Baş Ağrısı ve Gerginlik Sebebi Gözler Olabilir!

Baş Ağrısı ve Gerginlik Sebebi Gözler Olabilir!

Görüşü zorlaştıran, hayatı negatif yönde etkileyen göz bozuklukları, kontrol altına alınmadığında fiziksel ve psikolojik problemleri de beraberinde getirebilir. Göz ardı edilen görme problemleri sebebiyle göz çevresinde huzursuzluk ve gerginlik ile ortaya çıkan baş ağrıları kompleksine yani ‘Astenopi’ye karşı bilinçli olunmalıdır.

Hakan Kayra

Kontrol altına alınmayan göz bozukluklarının doğuracağı negatif etkilere karşı dikkatli olunmalıdır. Doğru ölçüm, reçete değerleri, cam-çerçeve seçimi ve montaj ile giderilmemesinin vücutta fiziksel sorunlara da neden olduğu tespit edilmiştir. Göz çevresinde huzursuzluk ve gerginlikle başlayan baş ağrıları bulunan astenopiye sahip kişilerde ayrıca gözlerde yanma hissi, sulanma, batma, kaşınma, kanlanma, ışık hassasiyeti, yorgunluk, yazılarda karıştırma, bulanıklaşma ve çoğu zaman çift görme de meydana gelir. Kişi okumaya kısa bir ara verdiğinde bu tip şikayetleri azalır fakat çalışmaya devam ettiğinde tekrar aynı şikayetler daha şiddetli olarak ortaya çıkar. Astenopik şikayetlere; göz çevresi, kaş ve kafanın ön hatta yan bölgedeki şakak kısımlarında şiddetli ağrı, baskı hissi eklenmektedir. Zaman zaman da kafanın arka bölgesindeki ağrı, boyuna hatta omuzlara yayılmaktadır. Boyun, omuz adalelerindeki kasılmalara bağlı hassasiyete bulantı, baş dönmesi vs. gibi şikayetler de eklenmektedir.

Depresyona kadar gidebiliyor…

Odaklanma, renkleri seçmede zorlanma, uzak ya da yakını görememe veya bulanık görme sorunları fiziksel etkilerinin yanı sıra kişilerde depresyonu tetikleyebilir. Sosyal ve iş hayatında kişiler bu sorunları kontrol altına almadığında psikolojik olarak da zarar görebilir.  Görme problemlerine karşı düzenli göz muayenesi çok önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.