Akupunktur Çikolata Kistini Tedavi Edebilir mi?

19.03.2013
176
Akupunktur Çikolata Kistini Tedavi Edebilir mi?

Akupunktur Çikolata Kistini Tedavi Edebilir mi?

Modern çağın hastalığı olarak adlandırılan ‘çikolata kistleri-endometriozis’ in sebebi ve oluşum mekanizmaları henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Yerleştiği yerlerde oluşturduğu “tıkanıklıklar” ve “yapışıklıklar” sebebiyle kısırlığa neden olabilir. Peki bu rahatsızlığı akupunktur ile tedavi etmek mümkün müdür?

Dr. Hasan Ali Nogay

Akupunktur Uzmanı

Günümüzde Endometriozis artık “Bir Bağışıklık Sistemi (immunolojik) Hastalığı” olarak kabul edilmektedir. Günümüzün hastalığı olarak adlandırılan ‘Çikolata Kistleri-Endometriozis’ in sebebi ve oluşum mekanizmaları henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Yerleştiği yerlerde oluşturduğu “tıkanıklıklar” ve “yapışıklıklar” sebebiyle kısırlığa neden olabilir. Peki bu rahatsızlığı akupunktur ile tedavi etmek mümkün müdür?

Son yayınlarda endometriozis rahimin (uterusun) bozulmuş ve dengesiz bağışıklık sistemine cevabı olarakgösterilmiştir. Yine bu kadınlarda, savunma sisteminin kendi doku ve hücrelerine yönelik “saldırgan antikorları” nın yol açtığı “otoimmün” denilen 7 farklı hastalık tespit edilmiştir.

Özellikle belirli cerrahi girişimler (laparotomi skarları, histeroskopi, epizyotomi, sezeryan, servikal biopsiler vb) ve rahim içi araç (IUD), doğum kontrol hapları (oral kontraseptifler), tampon kullanımı da risk faktörü olarak değerlendirilmektedir.

Akupunktur ile Çikolata Kisti Tedavi Edilir mi?

Risk faktörleri yani cerrahi girişimler, skar dokusu, “akupunktur ve nöral terapide bozucu alan” açısından ele alındığında tedavi stratejisi oluşturur. Çünkü tedavide en sık kullanılan doğum kontrol hapları gibi ilaç tedavileri, kısa süreli çözümler sağlarken cerrahi tedavilerle bile 5 yıl içinde % 40-50 nüks yaşanmaktadır. Yani günümüz modern tıbbı aslında “ihtiyaca yönelik” bir tedavi metodu sunamamaktadır. Hatta gebe kalmanın en iyi tedavi yöntemi olduğu düşünülmektedir.

Akupunktur, nöral terapi gibi tamamlayıcı tıp yaklaşımları ile özellikle stresi azaltıp, “bağışıklık ve otonom sinir sistemi” üzerindeki düzenleyici-dengeleyici- etkileriyle “immünmodülasyon” yapılır. Yani savunma sistemi yeniden programlanır.

Ayrıca, doğru ve dengeli beslenme, egzersiz yöntemleri gibi destekleyici tedavilerle yaşam kalitesini artırılır ve yüz güldürücü sonuçlar alınır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.