Bel-Boyun Ağrısı Önerisi

Bel-Boyun Ağrısı Önerisi

Hayat şekli bel-boyun sağlığını doğrudan belirler. Ağrısız bel-boyun için 6 önemli ipucu vardır.

Prof.Dr.Gülçin Gülşen
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Bel-boyun ağrısı yaşam şekli ile ilintilidir. İdeal dik duruşun korunması gerekir, kambur duruş bel-boyun ağrısı yanı sıra yorgunluğa neden olur.

Sürekliliğinde omurga zayıflılıklarıyla birlikte bel-boyunda aralıksız acı hissi olabilir. Doğru duruşu tanımlarken ayakta duruşun tam olarak omurganın düz olması anlamına gelmez, omurganın doğal eğrisine uygun, vücut ağırlığının eşit dağıtıldığı bir pozisyondur.

Doğru duruşun basit  formülü:

İlk olarak aynaya bakın, kulaklarınız başınızın üstün demi? Çeneniz yere doksan derece açıyla mı? Buna ilaveten, bir duvara sırtınızı yaslayıp (topuklar süpürgeliklere birkaç santim olmalı) kalça ve belinizi duvara temas ettirin. Aşağı yukarı omuzları rahat hareket ettirin, çene duruşunu kontrol edin, sonra duvardan bir adım ileri atarak, yeni duruşunuzu koruyun. Otururken doğru duruş pozisyonu ise yatar durumda iken belinizden düz bir şekilde doğrulun, omuzlar geride, mideyi içeri çekin.

Ağırlık kaldırma ve ani dönüşlerin bel ve boyun ağrısı nedenidir. Dengesiz ağırlık dağılımıyla bir yükün kaldırılması ve ani dönüşler bel ve boyun fıtığına sebep olabilir. Ağırlık kaldırma sırasında sırtı düz tutarak, dizlerin bükülerek hareketin yapılmasının önemlidir. Taşınacak şey ne ise, ağırlıkları parça parça taşıyın ya da bir el arabası kullanın.

Hayat boyu kilonun kontrol altında tutulması gerekir. Az yemek yeme ve düzenli aerobik yapmanın omurgayı rahatlatır. Sırta daha az yükün binmesi ise vücut gerginliğini de azaltabilir.

Bel ve boyun kaslarının güçlü ve esnek olabilmesi için öncelikle karın kaslarını da güçlendirmek gerekir. Yoga, pilates gibi egzersizlerin doğru yapılması gerekir.
Dengeli ve düzenli beslenmek önemlidir. Doğal sütten yapılmış lor peyniri, kıvırcık marul, bamya, barbunya, kuru fasulye, dereotu gibi sebzeler, incir, kayısı, badem, fındık, ceviz, susam, tahin, yumurta, balık, balık yağı, zeytinyağı kemik besleyici özelliğe sahiptir. Bu besinler öğünlere yayarak düzenli şekilde tüketilmelidir.
Bel ve boyun ağrılarınız kronik hale gelmişse, bir haftadan fazla ağrı yaşıyorsanız mutlaka uzman bir doktora başvurun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.