Laser Tedavisi Önemlidir

15.10.2012
41
Laser Tedavisi Önemlidir

LASİK (Laser-Assisted In Situ Keratomileusis), kişinin gözlük veya kontakt lenslere bağımlılığını azaltmak amacıyla uygulanan cerrahi işlemdir. Operasyonların başarılı olması için dikkatli-tecrübeli ellerde, en yeni teknolojiyle yapılması gerekir.

Yrd. Doç. Dr. Beril Küçümen

Göz Hastalıkları Uzmanı

LASİK (Laser-Assisted In Situ Keratomileusis) cerrahisi 1990’lı yılların ortalarından bugüne kadar 8 milyondan fazla göze başarıyla uygulanıyor ve cihazları sürekli gelişiyor. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda LASIK yöntemi miyop tedavisinde 12, hipermetrop tedavisinde ise 6 numaraya kadar ve astigmatizma tedavisinde ise 6 numaraya kadar güvenli bulunmuştur.

LASIK yönteminde gözün saat camı gibi ön kısmını kaplayan saydam kornea tabakası excimer laser ile mevcut kırma kusurunu ortadan kaldıracak şekilde kalıcı olarak yeniden şekillendirilir. LASIK cerrahisi 1990’lı yılların ortalarından bugüne kadar 8 milyondan fazla göze başarıyla uygulanmıştır. ”

Her kişinin kendi göz yapısına bağlı olarak tedavi edilebilecek maksimum kırma kusuru derecesinin farklıdır. Mikrokeratom adı verilen ve çok ince kesiler yapabilen özel bir cihaz veya femtosecond laser cihazı kullanılarak kornea tabakasının yüzeyinden flep adı verilen ince bir tabaka kapak şeklinde kesilerek kaldırılır. Flebin katlanarak kenara çekilmesi ile stroma olarak adlandırılan korneanın orta tabakası açığa çıkartılmış olur. Excimer laser cihazı gönderdiği bilgisayar kontrollü laser ışınları ile belli bölgelerde stroma tabakasını buharlaştırarak mevcut kırma kusurunu düzeltecek şekilde kornea tabakasını yeniden şekillendirir. Laser uygulamasının tamamlanmasını takiben flep tekrar yerine konularak işlem tamamlanır. Flep tabakası dikiş atılmasına gerek olmadan eski yerine kendiliğinden yapışır.

LASIK tedavisinin tıbbi bir zorunluluk değil, kişinin yaşam kalitesini yükseltmek için kendi isteğine bağlı olarak yapılan bir işlemdir. LASIK tedavisi gereksiz riskler almadan sadece en iyi sonucun elde edilebileceği uygun gözlere yapılmalıdır.

LASIK tedavisinin sakıncalı olduğu durumlar şunlardı:

LASIK 18 yaşından küçük hastalar için onaylanmış bir tedavi yöntemi değildir.
Son 1 yıl içinde gözlük veya kontakt lens numaralarında 0,50 diyoptriden fazla bir değişme olmuşsa bu göz bozukluğunun henüz belli bir değerde sabitlenmediğini gösterir. Bu durum daha çok 20 yaş öncesi dönemde, diyabet gibi hormonal dalgalanmaların olduğu hastalıklarda, hamile ve emzirmekte olan bayanlarda ve görmeyi etkileyen ilaç kullanan kişilerde görülür. Gözlük numaralarında değişim sürüyorsa ve buna sebep olacak herhangi bir sağlık sorunu yoksa takiplere devam edilerek kırma kusurunun sabitlenmesini takiben LASIK tedavisi uygulanabilir.

Yara iyileşmesini etkileyen bir hastalık (çeşitli bağışıklık sistemi hastalıkları, diyabet) veya bu etkiye sahip bir ilaç kullanımı (steroidler, retinoik asit) mevcutsa ameliyat sonrası kornea tabakasının iyileşmesi olumsuz etkileneceğinden bu kişiler LASIK için uygun birer aday değildir.
Kırma kusuru dışında başka bir göz rahatsızlığı (keratokonus, glokom, katarakt, üveit gibi) olan ya da geçmişte göz veya göz çevresini etkileyen Herpes Simplex (uçuk) ya da Herpes Zoster (zona) enfeksiyonu geçirmiş olanlar kişilerde LASIK cerrahisi uygulanması güvenli değildir.
Blefarit (kirpik dibi iltihabı) veya göz kuruluğu olan, kornea tabakası ince veya göz bebeği karanlıkta çok fazla genişleyen hastalar ile daha önceden refraktif cerrahi (radyal keratotomi, PRK, LASIK), katarakt cerrahisi veya göz yaralanması geçirmiş hastalarda LASIK’ten farklı bir refraktif cerrahi tekniği kullanılması veya LASIK cerrahisi öncesinde bir süre ilaç tedavisi yapılması gerekebilir. LASIK öncesi değerlendirme muayenesini takiben doktorunuz size bu konuda gerekli açıklamayı yapacaktır.
Korneası ince olanlara Femtosecond ile LASIK

LASIK tedavi sonuçları çok başarılı olmasına karşın, her türlü tıbbi girişimde olduğu gibi LASIK cerrahisi sırasında veya sonrasında da komplikasyon olarak adlandırılan bazı istenmeyen sonuçların ortaya çıkması mümkündür. Uygun gözlerde uygun tekniklerin kullanılması durumunda komplikasyon görülme sıklığı oldukça düşüktür. Nadir durumlarda ikinci bir ameliyat gerekse de, LASİK operasyonu tercihan bir defa yapılabilen bir ameliyattır.

Klasik LASIK cerrahisinde mikrokeratom adı verilen cihaz metal bir bıçak yardımı ile kornea tabakasında flep adı verilen ince tabakayı oluşturur. Femtosecond yakın zamanda geliştirilmiş olan ve flep tabakasının oluşturulmasında bıçak yerine özel bir laserin kullanıldığı yeni bir teknolojidir. Flep tabakasının femtosecond laser ile oluşturulmasını takip eden basamaklar klasik LASIK ile aynıdır.

LASIK cerrahisi sırasında komplikasyon görülme sıklığı oldukça az olmasına karşın mikrokeratom cihazının metal bıçağı titreşerek flep tabakasını oluştururken bazen sorunlar yaşanabilir. Femtosecond laser (Intralase) cihazı flep tabakasını oluştururken femtosecond laser denilen özel bir infrared laser saniyenin katrilyonda biri kadar kısa süren laser atışları kullandığı için laser uygulanan bölgede ısı oluşmaz ve çevre dokular hasar görmez. Intralase ile çok düzgün ve tam istenilen kalınlıkta flep oluşturulması mümkün olmakta ve böylece flep oluşumu sırasında komplikasyon görülme riski ortadan kalkmaktadır. 2001 yılından günümüze değin Intralase ile 200 000’den fazla göze LASIK cerrahisi uygulanmış ve ciddi görme kaybına yol açacak herhangi bir sorun bildirilmemiştir. Ayrıca Intralase ile daha ince flepler oluşturulabildiğinden korneası ince olduğu için klasik LASIK yapılması mümkün olmayan bazı hastalarda Intralase ile LASIK tedavisi yapılması mümkün olabilmektedir.

Standart LASIK

Cerrahisinin uygulanamadığı bazı özel durumlarda kullanılmak üzere geliştirilmiş bir teknik olan LASEK (Laser Epithelial Keratomileusis) yöntemi ağırlıklı olarak LASIK tedavisi için kalınlığı yeterli olmayan ince kornealı kişilerde olmak üzere ayrıca boks, güreş ya da dövüş sporları ile ilgilenen ve gözüne gelebilecek olası bir darbe nedeniyle flep tabakasında ayrılma ve bununla ilgili sorunlar yaşaması ihtimali olan kişilerde tercih edilmektedir.  LASEK tekniği ile sonuçlar LASIK ile benzer olmasına karşın LASEK sonrası iyileşme dönemi biraz daha uzun sürmektedir. Kişiden kişiye değişmekle beraber LASEK sonrası ilk 1-2 gün  gözde batma hissi devam etmekte ve görmenin iyileşmesi 4 gün ile 1 hafta arasında zaman alabilmektedir.”

LASIK cerrahisi

Orta yaş grubunda özellikle yakın gözlüğü takmak istemeyen kişilerde de uygulanabilir. Presbiyopi, yani yaşa bağlı yakını net görme yeteneğinin giderek azalmasının tedavisinde teknolojik olarak son noktaya gelinmemiştir ama özellikle hipermetrop ve bazı miyop hastalarda monovizyon tedavisi ile bir çok hasta yakın gözlüğü bağımlılığından kurtulabilmektedir. Bu yöntemde baskın göz uzağı net görecek şekilde diğer göz ise yakına odaklanacak şekilde tedavi gerçekleştirilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.