Babalar İçin Estetik Tüyoları…

22.06.2014
76
Babalar İçin Estetik Tüyoları…

babalar-icin-estetik-tuyolariGeçmişteki göbekli, tonton baba imajı yerini bakımlı modern babalara bırakıyor. Günümüzde pek çok erkek sosyal yaşamda kendini daha bakımlı ve iyi hissetmek için estetik operasyonlara yöneliyor. Peki, Türkiye’de erkeklerin en çok tercih ettiği estetik operasyonlar hangileri?

 Prof. Dr. Akın Yücel

 Estetik ve Plastik Uzmanı

Estetik uygulamaların artık lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç halini aldığı çağımızda erkekler de gerek iş gerekse sosyal yaşamlarında kendilerini daha iyi hissetmek için estetik operasyonlara başvuruyor. Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Derneği’nin verilerine göre estetik girişimlerin yüzde 10’u erkeklere uygulanıyor ve bu oran her geçen yıl yükseliyor. Artık çocukluğumuzdan hafızamıza kazınan göbekli, tonton baba imajı yerini bakımlı modern babalara bırakıyor.

Türkiye’de en sık yapılan erkek estetiklerinin başında ise burun ameliyatları, liposuction (göbek çevresi, bel ve memelerden yağ aldırma), göz kapağı estetiği, dolgu ve botox uygulamaları geliyor. Ülkemizde estetik ameliyat yaptıran erkek sayısı her geçen gün artmaktadır. Burun en fazla talep gören erkek estetik uygulamalardan biri. Onu liposuction, özellikle jinekomasti dediğimiz meme büyümesi nedeni ile memelerin küçültülmesine yönelik liposuction işlemi takip eder. Meme dışında bel ve göbek çevresi yağlanması nedeni ile liposuction yaptıran hastaların sayısı da yüksek. Yine gözkapağı ameliyatları orta yaş üstü erkek hastalardan talep görmekte. Ameliyatsız uygulama olarak botox ve dolgu işlemleri de erkekler tarafından giderek daha fazla talep edilir.

Güzellik Artık Erkekler İçin de Statü Sembolü…

Şu an erkeğin daha sade, kadının daha süslü olması durumu bir yanılsama. Çünkü hayvanlara bakacak olursanız, her hayvanın erkeği daha süslü. Eski çağlara gidersek durum yine böyle. Mesela padişahlara bakın, Yavuz Sultan Selim, Kanuni… Hep kaftanlarıyla, takılarıyla ön planda. 19. yüzyıldan sonra erkek sadeleşiyor, kadın süslenmeye başlıyor. Günümüzde erkekler de estetiğe meraklı. Yeni moda eğilimleri de erkeğin yeniden süslenme çabasında olduğunu gösterir.

Erkeklerde Feminize Burna Dikkat…

Ülkemizde erkeklerin en çok talep ettiği estetik operasyon burun ameliyatları. Erkek hastalarımızın burun ameliyatlarında; doğal görünen, yüzü, kişilik özellikleri ve kariyeri ile uyumlu, ameliyatlı olduğu anlaşılmayan ve rahat nefes alabilen bir burun oluşturmak amaçlanır. Erkeklerde ameliyat hedefleri kadınlardakinden daha farklıdır. Bir erkeğe yapılabilecek en büyük kötülük, yüzüne kadınsı bir burun kondurmaktır. Erkek hastalarda burnun daha sert ve erkeksi gözükmesi erkeğe daha güçlü bir görünüm kazandırır. Çoğunlukla hafif bir kemer bırakmak, oyuk bir burundan daha iyi bir görüntü sağlar.

Jinekomasti Pek Çok Erkek İçin Zorunluluk…

Erkeklerde yağlanma en çok bel çevresi, karın ve memelerde oluşur. Erkek memesinin normalden fazla büyüyerek kadınsı bir vücut görünümüne neden olmasına jinekomasti diyoruz. Bu durum özellikle genç erkeklerde daha fazla gözlenir ve önemli stres kaynağı oluşturur. Ultrasonik enerji ile çalışan liposuction yöntemleri jinekomasti tedavisinde oldukça etkili. Daha önce uygulanan ve cilt düzensizlikleri ile kesi izlerine yol açabilen tekniklerin yerini ağırlıklı olarak artık bu yöntem almış durumdadır. Söz konusu teknikte ameliyat sonrası iyileşme süreci daha rahat ve daha kısa olur. Ultrasonik liposuction bel ve karın yağlanmasında çok etkili. Aynı cihaz ile hi-def liposuction yaparak karnı şekillendirmek ve herkesin edinmek istediği baklava (six-pack) görünümünü elde etmek mümkün.

Erkeklerde Yüz Gençleştirme 

Erkek hastalar yüzleri için en çok botoks ve dolgu girişimleri ile göz kapağı ameliyatlarını tercih edi. Hastaların istekleri daha az yorgun ve biraz daha genç görünmek. Botoks ile yüzdeki kırışıklıkları azaltmak, çatık kaşların yol açtığı sinirli görünümden kurtulmak mümkün. Dolgular ile daha güçlü bir çene hattı elde edilebilir, orta yüz ve göz altlarında oluşan çökmeye bağlı yorgun görünümden kişi kurtarılabilir.

Üst kapaktaki sarkmalar kişiye hem yorgun ve uykulu bir görünüm verir, hem de gözlerini açmasını güçleştirerek okumasını zorlaştırır. Alt kapaktaki torbalanmalar ise uykusuz ve yorgun bir görünüme yol açar. Göz kapağı ameliyatları ile bu sorunları düzeltmek mümkün olabilir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.