Fast-Food Yiyecekler Çocukları Tehdit Ediyor…

17.10.2012
68
Fast-Food Yiyecekler Çocukları Tehdit Ediyor…

Fast-Food Yiyecekler Çocukları Tehtid Ediyorİngiltere’de yapılan bir araştırma, az meyve-sebze tüketiminin ileriki yaşlarda kanser ve kalp hastalıklarına yol açtığını ortaya koydu.

Çocuklarda az meyve ve sebze tüketiminin ileriki yaşlarda kanser ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini yükselttiği belirtildi.   

  İngiltere’de bin 700 çocuk üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, çocukların beslenme alışkanlıklarının gittikçe bozulduğu ve bunun da sağlık üzerinde olumsuz etkiler yaptığı belirlendi. Yaşları 4-18 arasında değişen çocukların beslenme alışkanlıklarının incelendiği araştırma raporuna göre, taze meyve ve sebze tüketimi çok düşerken, fast-food tüketimi yükseliyor.    

  Raporda her 5 çocuktan birinin incelemenin yapıldığı haftalar boyunca hiç taze meyve yemediği belirtilirken, ortalama olarak çocukların, günlük tavsiye edilen taze meyve sebze tüketim miktarının (günde 5 porsiyon) yarısından da az tükettiği anlaşıldı.    

  Uzmanlar, az meyve-sebze tüketiminin ileriki yaşlarda kanser ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini yükselteceği uyarısında bulunuyor.    

  Araştırmada ayrıca ekonomik olarak zayıf bölgelerdeki çocukların beslenme alışkanlıklarının daha bozuk olduğu ve daha kilolu oldukları kaydedildi. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.