Kışın Soğuğu Cildinizi Eskitmesin

17.01.2014
59
Kışın Soğuğu Cildinizi Eskitmesin

cilt-sogugu-cildinizi-eskitmesinYaz aylarında alevlenen sivilce, leke, cilt kırışıklıkları gibi cilt problemleri kışın tedavi edildiğinde sağlıklı sonuçlar verir. Kışın soğuğundan cilt korunup, bol su içildiğinde, cilt yapısına uygun doğru müdahale yapıldığında daha sağlıklı, parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanız mümkün.

Doç. Dr. Gonca Gökdemir

Dermatoloji Uzmanı

Cilt lekeleri farklı sebeplerden oluşabilir. Gebelik, bazı ilaçlar, aşırı güneşe maruz kalma, solaryum, bazı hormonal hastalıklar ve genetik faktörlere bağlı cilt lekelenmeleri görülür. Leke tedavisinde önemli olan renk değişikliğine sebep hücrelerin ciltteki derinliğidir. Cildin üst kısımlarında oluşan lekeler daha koyu renkte olup tedavisi de kolaydır. Derin lekeler daha açık renkte olup tedavileri zordur. Leke tedavilerinde kimyasal soyma işlemleri ve fraksiyonel lazer tedavileri tercih edilir. Tedaviler cildi güneşe karşı daha hassas hale getirir. Güneş, lekelenmenin en önemli nedenlerinden olduğu için tedaviler mutlaka kış aylarında yapılmalıdır.

Her Yaşın Sorunu; Akne

Derideki yağ bezlerindeki yağ üretiminin artması ve iltihaplanması sonucu akne meydana gelir. Sıklıkla ergenlik döneminde görülse de her yaşta akne sorunu yaşanabilir. Ciltle uyumlu olmayan kozmetik maddelerin kullanılması erişkin yaşlarda, bazı ilaçlar ve hormonal hastalıklar akne oluşumuna tetikleyebilir. Akne tedavisinde haricen kullanılan kremlerde bulunan retinoik asit, benzoil peroksit, tetrasiklin gibi maddeler yaz aylarında kullanılamaz. Kullanıldığında ciltte lekelenmeler oluşabilir. Akne tedavisinde etkili, ağızdan alınan bazı antibiyotikler ve A vitamini ilaçları güneşe hassasiyeti artırır. Ayrıca bu ilaçlar cildi kurutur. Bunu nedenle kremlerin yaz aylarında kullanılması hastalar için konforlu değildir. Çünkü terleme ile kremlerin etkisi kısa zamanda kaybolur.

PRP’yle Akne İzlerine Elveda!

Zamanında tedavi edilmediğinde akne bazı cilt tiplerinde iz oluşumuna sebep olur. Bu izler kişilerin görünümlerini önemli ölçüde etkiler, sosyal ortamdan izolasyonuna yol açar. Akne izlerinin tedavisinde önemli nokta doğru dermatolojik muayenedir. Dikkatli muayene ile akne izleri değerlendirilmeli, tedavi stratejisi buna göre belirlenmelidir. Akne izleri tedavisinde en sık kullanılan yöntemler kimyasal soyma, fraksiyonel lazer uygulamaları, PRP (trombositten zengin plazma), dermaroller uygulaması , dolgu injeksiyonlarıdır. Tedavilerin çoğu cildi güneşe karşı hassaslaştırdığı ve güneşle lekelenmeye yol açabileceği için kışın uygulanmamalıdır.

Mezoterapiyle Gençleşin

Yaşla birlikte ciltte oluşan kırışıklık, lekelenme, cilt renginde matlaşma gibi problemlerin tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılır. Cilt gençleştirme için uygulanan botoks ve dolgu enjeksiyonları yılın her döneminde yapılabilir. Cildin matlığını gidermek için vitamin uygulamaları mezoterapi şeklinde yapılır. Mezoterapi cilde parlaklık ve canlı bir görünüm verir. Mezoterapi uygulamaları da yılın her mevsimde yapılabilir. Cilt gençleştirmek için kimyasal soyma, fraksiyonel lazer ve dermaroller tedavileri kış aylarında yapılmalıdır. Ayrıca cildi gençleştirmek için son yıllarda geliştirilen bir yöntem de PRP tedavisidir. Yaş ile birlikte hasara uğramış cilt yapıların onarılmasını sağlar ve cildin daha gergin, parlak görünümüne destek olur. PRP tedavisi yılın her döneminde uygulanabilir.

Pürüzsüz Bacaklar İçin Lazer Tedavisi

Bacakta deri yüzeyinde görülen ince damarlanmaların tedavisi lazerle kolayca giderilir. Bu damarlanmalar genetik faktörlere veya cildin derin kısımlarında bulunan varisler sebebiyle oluşur. Lazer uygulama öncesi derin damarların durumunun araştırılması için ultrasonla inceleme yapılır. Lazer uygulaması sonrasında işlem bölgelerinde kahverengi renk değişikliği ve sonraki dönemlerde kabuklanma oluşur. Bu süreçte güneşten korunma çok önemlidir, çünkü güneşe bağlı lekelenmeler olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.