Bilgisayar Oyunları Sağlığı Tehdit Ediyor!

17.10.2012
48
Bilgisayar Oyunları Sağlığı Tehdit Ediyor!

Bilgisayar Oyunları Sağlığı Tehdit Ediyor!Gelişen teknoloji büyük kolaylıklar sağlarken diğer yandan da sağlığı olumsuz etkiliyor.

Uzman Dr.  Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmanı

Özellikle gençleri ve çocukları etkisi altına alan bilgisayar oyunları, algılama bozukluğundan öğrenme güçlüğüne, denge sorunlarından sosyal bozukluğa kadar birçok rahatsızlığa davetiye çıkarıyor.

Bilgisayar oyunlarında hızla akan oyun kareleri, kişiyi hızlı düşünme ve hızlı hareket etmeye sevk eder ve oyunun saatlerce oynandığı düşünülürse, beyin bir süre sonra oyundaki hıza programlanır. Beyin, yapısı itibariyle aynı anda birçok şeyi değerlendirebilir. Oyun temposuna alışan beyin herhangi bir konuyu derinliğine analiz edemez. Bir diğer deyişle bir konu ya da nesneye yoğunlaşamayıp konu üzerinde yüzeysel geçişler yapar

Özellikle Öğrencileri Etkiliyor!

Bu durumun özellikle bilgisayar oyunu bağımlısı öğrencileri olumsuz etkiliyor. Beyni oyun temposuna alışan öğrenciler derslerine yoğunlaşamaz ve başarısız olurlar. Oyun bağımlılığı nedeniyle oluşan dikkat dağınıklığı ve oyundaki hızdan kaynaklanan hiperaktiviteyle birlikte öğrenci her şeyden sıkılır hale gelebilir.

Algıyı Zayıflatıyor, Beynin Dengesini Bozuyor!

Beyni hızlı ama yüzeysel düşünmeye programlayan bilgisayar oyunları, üst düzey öğrenme ve algılamayı engelliyor. Aileler, çocuktaki başarısızlığın nedenini bilgisayarda uzunca vakit geçirmeye bağlasa da asıl problem beyinde oluşan fizyolojik bozukluk. Aynı bozukluğa çok hızlı okuma yapan kişiler de maruz kalabilir. Görüntüleri üst üste ileri sararak çalışan herkes risk altındadır. Çoğu zaman bu kişiler aniden oluşan algılama ve analiz zayıflığını, hayatlarındaki bir soruna bağlayarak bozukluğun kaynağını fark edemezler.

Oyun Bağımlılığı Suça Teşvik Edebilir!

Şiddet içeren bilgisayar oyunlarında önüne gelen herkesi öldürmek için çaba harcayan kişi, arka planda anti-sosyal psikopatik kişilik bozukluğu varsa, gerçek hayatta da öldürme içgüdüsü ile hareket edebilir. Beyindeki denge bozukluğu kitlesel katliamlara yol açabilir. Bilgisayar oyunu üreten firmaların bu konuda hassas davranması gerekir.

Bilgisayar Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bilgisayar oyunları nedeniyle beyin dengesi bozulan kişi, en az 3 ay bilgisayar oyunlarından uzak durmalı ve beynini nadasa almalı. Bu bozukluğu yaşayan öğrencilere okula ara vermeleri gerekiyor. Dinlenme süresince öğrenme faaliyetinin durdurulması gerekiyor. Kalıcı bozukluklar gelişmemişse beyin  bir süre sonra normal fizyolojik yapısına dönüyor.  En  iyi yöntem TMS tedavisiyle beynin resetlenmesidir.

Davranışçı bilişsel terapiler dikkat dağınıklığı ve öğrenme güçlüğünü düzeltmeye yetmiyor. Oyun bağımlılığı konusunda en önemli konu beyni en az 2-3 ay dinlendirmektir.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.