Göz Alerjileri Kabusunuz Olmasın

21.02.2014
56
Göz Alerjileri Kabusunuz Olmasın

goz-alerjisi-kabusunuz-olmasinGöz alerjisi polen, rutubet, toz parçacıkları ve hayvan tüyü gibi iç ve dış mekan alerjenlerine karşı gelişen bir reaksiyondur. Bu alerjenler göze girer ve göz kapağının içine yerleşerek gözün nemli kalmasını sağlayan hat şeklindeki dokunun iltihaplanmasına yol açarlar.

Göz alerjisi yaşayan kişilerde genel belirti olarak oluşan iltihaplanma sonucunda rahatsız edici kumlu göz hissi, kırmızı, kaşınan, yanan, yaşlanan şişkin gözler sorunu ile karşılaşır. Bu sorunlar öksürük veya baş ağrısı şikayetleri ile beraber görülebilir. Hatta birçok kişide geçici bulanık görme şikayeti gözlemlenir.

Göz alerjisi mutlaka tedavi edilmelidir

Göz alerjisine karşı en iyi savunma, öncelikle alerjinizi tetikleyen maddelerle temastan kaçınmaktır. Eğer herhangi bir alerjen ile temasınız olduysa gözlerinizi dikkatlice yıkamanız ve biraz suni gözyaşı damlatmanız gerekir. Alerjenlerle temastan kaçınmanız mümkün değilse derhal tedaviye başlamalı ve belirtiler ortadan kalkıncaya kadar devam etmelisiniz. Size uygun tedavi için doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

Göz alerjisini engelleyebilirsiniz

Göz alerjileri yaşam konforunuzu oldukça olumsuz etkiler. Göz sağlığınızı korumanın ve alerjilerden etkilenmemenin ipuçları ise şöyle:

ü  Göz alerjilerini engellemek için gözlerinize dokunmaktan ve ovalamaktan kaçının!

ü  Ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkayın!

ü  Alerjenleri azaltmak için yatak çarşaflarınızı, yastık kılıflarınızı sıcak su ve deterjanla yıkayın. Çok iyi durulanmış olmalarına dikkat edin!

ü  Makyaj yapmaktan kaçının ve makyaj malzemelerinizi kimseyle  paylaşmayın!

ü  Başkasının kontakt lensini asla kullanmayın!

Kontakt lensten vazgeçmek zorunda değilsiniz

Alerjik kişiler belli dönemlerde bu rahatsızlıkla başa çıkabilmek için lenslerine veda ediyor. Hem göz alerjisiyle başa çıkmak hem de gönül rahatlığı ile kontakt lens kullanmak günlük kullan-at lenslerle mümkün. Kullan-at lensler aynı çift lensi defalarca takmak suretiyle maruz kalınabilecek toz, polen ve diğer rahatsız edici maddelerin birikmesini engellemeye yardımcı olur. Aynı zamanda bu lensler, bazı kullanıcılarda kendi başına alerji yaratan lens solüsyonlarıyla temasa da gerek bırakmaz. Günlük kullan-at lensler her gün temizlenme zorunluluğunu ortadan kaldırarak zamandan kazanımı da sağlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.