Gençliğin Sırrı: Damar Yaşı ve Sağlığı

Gençliğin Sırrı: Damar Yaşı ve Sağlığı

damar-yasi-Damarlar erken yaşlanmanın, sinsi hastalıkların habercisidir. Sağlıklı ve genç damarlar uzun yaşamın gizli kahramanlarıdır. Hipertansiyondan korunabilmenin en önemli yolu damar sağlığı ile paraleldir.

Prof Dr. Serap Erdine

Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği Başkanı

Erken dönemde damar yaşlanması ileride doğabilecek kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi açısından büyük önem taşır. Damar sertliği riski altında olduğunu erken dönemde öğrenmek isteyenler için yeni bir cihaz icat edildi ve geliştirildi. Tüm sağlık hizmetleri aşamalarında kullanılabilecek Arteriograf Cihaz ile bu hastalığın erken dönemde belirlenmesi kolaylaşacak.

Hipertansiyonun klinik bulgulara yansıyan etkileri, organ hasarı, kalp krizi, inme, böbrek yetmezliği, ölümle sonuçlanan kalp ve damar hastalıkları gibi diğer risk faktörleri ile birleşir.

Avrupa Hipertansiyon Derneği ve Kardiyoloji Derneği tedavi ilkelerine göre hastalıklarda, sadece kan basıncı düzeyine göre değil, eşlik eden diğer risk faktörleri, hedef organ hasarı, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, kalp yetersizliği gibi hastalıkların eşlik edip etmemesine göre risk sınıflanması yapıldıktan sonra, tedavi kararı alınmaktadır. Kalp ve damar hastalığı sürecinin önlenmesinde ne kadar erken dönemde tanı konabilirse, o denli yarar sağlanıyor. Daha önce kullanılan tetkik yöntemlerinin yansıra damar duvarındaki hipertansiyona ve diğer risk faktörlerine bağlı olarak ortaya çıkan hasarın saptanması büyük önem taşıyor. Çok erken dönemde damar yaşının belirlenmesi, hasarın çok daha erkenden önlenmesine olanak sağlıyor.

Dünya Sağlık Örgütü WHO 2002 raporuna göre tüm dünyada hipertansiyon hastalıkları, ölümle sonuçlanan nedenlerinin başında geliyor.

Bu rapora göre bazı verileri şöyle sıralayabiliriz:

  • Her yıl 15 milyon kişi inme geçiriyor. (İnmelerin %60-%70 ‘i hipertansiyonla ilişkili ) Bunun 5 milyonu ölümle sonuçlanıyor.
  • Her yıl 2 milyon kalp yetersizliği vakası ortaya çıkıyor.
  • Hipertansiyon tüm dünyada 1 milyar kişiyi etkiliyor. Bu sayının 2025 yılında 1,56 milyara ulaşması bekleniyor.
  • Yılda tüm dünyada hipertansiyon 7 milyon ölüme neden oluyor.
  • Kalp ve damar hastalıkları sonucu tüm dünyada 16,7 milyon kişi ölüyor.
  • Kalp krizinden 7,2 milyon ölüm oluyor. Bunun yarısı hipertansiyon ile ilişkili.

Türkiye’de hipertansiyon hastalarının %20 si kontrol altında. Ancak risk faktörleri eklendikçe bu hastaların kontrolü güçleşiyor. Bu oran Avrupa’da %10 ile %30 arası değişiyor. Tüm bu veriler bize şunu gösteriyor ki; Damar yaşınız ne kadar genç ise yaşam süreniz ve kalitesi yüksek olur. Damar yaşını bilmek ve damarları genç tutabilmek uzun ve sağlıklı yaşamın anahtarıdır.

Macaristan’da yapılan en son araştırmada 35-75 yaş arası(yaş ortalaması 53),  4146 hasta (%51 i kadın) 5,5 yıl boyunca izlendi. Bu hastalarda damar duvarındaki yaşlanmaya bağlı olarak kalp ve damar hastalıklarının çok fazla olduğu ortaya çıkıyor.

Basit bir yöntem ile damar yaşını tespit edebilmek, ileride oluşabilecek kalp ve damar hastalıklarını ön görmeyi mümkün kılacaktır. Damar yaşı tespiti, günlük klinik kullanımda hastaların risk sınıflamasının yapılabilmesini  kolaylaştıracaktır. Buna göre de genel önlemlerin daha hızlı alınabilmesi mümkün olmaktadır.

2013 Avrupa hipertansiyon tedavi ilkeleri daha sonra yapılan toplantıda fikir liderleri ile paylaşıldı. Tedavi ilkelerini özetleyen iki saatlik sanal eğitim hazırlanmıştır. Böylece çok sayıda hekim internet üzerinden her an başvurabileceği bir kaynak çalışma oluşturulmuştur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.