Erkeklerde Kanser Uyarısı Veren 13 İşaret!

Erkeklerde Kanser Uyarısı Veren 13 İşaret!

Erkeklerde sık görülen ve belirtileri göz ardı edildiğinde tedavi süreci geciken kanser türlerinin dikkate alınmalıdır.

Doç. Dr. Ahmet Bekir Öztürk

Medikal Onkoloji Uzmanı

Erkeklerde kanser uyarısı veren 13 belirti vardır:

 1. Sık idrara çıkma: 50 yaşın üzerindeki erkeklerin birçoğunda görülen bu sıkıntıya beraberinde işeme problemleri eşlik ediyorsa bu büyük prostat bezinin göstergesi olabilir. Mutlaka herhangi bir probleminiz olmasa da 50 yaşından sonra prostat muayenenizi yaptırın. Erken dönemde teşhis edilen prostat kanserinden tedaviyle kurtulmak mümkündür.
 2. Testislerde görülen değişiklikler: Testislerinizde herhangi bir şişlik ya da ağrı hissederseniz hemen bir üroloji uzmanına başvurun. Tesis kanseri prostat kanserinin aksine çok hızlı ilerleyen bir kanser türüdür. Hekiminiz muayenenin yanı sıra kan testleri ve ultrason kontrolü isteyebilir.
 3. Dışkıda kan: Hemoroid ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi nedenlerden kaynaklanabileceği gibi; mesane, böbrek ya da kolon kanserinin ilk belirtileri arasında olabilir. Bu nedenle kanama söz konusu olduğu an mutlaka hekiminize gidin.
 4. Cilt değişiklikleri: Ciltteki benlerde boyut, şekil ya da renk değişikliği fark edildiğinde en kısa sürede hekime başvurulmalıdır. Mevcut benlerde görülen değişiklikler ya da yeni oluşan lekeler cilt kanserinin habercisi olabilir.
 5. Lenf nodlarında şişlikler: Solunum yolu enfeksiyonu gibi herhangi bir sağlık problemi yaşanmadığı halde boyun, koltukaltı ve diğer bölgelerinizde bulunan lenf bezlerinde şişlikler oluşuyorsa mutlaka hekime bilgi verin.
 6. Yutma zorluğu: Bazı insanlar herhangi bir sorun olmasa da zaman zaman yutma zorluğu yaşayabilir. Ancak bu probleme kilo kaybı ve kusma da eşlik ediyorsa hekime başvurun. Bu belirtiler boğaz ve mide kanseri belirtileri olabilir. Hekim bu ihtimalleri elemek için tetkikler isteyebilir.
 1. Mide yanması: Yeme içme alışkanlıklarınızda bir değişiklik yapmadığınız, stres yaşamadığınız bir dönemde olduğunuz halde mide yanması-ekşimesi problemi yaşıyorsanız mutlaka hekiminize başvurun. Bu belirtiler mide ve boğaz kanserinin habercisi olabilir.
 2. Ağızda görülen değişiklikler: Eğer sigara içiyor veya tütün çiğniyorsa ağız kanseri riski görülme ihtimali yüksektir. Son dönemde ağız içi veya dudaklarda beyaz veya kırmızı lekeler oluşmaya başladıysa mutlaka diş hekimine başvurun.
 3. Nedensiz kilo kaybı: Diyet ve egzersiz alışkanlıkları değişmediği halde kontrol edilemeyen şekilde kilo kaybı yaşamaya başladıysa bu tiroid problemlerinin yanı sıra; pankreas, mide, ya da akciğer kanserinin belirtilerinden buru olabilir. Bu durumda mutlaka hekime başvurun.
 4. Ateş: Vücudun enfeksiyonla mücadelesi anlamına gelen ateş; herhangi bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa lösemi ya da lenfomanın habercisi olabilir. Bu nedenle 3 günden fazla süren ve nedeni bilinmeyen ateşiniz varsa mutlaka hekime başvurun.
 5. Memede görülen değişiklikler: Meme kanserlerinin %1’inin erkeklerde görüldüğünü ve erkeklerin de meme kanseri olabileceğini unutmayın. Bu nedenle memede görülen kitleleri görmezden gelmeyin. Elinize gelen kitle söz konusu olduğunda mutlaka hekime başvurun ve gerekli muayenenizi yaptırın.
 6. Nedeni bilinmeyen ağrı ve yorgunluk: Birçok kanser türünün belirtilerinden biri de ne kadar dinlenirseniz dinlenin geçmeyen yorgunluk ve ağrıdır. Ağrı ve yorgunluk günlük yaşamı etkileyen bir hale geldiyse mutlaka hekime başvurun.
 7. Öksürük: Herhangi bir hastalığınız olmadığı halde 3 haftadan fazla süren ve geçmeyen, inatçı bir öksürük varsa mutlaka hekime başvurun. Gerekli test ve kontrollerinizi yaptırın. Bu öksürüğe nefes darlığı ve öksürükle gelen kan da eşlik ediyorsa akciğer kanserinin habercisi olabilir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.