Bir Yılı Daha Geride Bırakırken…

Bir Yılı Daha Geride Bırakırken…

Gelen gideni aratır… mı acaba? 2015 Yılı hem ülkemizde hem de dünyamızda son derece yıkıcı geçti. Ardı ardına gelen kıyım ve katliam haberleri ile derinden sarsıldık. Şimdi önümüzde yeni bir yıl var. Yepyeni umutlar, güzel başlangıçlar. Eskisini uğurlarken, yeni yıla büyük bir heyecanla kucak açıyoruz. Bu yıldan beklentilerimiz de bir hayli yüksek.

Filiz Yaşar Zorka

Astroloji Uzmanı

Daha şimdiden bir an önce bitsin bu 2015, yeni yıl gelsin sabırsızlığı başladı. Öyle mi olacak gerçekten? Kendimizi, değer yargılarımızı, yaşamdan beklediklerimizi ve verdiklerimizi hiç hesaba katmadan, sadece takvimde bir gün daha ilerledik diye geride mi kalacak her şey? Diğer pek çok şey gibi yeni yıl da ona kattığımız anlamla alakalı. Bu yüzden de eğer kendimizi bir adım daha öteye taşımazsa, yeni yıldan büyük beklentiler içinde kalabilir ve daha sonra da fazlasıyla yanılabiliriz.

Her ne kadar her birimizin doğum tarihleri ile birlikte şekillenen bir natal haritamız varsa, ülkemizin de bir haritası var. Burcu Akrep ve yükselen burcu da Yengeç. Ülkemizin natal haritası ise her birimizin natal haritasını etkiliyor. Çünkü, içinde olduğumuz koşulları belirliyor.

Bu nedenle ben, tüm burçlar için 2016 yılında bol bol aşk, mutluluk, sağlık, bolluk ve bereket dilerken, yeni yılı Türkiye açısından değerlendirdim. Yılın ilk yarısında Başak Burçları şanslı burçlardan. İkinci yarısında ise Teraziler için şanslı bir dönem başlıyor.

Ocak: 2016 yılının ilk Merkür geri hareketi, yeni yılı takip eden birkaç gün içinde olacak. Kova Burcu’nda gerilemeye başlayan Merkür, Oğlak Burcu’na kadar bu hareketini sürdürecek. Daha sonra da normal hareketine dönecek. Yılın ilk ayında Hem Oğlak hem de Kova’lar her türlü ticaret için dikkatli olmalılar. Özellikle Ocak ayı içinde hepimizi ilgilendiren konularda kafa karışıklıkları yaşanması mümkün. Özellikle de dış komşularla ilişkiler, beklediğimizden daha fazla gerilime neden olabilir. Tüm burçlara tavsiyem hoşgörülü olmayı elden bırakmasınlar. Her türlü yanlış anlaşılmayla karşılaşabiliriz. Buradaki anahtar konu bizi yanlış anlayabilecekleri gibi, bizim de yanlış anlaşılabilecek olmamızdır.

Şubat: Merkür, Oğlak Burcunda ileri hareketine devam ederken dış ülkeler ile geçmişte ve gelecekte yapılan anlaşmaların yeniden gözden geçirilmesi gündeme gelecek. Bu dönem içinde hepimiz yüksek ideallerimiz için neleri göze alabileceğimizi sorgulayacağız.  Bazı şeyleri gereğinden daha fazla idealleştirme eğiliminde olabiliriz. Özellikle ikili ilişkiler konusunda beklentilerimiz çok yükselebilir. Şubat ayı içinde tüm burçlar özellikle iletişim konusunda çeşitli kanalları kullanmak için kendilerinde daha fazla teşvik bulacaklar. Şubat ayında ulaşım konuları da ön planda olacak. Beklenmeyen aksiliklere karşı herkes dikkatli olmalı. Yatırım araçlarına dikkat.

Mart: Mart ayına Pluto damgasını vuruyor. Mart ayı boyunca gerilimli bir ay yaşamamız mümkün. Bu ay içinde toplum olarak kendimizi daha önce hiç olmadığı kadar enerjik hissedebiliriz. Bu enerjimizi yapıcı faaliyetlere yönlendirmek yararlı olacaktır. Uzun zamandır ertelediğimiz tüm işleri bitirmek için Mart ayı harika bir zaman. Özellikle Güneş Koç Burcu’na geçiş yaptığında, doğanın yeniden uyanması ile birlikte bahçe işleri ve evimizin dışındaki alanların bakımları da önem kazanacak. Mart ayı içinde güneş ve ay tutulmalarının etkilerini de deneyimleyeceğiz. Hiç beklemediğimiz başlangıçlar kapımızı çalabilir.

Nisan: Nisan Ayında da yine, Mart ayından kalan gerilimleri konuşacağımız bir ay olacak. Bu ay içinde özellikle eğitim faaliyetleri açısından yoğun geçebilir. Pek çok yabancı konuğu hem ülkemizde hem de evimizde ağırlamamız olası görülüyor. Konserler, eğitsel faaliyetler, sergiler bu ay içinde yoğunlaşabilir.

Mayıs: 2016 yılının ikinci Merkür geri hareketi Mayıs ayı içinde olacak. Bu ay içinde hepimiz spekülasyonlara meraklı bir ruh hali içinde olabiliriz. Gerçeği iyice araştırmadan çıkan hiçbir söylentiye kulak asmamanızı öneririm. Mayıs ayı içinde pek çok sanatsal faaliyet ve moda ile ilgili temalar gündeme gelebilir. Bu ay içinde yapılan tüm harcamalara dikkat etmekte fayda var.

Haziran: Haziran ayı içinde, tatil rehaveti başlamadan önce belki eskilerle vedalaşmak isteyebiliriz. Uzun zamandır sizi meşgul eden, gelişiminizi engelleyen, kurtulmak istediğiniz tüm alışkanlıklar, krediler için uygun bir zaman. Bu dönemde işe kendimizden başlamamız en iyisi olacaktır. Haziran ayını bol bol meditasyon yaparak, dua ederek, doğayla daha fazla zaman geçirerek değerlendirmek çok yararlı olacaktır.

Temmuz: Temmuz ayı, tatil dönemi olmasına rağmen pek çok bakımdan yoğun bir ay olacak. Bu yıl iç turizmde bir hayli hareketli günler gözlenebilir. Ulaşım konularına daha fazla özen göstermekte fayda var. Araç kullananlar, tedbiri elden bırakmamalı.

Ağustos: Ağustos ayı, yatırım yapmak ve para biriktirmeye başlamak için harika fırsatlar sunacak. Bu ay içinde kadın haklarına yönelik faaliyetler artabilir. Özellikle halk sağlığını ilgilendiren konulara dikkat etmekte fayda var. Hijyen kurallarına uymak bu ay içinde son derece önem arz ediyor.

Eylül: Yılın üçüncü Merkür geri hareketi ve yılın ikinci Güneş ve Ay tutulmaları Eylül’de gerçekleşecek. Hemen hemen her alanda kafa karışıklıkları yaşanması mümkün. Bu ay içinde çocuklarla ilgili konular gündemi son derece meşgul edebilir. İlköğrenim ile ilgili gecikmeler ya da aksaklıklar yaşanabilir. Bu ay içinde, kadersel temalarla yüzleşmek zorunda kalabiliriz.

Ekim: Ekim ayı sınır komşularımızla ilişkilerimizin gündemi belirleyeceği bir ay olacak. Bu ay içinde uluslar arası anlaşmalar gündeme gelebilir. Uluslararası hukuk kuralları değişebilir. Gökyüzü bu ay için pek çok yeni ortaklığın başlayacağını haber veriyor. Bu durumda pek çok ortaklık da son bulacaktır.

Kasım: Kasım ayı içinde ise özellikle kadınlar ile ilgili konular çok ön planda olacak. Toplum sağlığını ilgilendiren konular sıklıkla gündeme gelecek. Bu ay içinde dini inançlar, mezhep tartışmaları hatta mezhep çatışmaları gündemi sıklıkla meşgul edebilir. Bu ay içinde de toplum olarak, farklılıkları kabul etmeye ve hoşgörüye çok fazla ihtiyacımız olacak.

Aralık: Aralık 2016 da ise bir koskoca yılı daha geride bırakmış ve 2017 yılının dinamiklerini konuşuyor olacağız. Bu ay içinde de dış politika son derece önem kazanıyor. Her türlü politik temasın yum içinde geçeceği görülüyor. Bu ay içinde daha fazla empati kurmamız yararlı olacaktır.

2016 yılının hepimize barış, sağlık, aşk, bolluk ve bereket getirmesini diliyorum.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.