Hazır Gıda Zarar Verebilir

Hazır Gıda Zarar Verebilir

Hazır-işlenmiş ve paketlenmiş gıdalar insan yaşamında daha fazla yer ediyor. Modern zamanlar yaşam şeklini değiştirdiği için beslenme alışkanlıkları ve türleri de değişti. 

Prof. Dr. Emel Kurt

Akciğer Hastalıkları Uzmanı

Besinler satışa hazır hale gelene kadar sağlık problemine yol açar mı? Gıda üretimi- işleme işinde çalışanlar ortamdaki çeşitli hayvan ürünleri, bitki ve bunları işlemek için kullanılan maddelerle maruz kalarak özellikle solunum problemleri yaşayabilir.

Solunum problemlerinin bir kısmı bu maddelerin yol açtığı alerjiler nedeniyle ortaya çıkabilir. Ancak önemli bölümü allerjik duyarlanma oluşturmaksızın çeşitli maddelerin solunum yollarına alınarak oluşturduğu, burun-boğaz ve akciğer sorunları nedeniyle ortaya çıkabilir.

Bu rahatsızlıkların bir kısmı düzelici karakterdedir. Ancak endüstriyel gıda işleme sırasında kullanılan birtakım koruyucu, katkı ve tat verici maddelerin kullanılması kalıcı akciğer hastalıklarına ve akciğer hasarına da neden olabilir.
En Sık Görülen Hastalık Astım!

Gıda işleme ve üretme işinde çalışanlarda ortaya çıkan en sık akciğer hastalığı astımdır. Fırıncılar ve deniz ürünlerini işleyenler bu açıdan en riskli işlerde çalışanlar olarak kabul edilir. Türkiye’ye özgü bazı ürünlerin işlenmesi sırasında da yukarıdaki sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Gıda işleme ve hazır gıda üretimi giderek artacak. Bunları hazırlayanları da korumak gerektiğini her zaman akılda tutmak gereklidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.