Bademcikler Ne Zaman Alınmalı?

Bademcikler Ne Zaman Alınmalı?


Vücudu hastalıklardan korumakla görevli olan bademcikler bazen hastalık kaynağı da olabilir. Özellikle çocukluk çağında sık rastlanan bademcik enfeksiyonlarının bazı türleri uzun vadede kalp kapakçığı yetmezliği, böbrek yetmezliği ve eklem romatizması gibi ciddi sonuçlar doğurabilir.

Prof. Dr. Mustafa Kazkayası

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Vücutta mikroplarla savaşmaya yardımcı olan savunma hücrelerini üreten Waldeyer lenfatik halkasının yani “lenfoid doku”nun bir parçası olan bademcikler özellikle henüz bağışıklık sisteminin yeterince gelişmediği çocukluk döneminde, ağızdan ve burundan alınan mikroplara karşı “vücudun askerleri” gibi savaş verir. Ancak vücudu hastalıklardan koruma görevini üstlenen bu dokular bazen kendileri hastalık yaratarak, çocuğun ateşlenmesine ve ilerleyen zamanlarda daha da ciddi sağlık riskleri ile karşılaşmasına neden olabilir.

Tıkanma nedeniyle çocuklar yeterince gelişip büyüyemez

Çocuklarda bademciklerin normalden büyük olması özellikle gece uykusunda hava yolunun tıkanmasına ve geçici olarak solunumun duraksamasına da yol açabilir. Bu durumda uyku sırasında çocuklarda beyne daha az oksijen gittiği için vücutta karbondioksit birikir. İleri dönemde çocuklarda akciğer ve kalbe binen yük artarak diğer organ fonksiyon bozukluklarına, büyüme ve gelişme geriliğine, okul başarısının da olumsuz yönde etkilenmesine neden olur. Bu nedenle uyku apnesi gelişmesinin en önemli ameliyat nedenlerinden biridir. Ayrıca tıkanma nedeniyle çocuk çok sık uyandığından, büyüme hormonu uykunun belirli fazlarında salgılandığı için çocuk yeterince büyüyemez.

Çocukların aynı yıl içinde üç kereden fazla streptokokal enfeksiyon geçirmesi veya arka arkaya iki sene, her sene en az iki kere geçirmesi durumunda ameliyat edilmesi gerekir. “Streptokokal enfeksiyona bağlı olarak kalp, böbrek ve eklem rahatsızlığı gelişme riski çok yüksek olduğundan enfeksiyon riskini azaltmak için ameliyat uygulanır. Yine streptokok olsun olmasın, senede 4-5 kere enfeksiyon geçirip her seferinde ateşlenen çocukların da bademciklerinin alınmasını önerilir.

İki bademcik arasında boyut farkı olabilir

Çok sık görülmese de iki bademcik arasında çok büyük boy farkı olabilir. Bu durumda da ameliyat yapılması gerekir. Burada da bademciğin bir tanesi çok büyük bir tanesi çok küçük olduğunda, büyük olan bademcikte tümör olasılığını ekarte etmek için biyopsi amaçlı olarak her iki bademciği de alınır.

Abse gelişimi çok ciddi sorunlara yol açabilir

Bademcik ameliyatı için bir başka gerekçe ise doğal enfeksiyon sırasında abse gelişmiş olması. Bu sorunun hayatı tehdit eden bir durum olduğunu ve cerrahi olarak hemen müdahale edilmesi gerekir. Kötü ağız kokusu, sürekli bir halsizlik hali, bademcikte taş ya da kist olması durumlarında da bademciklerin alınmasını önerilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.