireçlenmeler erken evrede aktivite kontrolü, ilaç tedavisi veya rehabilitasyon ile kontrol altına alınabilir.

Tedavilere cevap vermeyen veya ileri evreye ulaşmış durumlarda ise cerrahi müdahale ile kesin sonuç elde edilebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.