Allerji ve Astım Atakları Covid-19 ile Karışabilir

Allerji ve Astım Atakları Covid-19 ile Karışabilir

Covid-19 pandemisinin yarattığı psikolojik travmanın getirdiği tedirginlik ile kişilerin yaşadıkları bazı şikayetler, Covid-19 belirtileri ile karıştırılabilmektedir. Astımı, bahar alerjisi ve bronş duyarlılığı olan hastalarda, ilkbahara girildiğinden, polen-ev tozu alerjisinin yarattığı geniz akıntı ve kuru öksürük nöbetleri de tabloyu karıştırıyor.

Doç. Dr. Cem Gündoğdu

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

İş yerlerinde ve evde, el yıkama imkânı varken, kapalı ortamlarda sık el dezenfektanları, kolonya kullanımı, öksürük nöbetleri ve nefes darlığı atakları yaratabilir. Bu öksürükleri COVID-19 sonucunda görülen öksürük ile karıştırmamak gerekiyor.

Covid-19 pandemisi tüm dünya insanlarına evde izolasyonu, artan dezenfeksiyon yöntemlerini öğrenmeyi-uygulamayı, sosyal mesafe kavramını ve yaşam biçimi olarak hayatımıza girişini öğretmeye devam ediyor. Televizyonda ve sosyal ağlarda yayılan görüntülerden de görüldüğü üzere, bu hastalığa yakalanan kişilerin toplumun başına neler gelebileceği gözlemleniyor. Hastalık sağlık organizasyonlarının düzgün-etkili yapılmasının önemini, her devletin aldığı önlemlerin etkinliği veya etkisizliğini de ortaya çıkarıyor.

Her 10 yaşta bir risk artıyor…

Hastalık tüm yaş gruplarını etkiler. Kronik rahatsızlıkları olmayan 50 yaş altı kişilerde hastalık daha kolay atlatılır. Her 10 yaş artışında, hastalıkta daha kötü seyir ve ölüm oranlarında artış olur. 54 yaş altında ölüm oranı yüzde 1, 55-64 yaş aralığında yüzde 1-3, 65-84 yaş aralığında yüzde 3-11, 85 yaş üstünde ise yüzde 10-27 olduğu görülür. Bu nedenle ülkemizde 65 yaş üzeri kişilerin evde izolasyonu istendi ve uygulanır.

Risk altında olan kronik hastalıklar

  • Kanser, lösemi ve lenfoma tanıları olan hastalar,
  • Organ veya kemik iliği transplantasyonu uygulanmış hastalar,
  • Astım veya Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı (KOAH) gibi kronik akciğer hastalığı olanlar,
  • Diabetes Mellitus (Şeker Hastalığı), Hipertansiyon, Kalp Hastalıkları ve Serebrovasküler hastalıkları (Demans, Alzheimer ve yatağa bağımlı bakım hastaları),
  • Böbrek, kalp ve karaciğer yetmezliği olan hastalar.

Kronik hastalar bu süreçte olumsuz şekilde etkilendi. Takip edilen Covid-19 hastalarından edinilen tecrübeler ve yurt dışı bildirimleri gösteriyor ki, düzenli doktor kontrollerini yaptıran-tedavi alan, hastalığı stabil olan Astım ve KOAH hastalarındaki risk, bu hastalığı olmayanlardan farklı değil. Sigara içmeye devam eden ve hastalıkları kontrol altında olmayan grupta ise risk fazla.

Panik atak ve bahar alerjisi semptomları Covıd-19 ile karıştırılmasın

Covid tanısı alan hastaların tümüne yakınında en önemli şikâyet, yüksek ateştir. Nefes darlığı ve öksürük, eşlik edebilir. Nefes darlığı şikâyeti ile bu dönemde başvuran hastaların büyük bir kısmı, korku ve panik atağın yarattığı psikojenik kökenli olup, hava açlığı şeklinde. Astımı bahar alerjisi-bronş duyarlılığı olan hastalarda ilkbahara girildiğinden, polen-ev tozu alerjisinin yarattığı geniz akıntıları ve kuru öksürük nöbetleri de tabloyu karıştırır. İş yerlerinde-evde, el yıkama imkânı varken, kapalı ortamlarda sık el dezenfektanları ve kolonya kullanımı, öksürük nöbetleri, nefes darlığı atakları yaratabilir.

Covıd-19’un farklı hastalarda yarattıkları

  • Tüm enfeksiyonlarda olduğu gibi, şeker hastalarında gelişen Covid pnömonisi, kan şekeri regülasyonunu bozabilir. Kan şekerinin kontrol dışına çıkması ise Covid enfeksiyonunun hızla yayılmasına sebep olabilir.
  • Sırt ve göğüs ağrısı, yüksek ateş ile birlikte görülebilen bir şikâyet. Kalp krizi veya kas tutulması düşünülerek, o bölgede gelişmiş bir Covid pnömonisinin atlanmasına sebep olabilir. Çekilecek Toraks CT ile rahatlıkla tanı konulabilir. Ayrıca, perikardit ve miyokardit, Covid hastalarında görülebilen bir komplikasyondur ve bu ağrıların bir yansıması olabilir.
  • Genel durumu hızla bozulan ve yoğun bakım ihtiyacı doğan hasta gruplarında koagulopati ve damar içi pıhtılaşmalar gelişmekte. Hastalarda bu parametrelerin takibinin yapılması ve tedaviye kan sulandırıcı ilaçların erken dönemde eklenmesi önemli.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.