Bilekten Anjiyo ile Kalp Kontrol Altında!

Bilekten Anjiyo ile Kalp Kontrol Altında!

Chest Pain at WorkKalp hastalıklarının teşhisinde sıklıkla kasıktan girilerek yapılan anjiyo yöntemine alternatif olarak son yıllarda el bileği tercih ediliyor. Üstelik el bileğinden yapılan anjiyo daha güvenli ve konforlu…

Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu

Kardiyoloji Uzmanı

Kalp hastalığı ülkemizdeki en önemli kronik hastalıklardan biri. Kısa bir süre öncesine kadar kasıktan girilerek yapılan anjiyo yöntemine yerini el bileğine bırakmak zorunda kaldı. Çünkü el bileği anjiyosu özellikle sağladığı konfor ve daha güvenli bir işlem olması nedeniyle kasıktan uygulanan anjiyoya göre daha iyi bir alternatif. El bileğinden anjiyoda, el bileğindeki atardamarlar kullanılarak kalbe giriliyor, bu sayede kalp hastalıklarının tanı ve tedavisini, damarlarda oluşan tıkanıklıkları belirlemek mümkün olabiliyor.

El bileğindeki damardan kalbe giriliyor

El bileğindeki atardamardan yapılan ve kalp damar hastalıklarının teşhis ve tedavisi için uygulanan el bileği anjiyo yöntemine transradial kateterizasyon adı verilir. Kasıktaki bir atardamardan gerçekleştirilen anjiyografiye benzer kalp damarları (koroner arterler) el bileğinden girilerek de görüntülenebilir ve girişimsel kardiyolog uygun görürse hasta koroner damarlar yine aynı giriş yoluyla tedavi edilir. Kasıktan yapılan anjiyo sonrası hastanın 6 ile 12 saat hastanede gözlem altında kalması gerekir. El bileği anjiyosunda ise aynı gün çok daha kısa izlem süresi sonrası hasta evine gönderilebilir.

Koroner anjiyografi nedir?

Koroner anjiyografi (ayrıca kardiyak kateterizasyon ya da anjiyo da denir) kalp damarları ve fonksiyonunu değerlendirmek için yapılan girişimsel görüntüleme yöntemidir. El bileğinden koroner anjiyografi sırasında el bileğindeki atardamara ince, yumuşak plastik bir sheat (kılıf) yerleştirilir. Kılıfın içinden yumuşak ve ince plastik içi boş kateterler aracılığıyla kalp damarlarının çıkış yerine ilerletilir. Kateter özel bir x-ray (röntgen) makinesi yardımıyla koroner arterlere yönlendirilir. Kontrast materyal (anjiyo boyası) kateter yoluyla enjekte edildikten sonra hareketli röntgen filmleri dijital ortamda kaydedilir. Prosedürün bu bölümüne koroner anjiografi adı verilir. Görüntülere ek olarak bazı özel durumlarda ileri görüntüleme ve değerlendirme yöntemleri olan intravasküler ultrason (IVUS), optik koherans tomografi (OCT) veya fraksiyonel akım rezervi (FFR) ölçümleri de yapmak gerekebilir. İşlemlerin hepsi lokal anesteziyle yapılır.

El bileğinden anjiyografinin avantajları nelerdir?

1948 yılında uygulanan el bileğinden anjiyografi 2000’li yılların başında dünyada yaygınlaştı. İlerleyen teknoloji sayesinde çok daha ince ve yumuşak kateterlerle işlemin konforu daha da arttı. El bileğinden yapılan anjiyografi sonrası kanama komplikasyonları daha az gelişir. Kasıktan yapılan anjiyografi sonrası hastanın 6 saat yatakta sırtüstü yatması önerilir. Oysa el bileğinden yapılan anjiyografi sonrası hasta hemen ayağa kalkabilmekte ve yaklaşık 3 saat sonra evine gidebilmektedir. Kısa süre öncesine kadar sadece anjiyografi için kullanılan bu yöntem balon anjiyoplasti ve stent girişimlerinde de yani kalp damarlarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu yöntemden en çok faydalanan hastalar, kilolu olan, yatakta sırt üstü yatamayacak, ortopedik sorunları olan, prostat nedeniyle sık idrara çıkan dolayısıyla erken ayağa kalkması gereken hastalar, yaşlı hastalar ve kronik akciğer hastalığı olanlardır.

El bileğinden anjiyografi öncesi nelere dikkat etmek gerekir?

Yönteme kararı verilirken el bileğinden anjiyografi konusunda tecrübeli bir girişimsel kardiyolog ile konuşulmalıdır. Doktor el bileğindeki atar damarı ve dolaşım sistemini kontrol ederek yönteme uygunluğu belirleyecektir. Uygun olması durumunda  anjiyografi ve sonrasındaki olası tedavi seçenekleri konusunda bilgi verilecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.