Ayaktaki Sorunlar Neyin Habercisi?

Ayaktaki Sorunlar Neyin Habercisi?

Uluslararası Diyabet Federasyonunun (IDF) son verilerine göre dünyada 537 milyon, Türkiyede 9 milyon diyabet hastası var. Her 7-8 hastadan birinde diyabetik ayak gelişme riski vardır. Diyabetik ayak dahil pek çok ayak sağlığı sorunu ancak doğru tedavilerle çözüme kavuşur. 

Podolog Neslihan Nazlı

Ayak sağlığı insanların günlük yaşamında sıklıkla göz ardı ettiği bir konudur. Vücudun ağırlığını taşıyan, denge sağlayan ayaklar aynı zamanda sağlık hakkında ipuçları verir. Çünkü ayakta görülen yapısal ya da deri rahatsızlıkları genel sağlığı doğrudan etkiler.

Yaşam kalitesini etkileyebilir ve köklü sağlık sorunlarına yol açabilir. Örneğin tırnak mantarı, batık tırnak, nasır, diyabetik ayak gibi sorunlar aslında daha ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Diyabetik ayak başta olmak üzere tüm ayak sağlığı sorunları ile ilgilenen bilim dalı ise podolojidir.

Doğru bakım, doğru tedavi

Her 7-8 diyabet hastasından biri diyabetik ayak sorunu da yaşar. Doğru bakım ve tedavilerle kontrol altına alınabilir aksi takdirde ampute edilme riski taşır. Ayaklara gereken özen gösterilmeli, düzenli olarak bakım yaptırılmalıdır. Podologlar, ayak muayenesi yaparak sorunları tespit eder, uygun tedavi planını hazırlar ve uygular. Ayrıca ayak basış analizi yaparak kişiye özel ortopedik tabanlık önerir ve takip eder.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.