Klima Gözü Kurutuyor

18.01.2014
42
Klima Gözü Kurutuyor

klima-goz-kurutuyorZamanının çoğunu klimalı ortamda ve bilgisayar başında geçirenler için göz kuruluğu büyük risk oluşturur. Gözün çabuk yorulması ve yanma, batma, kumlanma, kızarma gibi şikâyetlere kendini hissettiren göz kuruluğu, erken dönemde tedavi edilmediğinde görme kayıplarına bile neden olabilir.

Opr. Dr. Aylin Kılıç

Göz Hastalıkları Uzmanı

Ekran başında çoğu zamanını geçirenler için kronik bir rahatsızlık olarak tanımlanan göz kuruluğunun tedavisinde çeşitli ilaçlar ve yöntemlerin kullanılır.

Gözyaşı Eksikliği Körlüğe Yol Açabilir

Gözün koruyucu kalkanı olarak tanımlanan gözyaşı, gözün şeffaf ön yüzeyi olan kornea sinirlerinin tahriş olmasını engeller. Gözün daha net ve rahat görmesini sağlarken oksijen almasına ve beslenmesine yardımcı olur. Yapısında bulunan maddeler sayesinde dışarıdan gelen hastalıklara karşı gözyaşı gözün savunma bariyeri konumundadır. Yabancı maddelerin göze temasında gözü yıkayarak temizler. Gözyaşı eksikliği gözde zaman içinde ciddi problemlere hatta körlüğe bile neden olabilir.

Göz Kontrolünü Unutmayın

Günün çoğunluğunu iş yerinde bilgisayar ve evde televizyon başında geçirenlerde göz kuruluğu riskinin artar. Kuru hava ile havalandırılan klimalı ofisler göz kuruluğu riskini artırır. Bu çevresel koşullarda çalışanların düzenli aralar ile göz kontrolü yaptırmaları gerekir. Aynı zamanda açık hava şartlarında çalışanlar için de belli riskler vardır. Küresel ısınma ile birlikte atmosferin değişmesi açık hava şartlarında çalışanlarda da benzer durumlara sebep olur. Uzun süreli kontakt lens kullanıcılarının da göz kuruluğu konusunda dikkatli etmesi gerekir.

Göz kuruluğu, gözün savunma sisteminin baskılanmasına neden olduğu için alerji, keratit ve konjontivit gibi hastalıklar gözü daha kolay etkileyebilir.

İleri Evrede Kanser İlacı

Göz kuruluğuna karşı ofislerde nem oranının artırılması, güneşli ortamlarda güneş gözlüğü kullanılması gereklidir. Göz kuruluğu tedavisinin ilk adımı suni gözyaşıdır. Gözyaşı kaybını azaltmak için gözyaşı kanalları tıkaçla kapatılır. Hastalığın ileri evrelerinde kanser ve vücudun savunma mekanizmasının dengesini bozan (otoimmun) hastalıklarda kullanılan Siklosporin A’nın sulandırılmasıyla elde edilen ilaca başvurulur. Göz kuruluğunun tedavisinde kullanılan bu ilaç ciddi anlamda olumlu sonuçlar sağlar. İlaç günümüzde ileri derece göz kuruluklarında ve göz kuruluğu ile oluşan sistemik hastalıklarda başarıyla kullanılıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.