Erkeklerin Kellik Sorunu Annelerinin Genlerinde Saklı!

17.10.2012
32
Erkeklerin Kellik Sorunu Annelerinin Genlerinde Saklı!

Dr. Nuri Soysal, Estetik, Plastik,Rekonstrüktif Cerrah, Erkeklerin Kellik Sorunu Annelerinin Genlerinde Saklı, Saçın günlük 80-100 adet arası dökülmesi normal, saç günde ne kadar dökülür, kellik ne zaman başlar, Kelliğin Başlıca Sebepleri, saç dökülmsenin sebepleri, Stres, Yanlış kozmetik kullanımı, İlaç, kanser ilaçları, fazla A vitamini, Hormonal bozukluklar, Ateşli hastalıklar, Anemi, Troid hastalığı, Demir, çinko, protein eksikliği, Genetik kaynaklı, ‘dihidrotestesteron’, ‘Androgenetik alopesi’, Baba da Kellik Varsa Oğlunun da Saçları Dökülür mü?, Hangi Yaşta Ne Kadar Saç Dökülmesi Normaldır, Kadınlar da Kel Olabilir mi, Kellik Kader mi, ArtFoliküler Ünite Transplantasyonu (FUT) ve Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE), FUE YöntemiBelli bir yaşam periyodu olan saç, kafamızdaki büyüme dönemini tamamladıktan sonra kafa derisinden ayrılarak dökülür. Saçın günlük 80-100 adet arası dökülmesi normal olarak değerlendirilir. Ancak bundan daha fazla olan dökülmeler, başta erkeklerde olmak üzere kelliğe yol açar.

Dr. Nuri Soysal
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah

Bir anlamda ‘saçın kendini yenilmesi’ olarak da tanımlanabilecek olağan saç dökülmesi dışındaki saç dökülmelerinin birçok farklı sebebi vardır.

Kelliğin Başlıca Sebepleri:
• Stres
• Yanlış kozmetik kullanımı
• İlaç ( kanser ilaçları, fazla A vitamini,vs.)
• Hormonal bozukluklar
• Ateşli hastalıklar
• Anemi
• Troid hastalığı
• Demir, çinko, protein eksikliği
• Genetik kaynaklı

Erkeklerde en sık görülen ve kelliğe yol açan saç dökülmesi ise ‘dihidrotestesteron’ da denilen erkeklik hormonunun genetik olarak kafa derisindeki saç foliküllerini etkilemesinden kaynaklanan  ‘Androgenetik alopesi’dir.

Baba da Kellik Varsa Oğlunun da Saçları Dökülür mü?

Halk arasında babada kellik varsa oğlunda da mutlaka görüleceğine dair yaygın inanışın aksine, babada kellik görülmesi, çocukta da saç dökülmesi olacağı anlamına gelmez. Saç dökülmesi, anne ve babanın her ikisinden gelen genlerin birleşmesiyle farklı bir yol izler. Bu farklı yol, erkek çocukta babasından tamamen farklı bir saç geleceği hazırlayabilir.

Erkeklerde saç oranı testesteron hormonuna bağlıdır. Bu oranın yüksekliğini ise %90 oranında anneden gelen genler belirler. Bu nedenle annenin ailesindeki erkeklerin saç durumu, babanın saçlarından daha fazla önem taşır. Fakat hala anneden gelen kromozomların neden daha büyük öneme sahip olduğu tam olarak anlaşılamamıştır.

Hangi Yaşta Ne Kadar Saç Dökülmesi Normaldır?

Nadir olarak kadınlarda da görülen saç dökülmesi ve kellik, ağırlıklı olarak erkeklerde daha fazla görülen bir durumdur. 25 yaş üzerindeki erkeklerin yaklaşık % 25’inde saç seyrelmesi görülür. 50 yaşındaki erkeklerde ise bu oran %50’lere kadar ilerleyebilir. Ancak yaş ve saç dökülmesi arasında doğru orantı olduğunu söylemek yanlış olur. Kişide genetik yatkınlık söz konusu ise, saç dökülmesi 20’li yaşlarda bile başlayabilir. Dökülme en yoğun olarak 25-35 yaşlar arasında görülür. 45’li yaşlardan sonra ise saç dökülmesinin azaldığı durumlar görülmekle beraber, 40’lı yaşlardan başlayıp hızlı bir şekilde devam eden saç dökülmeleriyle de karşılaşılabilir. 

Kadınlar da Kel Olabilir!

Kadınlarda kellik çok nadir görülür. Kadınlardaki saç dökülmesinin başlıca nedeni, kalıtsal faktörler, hormonal değişiklikler, gebelik, aşırı stres, troit rahatsızlıkları, anemi, hamilelik,  kötü beslenme ve çok erken yaşlarda menopoza girilmesidir.  Bunun yanı sıra saç kıran, mantar ve sürekli bir bölgeden saç koparma (Trikotilomani) da bölgesel saç dökülmelerine neden olarak sayılabilir. 

Kellik Artık Kader Değil…
Normalin üzerinde bir saç dökülmesi görüldüğünde öncelikle sebebi araştırılmalı ve buna göre bir tedavi planı uygulanmalıdır. Ancak tedaviye rağmen dökülmenin devam ettiği durumlarda ise tek ve kesin çözüm saç ekimidir.
Alınan dokunun hazırlanması ince bir çalışma gerektiriyor. Saçlı deri için bunları yapacak ekip 2 bine yakın saç folikülünü kısa sürede naklediyor. Bu, bir günde 6-7 saat içinde gerçekleştiriliyor. Saç kökleri fidan diker gibi adeta ekiliyor. Geçmişe göre daha başarılı olunan bu işlemin başarısında şaç yapısı ve kalitesi önemli rol oynuyor. Belli saç yapıları işlemde çok daha olumlu sonuç veriyor. Ense kökünden saçlı flep alınıyor ekiliyor ya da oralardan tek tek alınarak ekiliyor. Eğer alınacak ve ekilecek miktar çoksa köküyle birlikte alınıp naklediliyor. Açık alanın fazlalığı işlemin başarısını etkiliyor. Bu işlem için ağırlı olarak gençler ve orta yaş grubundan talep geliyor.
Günümüzde dünya çapında uygulanan 2 yöntem vardır: Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT) ve Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE)
FUE Yöntemi: Saç köklerinin özel ince uçlu iğneler ile ense üzerinden ya da vücudun belirli bölgelerinden tek tek alınarak seyrelmiş ya da tamamen dökülmüş olan bölgeye nakledilmesidir.  Ense üzerinde dikiş olmadığı için, dikiş izi de söz konusu değildir.

FUT Yöntemi: Dünyanın en ileri ve gelişmiş saç nakli kliniklerinde en fazla uygulanmakta olan tekniktir. Bu yöntemde, ense üzerindeki sağlıklı ve dökülmemiş bölgeden çıkarılan saçlı deri, mikroskop altında doğal yapıları bozulmadan uygun tekniklerle saç köklerine ayrılarak,  seyrelmiş ya da tamamen dökülmüş olan bölgeye yerleştirilir. Şerit olarak alınan kısım, plastik ve rekonstrüktif cerrahiye uygun olarak dikilir. Bu sayede, arkadaki dikiş izi en aza indirgenmiş olur ve iz ancak saç tamamen kazıtıldığında görülebilir. Dikiş, ameliyatı takip eden 12-15. günde alınır.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.