Tükenmişliğinizi Mayalamayın

12.02.2014
47
Tükenmişliğinizi Mayalamayın

tukenmisliginizi-mayalamayinModern insanı esir alan ve çağın hastalığı olarak nitelendirilen ‘fibromiyalji’ mayalı gıdaları seviyor. Tükenmişlik sendromu olarak nitelendirilen ve genellikle ‘Her tarafım ağrıyor’, ‘sabahları uyanamıyorum’, ‘sürekli yorgunum’ şikayetleri ile tanınan hastalıktan korunmak için kar kış demeyin yürüyüş yapın ve katkılı maddelerden uzak durun…

Dr. Ruhsan Koç
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Tükenmişlik Sendromu, kronik ağrı sendromu ve kronik yorgunluk sendromu olarak da isimlendirilen, yaşam kalitesini ciddi derecede bozan fibromiyaljinin en belirgin özelliği kas ağrılarıdır. Kas romatizması olarak da bilinen hastalık yaygın vücut ağrıları ve halsizlik ile kendini gösteren kronik ağrı sendromudur. Günlük yaşamı olumsuz etkilediği için iş gücü kaybına sebep olur.

Yaygın vücut ağrıları, halsizlik, yorgunluk, isteksizlik, uyku bozukluğu, sabah yorgun uyanma ve tutukluk şikayetleri yoğundur. Sabah yorgun kalkan kişi tüm gün aynı yorgunluk hissiyle bir şey yapmak istemez.

Kadınları Seviyor…

Kadınlarda yüzde 3-4, erkeklerde yüzde 0.5 oranında rastlanan hastaların yüzde 70-80 kadarı kadındır. Sıklıkla 30-50 yaş grubunda görülse de her yaş grubunda rastlanmaktadır. Romatolojik (romatoid artrit), enfeksiyöz (viral veya bakteriyel hastalıklar) veya psikiyatrik hastalığı olanlar (majör depresyon) risk taşır.

Hastalığın en belirgin işareti ağrıdır. Vücudun alt ve/veya üst yarısında ağrılara ek olarak boyun-sırt bölgesi ve  baş ağrısı eşlik eder. Mide ağrısı, ağrılı adet dönemleri, kabızlık, nefes almada zorlanma hissi, çarpıntı, arasıra ellerde uyuşma, gözlerde ve ağızda kuruluk hissi, depresif semptomlar hastanın şikayetleri arasındadır.

Soğuk Havaları Sevmiyor

Havanın soğumasıyla, mevsim değişikliklerinde fibromiyalji sendromu şikayetlerinde artış olur. Bu dönemlerde hastalarımızın yaşam ve iş kalitesinde azalma olur. Egzersizle şikayetler azaltılabilir. Dengeli beslenmeleri, açık havada yürüyüş yapmak başlıca önlemler arasında yer alır.

Tedavisi Kişiye Özel Düzenlenmeli

Standart tedavi yolu olmadığı için multidisipliner bir yaklaşım gereklidir. İlaç tedavisinin yanında egzersiz, masaj ve fizik gibi komplementer tedaviler olmalıdır. Kişinin yaşam tarzı ve davranış değerlendirmesi çok iyi yapılmalı, özel fiziksel egzersiz programı, beslenme alışkanlıkları düzenlenmelidir. Gerektiğinde psikiyatrik destek verilmelidir. Ayrıca fizik tedavi programları, myofasiyal ağrılar için kuru iğne tedavisi de başvurulan tedavi yöntemleri arasında yer alır.

Tedavide ağrı ve yorgunluğu azaltmak, depresif semptomları gidermek, diğer semptomları en aza indirmek amaçlanmalıdır. Burada fiziksel aktiviteyi artırmak ve artmış ağrı kısır döngüsünü kırmak amaçlanır.

Depresyon mu Fibromiyalji sendromu mu?

Ortak şikayetler nedeniyle depresyonla bu hastalık çok sık karıştırılır. Uyku bozukluğu, mutsuzluk, hayattan zevk alamama, isteksizlik ve halsizlik; depresyonla en sık karıştırılan semptomlardır. Bunun dışında iltihaplı romatizmal hastalıklarla da karıştırılabilir. Bu grup hastalıklardan ANA (antinükleer antikor), RF (romatoid faktör) ve eritrosit sedimentasyon hızı gibi laboratuar tetkikleri ile ayırıcı tanıya gidilebilir.

Sık Doktor Değiştirir!

Bu kişiler kaynağı tespit edilemeyen ağrı şikayeti ile çok sık doktor değiştirir ve farklı branş doktorlarına başvurur, daha sık operasyon geçirir. Ancak doğru teşhis edilemediğinde, şikayetler ağrı kesici ilaçlar ile geçiştirildiğinde sorun tam olarak giderilemez. Şşikayetleri bir süre azalmış veya geçmiş gibi gözükse de bir süre sonra tekrarlar. Bu hastalıkta en az 3 ay vücudun üst ve alt yarısında bulunan birtakım ağrılı tetik noktaları tespiti edilir, klinik semptomlarla teşhis koyulur.

Mayalı ve Katkılı Gıdadan Uzak Durun

Fibromiyaljide ağrıyı tetikleyebilecek gıdalar:

 • Aspartan (doğal tatlandırıcı)  içeren yiyecekler
 • Hazır dondurulmuş gıdalarda bulunan MSG ( monosodyum glutamat) ve jambon, salam gibi gıdalarda çok fazla bulunan nitratlar gibi gıda koruyucular dahil yiyecek katkıları
 • Şeker, furuktoz ve basit karbonhidratlar
 • Kafein; çay, kahve, kola ve çikolata
 • Maya içeren gıdalar: Bira, şarap, ve salata sosları gibi fermente edilmiş yiyecek ve içecekler, mayalı hamurdan yapılan poğaça, pizza ve ekmekler ayrıca kuru meyveler, hazır meyve suları vb
 • Patlıcan, acı biber gibi bazı bitkiler

Fibromiyaljiye Karşı Haftada Üç Gün Balık Yiyin!

Fibromiyalji hastalarına aşağıdaki gıdalar tercih edilmelidir:

 •  Haftada üç gün balık
 •  Keten tohumu
 •  Ceviz
 •  Omega 3 yağ asit takviyesi
 •  Zeytinyağı
 • B,C ve D grubu vitamin takviyesi
 • Bol tahıllı, kepekli, çavdarlı ekmek, bulgur ve kepekli makarnaları tercih edilmelidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.