Bitkisel Zayıflama Kapsül Seçimine Dikkat!!!

Bitkisel Zayıflama Kapsül Seçimine Dikkat!!!

Bitkisel Zayıflama Kapsül Seçimine Dikkat!!!Günümüzde obezite ya da şişmanlık çok yaygın bir hastalık haline geldi…

Uzm. Dyt. Turgay Köse

Kilo problemini çözmeye çalışan ama başarılı olamayan birçok kişi light ürünlerden zayıflama ilaçlarına, aktarlarda satılan karışımlardan ameliyatlara, spor aletlerinden zayıflama çaylarına kadar çok değişik çözüm arayışlarına giriyor. Peki bu aşamada bitkisel zayıflama kapsülleri ne derece çözüm olur ve güvenilir mi?

Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlık raporunda şişmanlık, “vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunu” olarak tanımlanmaktadır. Aşırı besin alımı, yetersiz fiziksel aktivite, kalıtım, hormonal nedenler, psikolojik sorunlar, sigarayı bırakma, alkol kullanımı gibi faktörlere bağlı olarak gelişen şişmanlık tek başına olduğu gibi komplikasyonları ile de yaşam sürecini kısaltan ve yaşam kalitesini düşüren ciddi bir hastalıktır. Komplikasyonları arasında ilk akla gelen; Kalp-damar hastalıkları,hipertansiyonlar, şeker hastalığı, bazı kanser türleri, solunum rahatsızlıkları,karaciğer yağlanması, safra kesesi hastalıkları, eklem hastalıkları, adet düzensizlikleri, kısırlık şeklinde sıralanabilir.

Multifaktöriyel bir hastalık olan şişmanlığın tedavisinde multidisipliner bir yaklaşım gerekmektedir. Dahiliye uzamanı veya endokrinolog, diyetisyen, fizyoterapist ve psikolog ile ekip halinde tedavi edilmesi durumunda daha sağlıklı sonuçlar alınmaktadır. Obezitede eğitim başta olmak üzere diyet tedavisi,  fiziksel aktivitenin artırılması ve yaşam tarzı değişikliği tedavinin basamaklarını oluşturmaktadır. Bu ilkelere rağmen sonuç alınamaması durumunda veya tedaviye destek amaçlı olarak farmakolojik (ilaç) tedavi veya cerrahi müdahaleler de söz konusu olabilmektedir.

Zayıflama alanı çok geniş bir yelpazede bir iş olanağı sağlamaktadır. Light ürünlerden zayıflama ilaçlarına, aktarlardan alınan karışımlardan ameliyatlara, spor aletlerinden zayıflama çaylarına kadar çok geniş bir pazar söz konusudur. Bu bağlamda pek çok insanın çantasına, beslenme destek ürünleri girdi. İşte bu tarz beslenme destek ürünlerinden herbo- mineral formülü ile yağların parçalanmasını hızlandırmaya, böylelikle serum kolestrol ve trigliserit seviyesini azaltmaya yardımcı olan birtakım ürünler geliştirilmiştir.

Yapılan bilimsel araştırmalar, Plantago ovata bitkisinin kolestrolü düşürmeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Aloe Vera karaciğer hücrelerindeki metabolik fonksiyonunu canlandırarak fazla enerjinin yakılmasına yardımcı olur. İhtiyaç duyulan fazla enerji vücutta depolanmış yağ ve karbonhidrat depolarından temin edilir. Zerdeçal vücudun ünsülini etkin kullanma kabiliyetini artırıcı etkiler gösterir. Ayrıca kolesterol seviyesinin düşürülmesine katkıda bulunur. Garcinia Cambogia alınan enerjinin yağ yerine glikojen olarak depolanmasına yardımcı olur. Commiphora Molmol kandaki kolesterol ve lipitleri düşürmeye, damar sertliğini önlemeye yardımcıdır. Terminalia Chebula da kolestrol seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur. Piper longum ise idrar atılımını artıran bir bitkidir. Belirtilen içeriklerden herhangi birine alerjisi olanlarda, gebelik ve emzirme dönemlerinde, 15 yaş altındaki çocuklarda kullanımı önerilmeyen beslenme destek ürünlerinin, ilaç olarak sınıflandırılmaması sebebi ile genelde önemli bir yan etkileri bulunmamaktadır. Esas tedavinin diyet, fiziksel aktivitenin artırılması ve yaşam tarzı değişikliği olduğu bilinmeli; ancak destek olarak da Bakanlık Onaylı ve literatür destekli ürünlerin doktor ve/veya diyetisyen kontrolü altında kullanılabileceği unutulmamalıdır.

Bu tür ürünlerin hemen hepsinin üzerinde “%100 Bitkisel” veya “ %100 Doğal” gibi ibareler yer almaktadır. “ Doğal olan her şey zararsızdır “görüşü kesinlikle kabul edilemez.

Bitkisel Zayıflama Kapsüllerinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

– Öncelikle Bakanlık Onaylı ve literatür destekli ürünlerin doktor ve/veya diyetisyen kontrolü altında kullanılabileceği unutulmamalıdır.

– Test edilmiş kliniksel olarak kanıtlanmış güvenilir bitkilerden elde edilmiş olmalı

– Doğal formüllü şişman kişilerin yoğun uygulamalar ve sıkı rejim olmaksızın kilo vermesine kesin olarak odaklanarak araştırılmış olmalı

– Allopatik yağ yakıcılarına nazaran çok daha güvenli olmalı

– İçeriğindeki seçilmiş malzemelerin gıda partiküllerini parçalamaya, yağ metabolizmasını, kötü kolestrol, trigliseridleri yok etmeye yardımcı olmasına ve aynı zamanda hafif laksatif (bağırsakları çalıştırmaya) olarak etki etmeli

– Yaşam tarzınıza müdahale etmemeli

– Hiçbir sınırlama talep etmemeli(rejimden ve antrenmanlardan farklı)

– İstenmeyen hiçbir etkisi olmamalı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.