Antibiyotik Bilmecesi

Antibiyotik Bilmecesi

Antibiyotik kullanımı faydalı mı zararlı mı? Son dönemlerde uzmanların sıkça dile getirdiği ‘gereksiz antibiyotik kullanmayın’ söylemine karşı tüketici antibiyotik kullanmaktan vazgeçemedi. 

Dr. Deniz Hızlıbacak
Dahiliye Uzmanı

Hayat kurtaran, mucizevi bir ilaç olarak tanımlanan antibiyotik ancak mikrobik enfeksiyon, solunum, idrar yolları ve yumurtalık iltihapları, anjin, prostat ve hatta tüberküloz, difteri ve tifo gibi çok ciddi hastalıkların tedavisinde kullanılmalıdır. Günümüzde çok sayıda antibiyotik çeşidi bulunuyor. En ufak bir rahatsızlıkta ( grip, üşütme gibi ) doktora danışmadan antibiyotik kullanılması, doktor tavsiyesi olmadan bilinçsizce alınması yanlıştır.

Antibiyotik ne zararlı olur?

Başka ilaçlarla birlikte kullanıldığında antibiyotiğin etkisi azalır veya kötü sonuçlar doğurabilir. Hamile ve emziren anneler için uygun antibiyotiğe de doktor belirlemelidir. İlacın doktorun belirttiği doz ve aralıklarda içilmesi tedavinin açısından çok önemlidir.

Beslenmeye Dikkat!

Tetrasiklin grubundaki geniş spektrumlu bakterilerin çoğalmasını durduran bazı burun, boğaz, kulak antibiyotiklerinin süt ve süt ürünleri gibi kalsiyum içeren gıdalarla birlikte alınmamalıdır. Çünkü midede birleşen tetrasiklin ve kalsiyum pıhtılaşma yaptığında oluşan kütleler bağırsaktan kana geçemez. Sonuç: İlaç bağırsakta kalır. Yani ilaç etki edemeden bağırsakta emilir. Öneri: Tetrasiklin grubundan antibiyotik almadan önce ve aldıktan sonraki 2 saat içerisinde süt, yoğurt, kaymak, peynir ve kaşar yenmemelidir.

Antibiyotik kullanırken nelere dikkat etmeli?

  • Doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. Bu nedenle kutunun içindeki açıklamaları mutlaka okuyun.
  • Antibiyotik kullanırken güneş ve solaryumdan uzak durun. Çünkü vücut UV ışınlarına karşı hassaslaşır.
  • Antibiyotik bağırsaklara zarar verebilir. Tetrasiklin grubundakiler hariç, diğerlerinin alımı süresince bol bol yoğurt yemeye çalışın. Yoğurttaki süt asidi bakterileri bağırsakları korur.
  • Faydasını görebilmeniz için, ilacınızı tam zamanında ve doktorunuzun belirttiği süre boyunca alın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.