İşitme Kaybı Artık Doğar Doğmaz Tespit Edilebiliyor

17.10.2012
61
İşitme Kaybı Artık Doğar Doğmaz Tespit Edilebiliyor

İşitme Kaybı Artık Doğar Doğmaz Tespit Edilebiliyor, aile, bebek, isitme, dogum, isitme kaybiErken yaşta işitme kaybının teşhis ve tedavisi -özellikle ilk iki yaş- çocuğun tüm gelişimi açısından çok önemlidir. Çocukların işitme duyusunu değerlendirmek için artık büyümelerini beklemek gerekmemektedir. Yaşamın ilk günlerinde uygulanabilen basit, ucuz ve güvenilir testlerle yeni doğan bir bebeğin işitme engeli saptanabilir.

Op. Dr. A. Mert Bilgili/ Op. Dr. Hamdi Yakut
K.B.B Uzmanı

 Gerekli müdahaleyle 6 aylık olmadan işitme cihazı uygulanıp işitme ve konuşma eğitimi aldığında ise yaşıtlarına benzer düzeyde gelişebilir.

Aile çocuğun büyüme ve gelişimini dikkatli bir gözlemle takip ederse işitme kaybı erken dönemde teşhis edilebilir. Ülkemizde bebeklerin doğumdan itibaren işitmelerinin güvenli ve doğru olarak test edilmesi Otoakustik emisyon testiyle sağlanabilmektedir. Taramaların amacı işitme engeli olan bebekleri doğumdan kısa süre sonra belirlemek, 3 aylık olmadan testlerini tamamlayıp, tanısı konduğunda 6 aylık olmadan gerekli müdahalede bulunmaktır. Doğduktan sonra en geç 6 ay içinde işitme cihazı uygulanarak işitme ve konuşma eğitimi alan bebeklerin konuşma becerisi normal işiten yaşıtlarına benzer düzeyde gelişebilir. Bu aynı zamanda zihinsel, sosyal ve ruhsal gelişimlerini de olumlu etkiler.

BEBEKLERDE İŞİTME İLK 6 AY REFLEKSTİR
Her aile, bebeğin doğumunu takip eden ilk altı aylık sürenin işitmenin refleks olarak meydana geldiği bir dönem olduğunu bilmelidir. Bebeklerin 80-90 dB’lik yüksek şiddette bir sese maruz kaldıklarında, tüm vücut kaslarında kasılma ve irkilme görülür. Aniden ve yüksek şiddette gelen sesi duyduğunda bebek gözlerini kapatır, sesin geldiği tarafa yönelir veya yaptığı işi bırakır. Örneğin, annesinin memesini emiyorsa bırakır. Bebeğinizin ve çocuğunuzun aşağıda sıralanan davranışları göstermemesi işitme kaybının erken teşhisi için çok önemlidir.

Yenidoğan (doğumdan 6 aya kadar)
-Yüksek sese tepki vermiyor, irkilmiyor, hareket etmiyor, ağlamıyor
-Yüksek sesle uyanmıyor
-Kendiliğinden sesleri taklit etmiyor
-Sadece sesle sakinleştirilemiyor
-Başını sese doğru çevirmiyor

Küçük bebeğim (6 ay-12 aya kadar)
Sorulduğunda tanıdık kişi veya eşyaları gösteremiyor
Konuşma sesi çıkarmıyor ya da konuşma sesi çıkarmayı bıraktı
12 aylıkken, “el salla”,”elini çırp” gibi basit sözleri yalnız dinlemekle anlamıyor

Büyük bebeğim (13 ay-2 yaş )
Hafif bir sesle ilk seslenişte doğru yöne dönmüyor
Çevreden gelen seslere duyarsız
İlk seslenişte cevap vermiyor
Sese cevap vermiyor veya sesin nereden geldiğini anlayamıyor
Tanıdık insanlar ve evde çevresindekiler için basit kelimeleri kullanmaya ya da taklit etmeye başlamadı.
Benzer yaştaki diğer çocuklar gibi ses çıkarmıyor ve konuşamıyor
Normal ses yüksekliğinde televizyon seyretmiyor
Anlama ve iletişim için kelimelerin kullanımında yeterli gelişmeyi göstermiyor
Çocuğunuz kendi yaş grubuna uygun yukarda belirtilen davranışları göstermiyorsa bir K.B.B uzmanına başvurulması gerekmektedir. Muayene sonrası hastanın uygun yaş dönemine göre odyolojik testleri; çeşitli tipte ses üreten cihazlardan gelen uyarılara, hastaların cevapları kaydedilerek yapılmaktadır.

İŞİTME KAYBI DÜZENLİ OLARAK TAKİP EDİLMELİDİR
Çocuğunuzda işitme kaybı varsa, işitme seviyesinde olabilecek değişikliklerin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. İşitme takiplerin sıklığı yaşa bağlı olarak değişir. İşitme testleri odiometri, BERA (işitsel beyin sapı cevabı ve otoakustik emisyon testi olarak yaşa ve mevcut rahatsızlığın tipine göre seçilir. Küçük yaş grubu çocuklarda daha sık takip gereklidir. Kontrol işitme testleri yapılırken kişinin kullandığı cihazı da test edilmelidir. Takipler sırasında işitme testleri, cihazlı ve cihazsız olarak yapılmalıdır. İşitme cihazıyla yapılan testler çocuğun işitme cihazından ne kadar yararlandığını gösterir. Gelişen işitme kaybı çocuklarda, hem iletişim becerilerini hem de okul başarılarını etkiler. Çok hafif derecedeki işitme kayıpları bile (örneğin iletim tipi kayıplar) çocuğun gelişimini pek çok alanda olumsuz yönde etkiler. 25 dB veya altında işitme eşiklerine sahip gelişme çağında olan çocuklar, normal düzeydeki bir konuşmanın tüm işitsel özelliklerini algılamada zorluk çeker. Çocuklar için normal kabul edilen +15 dB’i aşan işitme seviyesinin üstündeki değerlerde çocuğun konuşmayı anlama ve öğrenme yeteneği, işitme kaybının derecesine göre değişik ölçülerde ve olumsuz yönde etkilenecektir. Bu durumda işitme kaybı 15 dB’i aşan çocuklar için işitme cihazının kullanılması gereklidir. Uzun süreli orta kulak problemi olan çocuklarda hafif derecede olan işitme kayıplarının bile çocukların gelişimlerini olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir. Böyle bir durumda, işitme cihazı kullanımının gerekliliği tartışılmaz. Çocuklar, konuşmayı öğrenmeye hayatın ilk aylarında başlarlar. Konuşmanın temel taşlarını teşkil eden babıldama ve mırıldanma adını verdiğimiz bu evreleri geçirebilmeleri için normal işitmeye sahip olmalıdırlar. Bu nedenle mümkün olan en kısa zamanda çocuğun işitme cihazı kullanması gereklidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.