Bronz Ten Cilt Kanseri mi?

Bronz Ten Cilt Kanseri mi?

Bronz ten cilt kanseri davetiyesi mi? Tatil güneşin tadını çıkarmanın zamanı olsa da güneşle dost olmanın bazı kurallarını hatırlamak gerekiyor.

Doç. Dr. Pınar Öztaş
Dermatoloji Uzmanı

Kadınlar, bronz teni yazın güzellik-sağlıkla eş anlamlı görür. Bronzlaşma, aslında cildin güneşe karşı çektiği bir perdedir. Güneşten ya da suni kaynaklardan (solaryumdan) gelen ultraviyole ışınlarına deri doğal bir cevap vererek kararıyor. Melanosit dediğimiz hücreler, cildimize renk veren melanin maddesinin salgılanmasından sorumludur. Melaninin görevi ise, cildimizi güneşin zararlı etkisinden korumaktır. Çok yoğun güneşe maruz kalındığında, vücut buna koruyucu tepki olarak melanin üretimini hızlandırır. Bu da bronzlaşmanın sebebidir.

Güneşlendiğiniz Saatlere Dikkat Edin 

Güneş ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında güneşten korunun. Bu saatlerde güneşe maruz kalmak ile kanserojenik etki artıyor ve ciltte erken yaşlanma görülebiliyor. Mavi göz, açık renk veya kızıl saç, beyaz ten, güneş ile kolayca güneş yanığı olabilen cilde sahip olmak, vücudunda çok sayıda benlerin olması, yüksek dozda UV ışınına maruz kalmak gibi durumlar  deri kanseri gelişimi açısından risk faktörü oluşturuyor.

Güneş Gözlüğü-Şapka Takın!

İster şehirde olun ister tatilde, güneş gözlüğü takmak önemli. Güneşlenirken geniş kenarlıklı şapka takmayı tercin edin. Ayrıca yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanılması da gereklidir. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.