Şimdi, Aşk Tazeleme Zamanı…

Şimdi, Aşk Tazeleme Zamanı…

Hayat sadece beden ve ruhu mu yorar? Modern hayatın tüm keşmekeşini, stresini ve zorluğunu aşk üstlenirken zamanla yorulan ilişkiler çatırdamaya başlıyor. Kimi zaman önemsemediğimiz küçük gerilimler artçı sarsıntılar gibi çok daha büyük depremlerin habercisi haline gelir.

Dr. Mehmet Yavuz

Nörolog

İlişkinin ilk zamanlarında gösterilen tolerans seviyesinin giderek düşmesi çok basit pürüzlerin bile ilişkinin gücünün zayıflamasına ve takatinin kalmamasına yol açar. Ne kadar çok sevseniz de âşık olduğunuzu bilseniz de yorulan ilişki, tutunacak bir dal bulamayabilir. Bu noktada aşkı feda etmek yerine onu tazeleyecek ve tüm yorgunluğunu alıp götürecek adımlar atabilirsiniz.

Fazlalıklardan kurtulun

Önceliklerinizi belirleyin. Eğer aşkınız sizin için hala çok şey ifade ediyorsa bir sıralamanın vakti gelmiş demektir. Önceleri listenin zirvesinde yer alan aşk artık hayatın karmaşasına karışıp alt sıralara düştüyse ve bu sizi mutsuz ediyorsa bu sıralamayı değiştirmelisiniz. İş, arkadaşlar, gelecek kaygısı ve daha birçok konuyu ilişkinizle karşılaştırmayın. İkisini farklı noktalarda konumlandırın. Zamanınızı boş yere çalan fazlalıklardan kurtulun. Bu kimi zaman sürekli ilişkiniz konusunda olumsuz yorumlar yapan bir arkadaş olabilir kimi zamansa başınızı bir türlü kaldırmadığınız telefonunuz da…

Yenilikler her zaman heyecan yaratır

Sıralama değiştiğine göre ilişkiniz için zaman ayırmaya ve ona yatırım yapmaya hazırsınız. Şimdi alışkın olduğunuz rutinlerden sıyrılmanın ve güvenli alandan çıkmak vakti. Eğer hep aynı şeyleri yapıyor, aynı yerlere gidiyor, aynı tonda bir cinsel hayat yaşıyorsanız ilişkinin üzerindeki tozları atmanın zamanı geldi de geçiyor bile. Her ne kadar alışmış olduğunuz düzenden çıkmak zor gelse de ilişkiye katkılarını gördüğünüzde daha fazlasını yapmak isteyeceksiniz. Bunun için daha önce beraber yapmadığınız yeni aktiviteler bulmalı, yeni ve heyecan verici değişiklikler için cesur olmalısınız.

Sözcüklerin gücüne inanın…

Kelimeler sandığınızdan daha etkilidir. Kimi zaman içten söylenen bir söz, kimi zaman partnerinizin çok sevdiği kitaptan bir alıntı, kimi zamansa eski bir şarkıdan bir dize… Nasıl olması gerekiyorsa öyle, spontane ve beklemediği bir anda kulağına fısıldanan birkaç sihirli sözcük. Böyle zamanlarda günün yorgunluğu, işten kalan stresin yükü gider ve sadece o an kalır. İşte bu sebeple sevdiğinizi veya özlediğinizi ilk zamanlarda olduğu gibi söylemekten çekinmeyin.

Evden uzaklaşın

Evde beraber geçirdiğiniz vakitleri düşünün. Battaniye altında film izleme dönemlerini geride bıraktığınızı düşünüyor ve artık bunun ilişkinize yetmediğini düşünüyorsanız dışarı çıkın. Evde kaldıkça televizyona ve telefona adadığınız hayatlarınızı ilişkinize yoğunlaştırın. Sürekli ertelediğiniz tatile çıkın, uzun vadeli planlar yapamıyorsanız sadece el ele tutuşarak yürüyüşe çıkın, rıhtımda şehrin ve denizin tadını çıkarın.

Birbirinize kişisel alanlar tanıyın

İlişkiyi ihmal etmek kadar çok fazla uğraşmak da yıpratır. Özellikle de uzun ilişkilerin en büyük problemi kişisel alanları ve zamanları kaybetmektir. Bu durum sadece ilişkiyi değil kişileri ve öz saygılarını da zedeler. Kişi artık kendini bir birey gibi hissetmez ve kendinden kaybeder, zamanla eksilir ve yok olmaya başladığını hissettiğinde her şey çok daha kötü olur. Bunu engellemek için ayrı ayrı yapacağınız hobiler edinin, kendi başınıza ve size ait olan çevreyle geçireceğiniz zamanlar yaratın. Birbirinize zaman ve alan tanıyın. Gerekirse biraz uzaklaşın ama yorgunluğunuzu azaltmış olarak geri dönün. Unutmayın aşk, her zaman karşınıza çıkmaz; aşkı bulduğunuzu düşünüyorsanız kolay kolay vazgeçmeyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.