Evlerimize Giren Büyük Tehlike; Bisfenol A

Evlerimize Giren Büyük Tehlike; Bisfenol A

Evlerinizde kullandığınız plastik ürünlerin sağlığınız açısından büyük risk taşıdığının farkında mısınız?

Dr. Nesriye Demirel

İç Hastalıkları Uzmanı

Sert plastik ürünlerini zararlı kılan plastiğin içindeki ”Bisfenol A” denilen ham maddedir.  Her gün kullandığımız sayısız ürün,  bardak, pet şişe, çatal, kaşık, suni köpükten yapılan kaplar, saklama kabı gibi sert plastik kapların içindeki bisfenol, yüksek ısı (50-70 c)asit, UF ortamında gıda ve sıvılara nüfuz eder.

Plastiğin hammaddesi bilindiği gibi petrol atığıdır. Bunlar hormon sistemini bozar. Bisfenol A insan vücudunda östrojen ve diğer hormanlara benzer yapıdadır. Triod, büyüme hormonu, östrojen ve testesteron hormonlarının üretimini azaltır.  Vücudumuzda kendi hormanlarımızın sahtesi görevi görerek tehlike oluşturur ayrıca öğrenme ve davranış üzerine olumsuz etkileri mevcuttur saldırganlığı arttırdığı ve öğrenmeyi güçleştirdiği görülmektedir.

Kanser, Obezite, Diyabet ve Kalp Hastalıklarına Yol Açar

Plastiklerdeki mevcut bu ham maddeler obeziteye yol açar, diyabet, astım kalp damar hastalıkları ve karaciğer hasarına neden olabilir. Kadınlarda meme erkeklerde prostat kanseri riskini arttırmaktadır.

Plastiklerdeki bu toksik hammaddeler vücuda girer ve vücutta yağ dokusuna depolanır ve uzun süre atılamayarak birikir. Plastikteki toksit maddeler gıdalara geçmeye eğilimlidir bu zamanla olur ve ısı ile hızlanır.

Nelere dikkat etmemiz gerekir?

  • Plastik kapları buzdolabına koymamalıyız.
  • Arabada bırakılan pet şişelerdeki suları tüketmemeliyiz.
  • Eve alınan damacanalardaki suyu hemen cam kaba boşaltmalıyız.
  • Cam biberon kullanmalıyız.
  • Sıcak çay, kahve gibi sıvıların sunulduğu plastik bardak ve plastik karıştırıcıların kullanımı yasaklanmalıdır.
  • Plastik kapları mikrodalgaya koymamalıyız.
  • Plastik kaplar bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır.
  • Plastikler sert deterjanlarla yıkanmamalıdır.
  • Tüm gıdaların tüketiminde cam şişe ve kaplar kullanılmalıdır.
YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.