Emzirmek, Deformiteye Yol Açmaz!

Emzirmek, Deformiteye Yol Açmaz!


Hamilelik sürecinden en ciddi etkilenen bölgelerden biri de memeler olmaktadır. Doğum sonrası memelerde olan deformiteler emzirmeden değil, hamilelik sürecinde vücudun gösterdiği değişiklikler neticesinde ortaya çıkar.

Op. Dr. Hakan Gündoğan

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Hamilelik sırasında hormonların etkisi ile memelerin hem süt bezlerinde hem de etrafını çevreleyen yağ dokularında artış olması dolayısıyla hemen her zaman memeler büyümektedir.

Aynı zamanda meme dokusunu yerinde tutan lifler uzayıp gerilmekte ve üzerindeki deri de bu genişlemeye cevap vermektedir. Bu değişiklikler sadece hamilelik sırasında değil aynı zamanda tüm emzirme süreci boyunca devam etmektedir. Özellikle hamilelik öncesi memelerin büyüklüğüne bağlı olarak her kadında bu değişiklikler farklılık göstermektedir. Genellikle karşılaşılan durum, memelerin eski hacimlerini kaybetmeleri ve sarkmalarıdır. Tipik olarak hastalar “memelerin içlerinin boşalması” durumundan şikâyet etmektedir. Eğer memeler, hamilelik öncesinde zaten yeterince büyüklerse sonuç genellikle yeterli hacme sahip olmalarına rağmen sarkmalarıdır. Bugün için genel kabul gören görüş, doğum sonrası memelerde olan deformitelerin emzirmeden değil, hamilelik sürecinde vücudun gösterdiği değişiklikler neticesinde ortaya çıktığıdır.

Hamilelik sonrası memelere yönelik yapılan estetik girişimler tamamen oluşan değişikliklere ve hastanın isteğine yönelik planlanırlar. Bazı hastalar zaten hayatları boyunca büyük memelerden şikâyetçi olmuşlardır ve bir “meme küçültme” operasyonu istemelerine rağmen bu isteklerini doğum ve emzirmenin sonrasına ertelemişlerdir. Başka bir bebek daha düşünen hastalarda ileride emzirme problemi yaşamamaları için memelerin küçültülürken meme başını ve yeterli meme dokusunu koruyan tekniklerin kullanılması gereklidir. Benzer şekilde kimi hastalarda hep memelerinin küçüklüğünden şikâyet edip emzirmenin sonlanmasını takiben “meme büyütme” operasyonu ile istedikleri memelere sahip olma şansına erişeceklerdir. Memelerde sarkma olduğu durumlarda ise bir “meme dikleştirme” ameliyatı hastalara önerilmektedir. Sarkmaya ilaveten memelerde ciddi hacim kaybı yaşandığı durumlarda ise meme dikleştirme ameliyatı sırasında dolgunluk sağlamak amacıyla bir meme implantı konulması gerekecektir.

Hamilelik sonrası en “özel” estetik

Hamilelik sonrası dönemde daha az sözü edilen estetik cerrahi uygulamaları ise dış genital organları içeren operasyonlardır. Özellikle hamilelik sırasında bu organlarda görülen değişikliklere bir de normal doğum travması ve bazen epizyotomi (bebek çıkış yolunun genişletilmesi amacıyla vajina duvarında kesik açılması) eklendiğinde kadınları hem estetik hem de fonksiyonel anlamda rahatsız eden durumlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle vajinanın iç dudaklarının sarkıklığı ve aşırı büyüklüğü hem hamilelik hem de sonrası dönemde kadınları rahatsız etmekle birlikte son derece basit bir operasyonla çözüm bulunabilmektedir.

Doğumdan ne kadar sonra estetik yaptırılmalı?

Doğum sonrası bir kadının vücudunda herhangi bir estetik cerrahi girişime başlamak için en azından 6 ay geçmesi şarttır. Memelere yapılacak herhangi bir müdahale içinse gereken zaman emzirmenin bitimini takiben en erken 3 ay, ideal olanı ise 6 ay sonrasıdır. Vücut bu süre zarfında hamileliğin getirdiği değişiklikleri minimuma indirmeye çalışacaktır. Aynı zamanda hastaların mutlaka kilo yönetimleri profesyonel olarak ele alınmalı ve uygun bir diyet ve spor eşliğinde sağlıklı bir şekilde kilo vermeleri sağlanmalıdır. Hamilelik sonrası estetik girişimler için en uygun adaylar, aradan yeterli zaman geçmiş, emzirmeyi bırakmış, ideal kilolarına inmiş, sağlık problemi olmayan ve mantıklı beklentilere sahip annelerdir.

Sonuç olarak hamilelik sonrası vücut da gelişen deformitelerin birçoğunu geri döndürmek, hatta hamilelik öncesinden bile iyi vücut konturları elde etmek mümkündür. Ancak estetik cerrahinin herkes için uygun olmadığını hatırlatmakta da fayda vardır. Kendinizi fiziksel ve ruhsal olarak hazır hissettiğinizde ve operasyon sonrası alacağınız sonucun kendinizi daha iyi ve kendine güvenli hissetmenize yardımcı olacağınıza inandığınız zaman plastik cerrahınızın kapısını çalmanızda fayda olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.