Protezin Meme Kanseri Ameliyatları Sırasında Takılması Yaşam Süresini Uzatıyor

17.10.2012
43
Protezin Meme Kanseri Ameliyatları Sırasında Takılması Yaşam Süresini Uzatıyor

Protezin Meme Kanseri Ameliyatları Sırasında Takılması Yaşam Süresini Uzatıyor,Özcan Gökçe,genel cerrahi,kanser,meme kanseri,göğüs kanseri,tedavisi,meme,protez,estetik,meme kanseri ameliyatları,meme derisi,meme başı,meme proteziMeme kanserinde kanserli dokunun çıkarıldığı sırada meme protezinin de takılması”nın çok önemli olduğu Kanada’da yapılan bir araştırmayla belirlendi. Bu araştırma sonucuna göre memesi alınan ve o anda protez yapılan kadınlar yapılmayanlara göre daha uzun yaşıyor.

Prof. Dr. Özcan Gökçe

Genel Cerrah

son birkaç yıldır yaptıklan meme kanseri tedavisinin Kanada’da yapılan araştırmayla da destek bulması sevindirici.
Birkaç sene öncesine kadar meme kanseri tedavilerinde biz hastamızın tüm memesini ve koltuk altı lenf bezlerinin tümünü çıkararak alarak bir anlamda memede sakatlayıcı bir işlem yapıyorduk. Görünüşü son derece olumsuz olan ve hastayı çok rahatsız eden bir durumdu.
Plastik cerrah ile beraber hastanın ameliyattan tek meme ile çıkmaması için hastanın meme dersini ve meme başını koruyarak meme kanserini temizliyoruz. Zaman zaman da koltuk altı lenf bezlerini çıkardığımız yerden hastanın kendi dokusundan ya da dışarıdan bir protezi yerleştiriyoruz. Böylece hasta ameliyattan çıkınca sakatlanmış olarak değil memesi duruyormuş gibi çıkıyor. Hasta çok memnun olduğu için bu durum bizi de çok mutlu ediyordu. Tabii bizim yaptığımız sınırlı sayıdaki ameliyatla bir sonuç ortaya koyamıyorduk. Ancak Kanada’da yapılan uzun süreli ve fazla kişi üzerinde yapılan araştırmada çıkan sonuca göre ameliyatta meme düzeltmesi yapılan hastaların yapılmayanlara göre daha uzun yaşadığı ortaya çıktı. İstatistiksel ve bilimsel olarak araştırmaya dayanan bu makale bizim de yaptığımız şeyin doğruluğunu göstermesi açısından sevindirici oldu.

Bir kadının meme kanseri ameliyatından sonra o bölgede boşluk görmesi rahatsız edici. Ameliyattan bir süre geçtikten sonra protez yaptıranlar oluyor ama aynı doğallıkta olması zor. Meme kanseri toplumda çok yaygın ve her on kadından birinde görülüyor. Kadınlar için ilk başta önemli olan memesini kaybedeceği korkusudur. Ameliyata genel cerrah, patolog, onkolog ve plastik cerrah olarak beraber giriyoruz. Ekip halinde çalışmak bize erken tespiti sağlıyor. Genel cerrah içeride kanserli meme hücresi kalmasın diye uğraşıyor. Ben de meme başı ve derisini nasıl koruyabilirim diye bakıyorum. Patolog ve onkolog arkadaşlar da memede kanserli hücrenin durumunu ve ne yapılması gerektiği konusunda görüş belirtiyor. Böylece genel şartlar uygunsa ameliyat sırasında hastamıza kendi meme başı ile meme oluşturuyoruz. Eğer bunu yapmazsak meme başı ve derisi atılırsa sonradan yapılan hiçbir protez kendi meme başının yerini tutmuyor. Bu işlemde hasta çok tatmin oluyor ve sonradan “Sanki meme estetik ameliyatı oldum gibi” diyor. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Kanada’da yapılan araştırmada ortaya çıkan sonuç yaptığımız işlemin doğruluğunu kanıtlamış oldu.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.