Kanseri Kandıran ‘Şeker Tedavi’: İDK

Kanseri Kandıran ‘Şeker Tedavi’: İDK

Kitabı ya da okul kemoterapisi yıllardır kanser hastalarını sağlığına kavuşturmak için uygulanan bir tedavi şekli; yararlı olduğu kadar zararı da var. Ancak Türkiye’de uygulanmaya başlayan “İnsülin Destekli Kemoterapi”-İDK-tedavisi iki yılda binin üzerinde kanser hastasını sağlığına kavuşturdu. Kanseri Kandıran ‘Şeker Tedavi’: İDK’ da insülin kullanılması daha düşük dozda kemoterapinin kanser hücresinin içine geçişini kolaylaştırıp, kanser hücresini daha etkili öldürmesini sağlayıp, yan etkileri azaltıyor.

Prof. Dr. Bülent Berkarda

Tıbbi Onkoloji Uzmanı

Kanser hücrelerinin en birinci gıdası glikozdur. İnsülin şekeri düşüren hormondur. Kanser hastasına insülin verildiğinde şekeri düşer. Kan şekeri düşünce kanser hücresi glikozu bulamaz, panik yapar. Aslında kanser hücresi korsan hücredir ve metabolizması birçok bakımdan değişiktir. Glikozu kullanırken metabolizması yetersiz kalır ve daha çok ATP’ ye- hücrenin kolaylıkla kullanabileceği bir enerjiye-ihtiyaç duyar. Kanseri Kandıran ‘Şeker Tedavi’: İDK-İnsülinli Destek Kemoterapi tedavisinde şeker düşer, kanser hücresi paniğe girer ve şeker aramaya başlar. Orada şeker olmadığı için şekerli bir içeriğin içine kanser ilaçlarını koyup damardan verildiğinde hücre hepsini içine alır. Kanser hücresi aslında akıllıdır. Normal kemoterapide bir kısım hücreyi öldürürken bir kısmı da kalır. Bir sonra ki kemoterapide ilaçları tanıyan hücre kapanır, verilen ilaçlar kanser hücresine giremez. İnsülin kemoterapide ise şekeri düşürüp arkadan şekerle beraber kanser ilaçları hücreye verildiği için, hücrede şekeri sevdiği için almak zorunda kalır. Direnemez. Tedavide başarı kaçınılmaz olur.

Tedavide ikinci adım: Hipertermi

Hasta kemoterapiyi aldığı gün aynı saate hipertermiye girmelidir. Kanser hücrelerinin yapısı diğer hücrelerden farklıdır. Duvarı ısıya daha az dayanıklı ve duyarlıdır. 40 derece ısı verildiğinde normal hücreye bir şey olmaz ama kanser hücresinin duvarı çatlamaya başlar. İlaç içerden çalışırken dışarıdan hücre çatlamaya başlayıp, kemoterapiyi destekler.

Tedavide üçüncü adım: Diyet

Kanser tedavisinde karbonhidrattan fakir diyet yapmak çok önemlidir. Şekeri kıstın mı kanser hücresinin keyfi kaçar, bozulmaya başlıyor. Diyet ekmek, makarna, börek, çörek, tatlı kesinlikle yok.

Tedavide dördüncü adım: Bağışıklık maddeleri desteği…

D vitamini, selenyum, balık yağı- Omega3, kurkomin, zerdeçal, zencefil, B17, acı kayısı çekirdeği gibi doğal destekler tedavide önemli rol oynar.

Tedavide beşinci adım: Spor

Kanser hastası yeteneği çerçevesinde spor yapmalıdır. En azından yürüyüş… ‘Hastayım’ diyerek oturmak olmaz.

Tedavide altıncı adım: Kahkaha

Her akşam komik film seyredip gülmek… Bol kahkaha, stresten kesinlikle uzak bir hayat en önemli tedavi şartlarındandır.

Tedavide yedinci adım: Hiperbarik Oksijen Cihazı

Eve alınan hiperbarik oksijen cihazı ile vücuda oksijen girmesi sağlanır. Bu da tedavi de çok önemli bir basamaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.