Başı Ağırtan Göz Olabilir mi?

11.03.2024
423
Başı Ağırtan Göz Olabilir mi?

Şiddetli göz ağrısı, aralıklarla etrafı bulanık görme sebebi glokom olabilir mi? Önemli görme kaybı oluşmadan önce glokom tanısının konulabilmesi için düzenli göz muayeneleri yoluyla erken teşhis çok önemlidir. Göz muayenesi sırasında göz basıncını değerlendirmek, optik siniri incelemek ve çevresel görüşünüzü ölçmek için çeşitli testler yapabilir.

Prof. Dr. İhsan Yılmaz

Göz Hastalıkları Uzmanı

Sıklıkla geri dönüşü olmayan görme kaybı ve körlüğe yol açan grup göz rahatsızlığı glokom ne yazık ki yavaş yavaş ve fark edilmeden ilerler. Erken teşhis-tedavi kritik önem taşır.

Glokom nedir?
Optik sinire zarar veren, sıklıkla geri dönüşü olmayan görme kaybı-körlüğe yol açan bir grup göz rahatsızlığı glokomdur. Genellikle “görmenin sessiz hırsızı” olarak anılır. Önemli görme kaybı oluşana kadar tipik olarak yavaş ve fark edilebilir semptomlar olmadan ilerler. Bu, erken teşhis ve tedaviyi görmenin korunmasında kritik hale getirir.

Glokom çeşitleri nelerdir?
Çeşitli türleri vardır ancak iki ana kategori açık açılı ve açı kapanması glokomudur.

 1. Açık açılı glokom: En sık görülen türüdür ve göz içindeki drenaj açısının açık kalması ve zamanla etkinliğinin azalmasıyla ortaya çıkar. Sonuç olarak, göz içinde sıvı birikerek basıncın artması ve optik sinirin hasar görmesine neden olur.
 1. Açı kapanması glokomu: Daha az görülen bu türünde gözün drenaj açısı tıkanarak göz basıncının ani artmasına neden olur. Bu, şiddetli göz veya baş ağrısı, mide bulantısı ve bulanık görme gibi semptomların hızlı şekilde ortaya çıkmasına neden olabilir.

Glokomun risk faktörleri nelerdir?

 • Yaş: Glokom, insanlar yaşlandıkça, özellikle de 60 yaşından sonra daha yaygın hale gelir.
 • Aile öyküsü: Glokomlu yakın bir akrabaya sahip olmak,
 • Etnik köken: Afrika, Hispanik veya Asya kökenli kişilerin belirli glokom türlerine yakalanma riski daha yüksektir.
 • Tıbbi durumlar: Diyabet, kalp hastalığı ve yüksek tansiyon
 • Göz rahatsızlıkları: Miyopluk, göz yaralanmaları ve kronik göz iltihabı gibi durumlar

Glokomun belirtileri nelerdir?
Erken evrelerde glokomun çoğu zaman hiçbir semptomu yoktur, bu nedenle düzenli göz muayeneleri erken teşhis için çok önemlidir. Durum ilerledikçe belirtiler şunları içerebilir:

 • Çevresel görüşte kademeli kayıp
 • Bulanık görüş
 • Işıkların etrafında haleler
 • Şiddetli göz ağrısı
 • Bulantı ve kusma (akut açı kapanması glokomu vakalarında)

Teşhis ve tedavisi için neler yapılmalı?
Önemli görme kaybı oluşmadan önce glokom tanısının konulabilmesi için düzenli göz muayeneleri yoluyla erken teşhis çok önemlidir. Muayene sırasında doktorun göz basıncını değerlendirmek, optik siniri incelemek ve çevresel görüşü ölçmek için çeşitli testler yapabilir.

Glokom tedavisi, optik sinirin daha fazla hasar görmesini önlemek için göz içi basıncını düşürmeyi amaçlar. Bu şu şekilde başarılabilir:

 • İlaçlar: Göz içi basıncını düşürmek için göz damlası veya ağızdan alınan ilaçlar reçete edilebilir.
 • Lazer tedavisi: Lazer trabeküloplasti veya iridotomi gibi prosedürler gözden sıvı drenajının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.
 • Cerrahi: Bazı durumlarda, göz basıncını düşürmek için yeni bir drenaj kanalı oluşturmak veya drenaj cihazları implante etmek için cerrahi prosedürler gerekli olabilir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.