Bahar Depresyonu Yaşıyorum Uzak Durun Benden

17.10.2012
121
Bahar Depresyonu Yaşıyorum Uzak Durun Benden

Bahar, Depresyonu, Yaşıyorum, Uzak Durun Benden, Bahar Depresyonu, Aslıhan Tokgöz Tozlu, Uzman Psikolog, stres, depresyonKendinizi bugünlerde biraz daha sinirli, huzursuz, yorgun, üzüntülü hissediyorsunuz, sosyal ortamlara girmeyi istemiyor ve ilgi kaybı yaşıyorsanız ‘Bahar Depresyonu’ndasınız. Özellikle 30 yaşını aşmış bayanlar baharın tadını doyasıya yaşamak istiyorsanız yazıyı dikkatlice gerekirse iki kez okuyun!!!

Aslıhan Tokgöz Tozlu
Uzman Psikolog

Tatil, güneş derken hareketli bir yaz mevsimi daha geride kaldı. Doğanın yeşilliği yerini sarıya, meltemin ılık esintisi poyrazın ürpertisine bıraktı. Sararan yapraklarla birlikte birçok kişi için de sıkıntılı günler başladı. Neden mi? Sonbaharın habercisi olan eylül ayında görülen depresyon hali çoğu zaman insan hayatını kabusa çevirebiliyor. Diğer bir önemli nokta ise bu tür rahatsızlıkların yüzde 70-80’inin kadınlarda ve ortalama 30 yaşlarında ortaya çıkması.
Uzman Psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlu, özellikle sonbahar mevsiminde yaşanan depresyon halinde yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi. 
HER YIL AYNI DÖNEMDE ORTAYA ÇIKAR
Aslıhan Tokgöz Tozlu: Mevsimsel depresyon aynı zamanda mevsimsel duygu durum bozukluğu olarak da adlandırılır ve her yıl aynı dönemde ortaya çıkar. Genellikle sonbaharda veya kış başlangıcında hissedilir, baharda veya yaz başlarında sona erer. Mevsimsel depresyon kış aylarında zaman zaman insanın içine çöken sıkıntıdan farklıdır ve daha ağır yaşanabilir. Belirtileri genellikle depresyonun belirtileri ile aynıdır. Bunlar üzüntü hali, anksiyete, sinirlilik, ilgi kaybı, sosyal ortamlardan çekilme ve konsantrasyon bozukluğudur. Ayrıca sıklıkla aşırı yorgunluk, enerji kaybı, uykuda azalma, karbonhidrat alma isteği, iştahta açılma ve kilo alımı gibi belirtiler de gözlenir. Mevsim değişikliğine bağlı saç dökülmesi, baş ağrısı, iştahsızlık, midede hassaslık, yorgunluk, uykusuzluk, depresyon gibi rahatsızlıkların tedavisinde psikoterapi, ışık terapisi veya ilaç tedavisi kullanılmaktadır.  Benzer şikayeti kişilerin bir profesyonel tarafından değerlendirilmesi gerekir. Çünkü benzer belirtiler başka bir fiziksel ya da ruhsal bozukluğun belirtisi de olabilir.
“GÜNEŞ IŞIĞI AZALINCA DEPRESYONA GİRİYORUZ”
Aslıhan Tokgöz Tozlu: Tam olarak sebebi bilinmemekle birlikte iki ayrı görüş genellikle kabul görmektedir. Birincisi, sonbahar ve kış aylarında güneş ışığının azalması uyku ve hormonları düzenleyen biyolojik saatin bozulmasına sebep olur ve genelde ışığa çıkmak bu saatin tekrar düzelmesini sağlar. İkincisi ise yine güneş ışının azalması ile beyindeki kimyasal maddelerin düzeninde bozulma olur bu da depresif duyguların yaşanmasını tetikler. Yine ışığa çıkmak bu kimyasal maddelerin tekrar düzene girmesini sağlamaktadır.
Ancak mevsim değişikliğine bağlı durumlarda kişi dışarıda (hava bulutlu bile olsa) daha fazla zaman harcayarak, düzenli beslenerek (gerekli vitaminleri ve mineralleri alarak- bu kişiye gerekli enerjiyi sağlayacaktır), haftada üç kez 30 dakika egzersiz yaparak, ve sosyal hayatını devam ettirerek belirtilerin üstesinden gelebilir. Fakat bazı durumlarda belirtiler çok yoğun yaşanıyor olabilir, böyle durumlarda kişinin kesinlikle profesyonel yardım alması gerekmektedir.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.