Nadir Görülen Tehlikeli Kanser; Tüp Kanseri

17.10.2012
72
Nadir Görülen Tehlikeli Kanser; Tüp Kanseri

Nadir Görülen Tehlikeli Kanser; Tüp Kanseri Midedeki hazımsızlık ve gaz sancısı şikayetleri her zaman masum bir ağrıdan ibaret olmayabilir.

Prof. Dr. Derin Kösebay
Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Belirtilerinin karın ağrısı gibi şikayetlerle karıştırılmasıyla kendini rahatlıkla kamufle eden ve geç teşhis edildiği için yüksek riskli bir hastalık olan ‘tüp kanseri’ kadınların korkulu rüyası. Jinekolojik kanserlerin en nadir görülen tiplerinden biri olan bu kanser türü, tanı ve tedavide kadın sağlığı açısından büyük tehlike oluşturuyor.

Tüp, rahimle yumurtalıkların arasında yer alan ve döllenmenin gerçekleştiği rahmin bir parçasıdır. “Tuba” olarak da bilinen bu organın fonksiyonu, yumurtayı rahim boşluğuna nakletmek ve spermin yumurtaya doğru gitmesini sağlamaktır.

Tüp kanseri (tuba kanseri)

Tuba kanseri, genital organ kanserleri arasında oldukça nadir görülen bir kanser türüdür. Rahim ağzı kanseri gibi erken yakalanabilen bir kanser türü olmadığı ve semear gibi akıntı testleri ile teşhis edilemediği için erken tanısı pek mümkün değildir.

Yumurtalık kanseri sık rastlandığı ve geç teşhis edildiği için daha fazla tehdit unsuru oluşturur. Ancak tuba kanseri de belirtisi az olan ve fazla bilinmeyen bir türdür. Geç teşhis edilmesi nedeniyle yüksek risk taşıyan bir hastalıktır. Tümör cinsi de kötü olan bu kanser, kadınların ancak yüzde 0.03’ünde görülse de dikkate alınmalıdır.

Nasıl tespit ediliyor?

Yumurtalık kanserinde olduğu gibi tuba kanserinde de dünyanın sağlık konusunda en ileri ülkelerinde bile hastalık, geç teşhis edilebilmektedir. Hastalığa yakalanan kadınların yüzde 75’inde, teşhis konduğu sırada kanser çevre organlara atlamış ve karın içine yayılmış olur. Karında birtakım ağrıların başlaması, su toplanması ve bir kitle oluşması ancak hastalığın çok ileri dönemlerinde ortaya çıkan belirtilerdir ki o zaman da hastalık oldukça fazla ilerlemiş sayılır. Tabii kanserde teşhis ne kadar geç yapılırsa başarı oranı da o denli düşmektedir.

Hastaların şikayetleri nelerdir?

Hastaların çok spesifik şikayetleri olmaz. Tuba kanserli hastalara baktığımızda, yumurtalık kanserli hastalarda olduğu gibi aylar önceden başlayan birtakım hazımsızlık şikayetleri, karında çok belirgin olmayan ağrı, belki gaz diye tanımlanan rahatsızlıklar, idrar yollarında ufak tefek şikayetler görülebilir. Ama herkeste görülebilen bu durumlar pek çok kadın tarafından dikkate alınmaz. Ancak hastalık ilerledikten sonra hastalığın belirtileri tanınmaya başlanır. Radyolojik değerlendirmeler yapılıp ultrasona bakıldığında hastalık gözlemlenebilir.

“Her kadın, hiçbir şikayeti olmasa da, yılda bir kez jinekolojik muayeneden geçmelidir!”

Özellikle 40 yaşından sonra, menopoza yaklaşan kadınların muhakkak 6 ayda bir jinekolojik muayeneden geçmeleri gerekir. Senede bir kez semear aldırmalı ve mutlaka ultrason çektirmelidirler. Şüpheli durumlar gözlendiğinde ciddi olarak değerlendirme yapılmalıdır. 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.