Aşırı Terlemenin Çözümü Kolay

Aşırı Terlemenin Çözümü Kolay

Aşırı sıcakların ülkemizi vurduğu yaz aylarında kadın-erkek ayırt etmeksizin en çok terlemekten şikâyet ediyoruz. Sosyal hayatımızı olumsuz etkileyen aşırı terlemenin 10 dakikalık tedavisi mümkün.

Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı 

Yaz aylarında güzelleşmek adına kişisel bakımlar özen gösterirken bir yandan da müdahale edilemeyen vücudun sıcaklara verdiği doğal tepkilerle başımız dertte. Bazı kişilerin daha yoğun yaşadığı terleme doğal olmasına karşın sosyal hayatı etkileyen sorunlar yaratır. Hiperhidroz ya da yaygın kullanılan adıyla aşırı terleme durumu, kişinin ısı düzenlenmesi amacını aşan miktarda terlemesi olarak tanımlanır. Her 100 kişiden 3’ünde aşırı terleme durumu görülür. Aşırı terleme vücudun tüm bölgelerinde görülebilir. En sık koltuk altları, avuç içleri ve ayak tabanları terler bu durum kalıtımsal olabilir.

Heyecandan Terliyoruz Terledikçe Heyecanlanıyoruz

Kişi heyecanlandığında ve stres altında terleme artar. Terleme koltuk altlarında meydana gelen kötü kokunun yanı sıra giysilerin ıslanmasına ve lekelenmesine neden olur. Elleri terleyen kişiler için tokalaşmak da büyük sorun olur. Ayak terlemeleri hem sağlık sorunlarına, hem de kokuya yol açar. Hiperhidroz-aşırı terleme kişiyi psikolojik, sosyal ve mesleki açıdan olumsuz etkilerken, günlük hayatını güçleştirir.

Aşırı Terlemenin Nedeni Araştırılmalı

El-ayak terlemeleri özellikle Japonlarda, dünya genelinden 20 kat daha fazla görülür. Hiperhidrozun tedavisinde ilk önce duruma yol açan sistemik bir hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır. Çeşitli hormonal bozukluklar, özellikle de tiroid hastalıkları terlemeyi arttırabilir.

Aşırı Terleme Tedavisi 10 Dakika Sürüyor

Aşırı terlemenin tedavisinde en güncel yöntemin botox uygulamalarıdır. Koltuk altına, avuç içi ve ayak tabanlarına botox iğneleri uygulanır. Böylece terleme 6-9 ay boyunca engellenir. Muayenehane ortamında yapılan botox uygulaması yaklaşık 10 dakika sürer. Etkisinin kalıcı olmamasına karşın, kolay uygulanabilmesi ve yan etkilerinin çok az olması nedeni ile botox, aşırı terleme tedavisinde en çok tercih edilen tedavi yöntemi olma özelliğini korur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.