Bu 10 Öneri Gençleştiriyor

Bu 10 Öneri Gençleştiriyor

Sosyal medyanın da etkisiyle günümüzde genç görünme isteği kadınların yanı sıra erkeklerde de giderek yaygınlaştı. Teknoloji ve tıptaki gelişmeler kişilerin genç görünme isteklerine artık yanıt vermeye başladı.

Dr. Hülya Sağlam

Dermatoloji Uzmanı

Günümüzde pek çok kişinin vazgeçilmezleri arasına giren sosyal medya güzel görünme isteğini her zamankinden daha fazla artırdı. Küçük ekranlar ardından yükselen selfieler ve grup fotoğrafları, kişilerin özellikle yüz ve boyun bölgelerine daha fazla odaklanmalarını, bunun sonucunda da hoşlarına gitmeyen bölgelerde değişikliklere gitmelerini beraberinde getiriyor.

Yaşlılığı en çok gösteren bölgeler en ince deriye sahip bölge olduğu için boyun ve gözkapağıdır. En çok ihmal edilen bölgelerden birisi de boyundur. Günümüzde gıdının belirginleşmesi, deride ince kırışıklıklar, tavuk derisi görünümü, sağa sola dönerken abartılı kırışık görüntü, yatay çizgilerin derinleşmesi, hatta çift çene sorunu en çok gündeme getirilen şikayetleri oluşturuyor. Tedaviye erken başlamak ve belirli tedavileri belirli aralıklarla tekrarlamak problemin çözümü için önemli. Üstelik günümüzde artık basit ama etkili yöntemlerle bu şikayetleri ortadan kaldırabilir. Boyun kırışıklığı ve sarkmasına karşı yapılan uygulama ve alınabilecek önlemler:

*Botoks

Kaş arası, göz çevresi ve alın çizgilerinin ortadan kaldırılmasında etkili, acısız ve basit bir yöntemdir. Boyun yatay çizgilerine 2 cm ara ile enjeksiyonlar yapılarak kırışıklıklar azaltılabilir. 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılabilen bu uygulama 4-6 ayda bir tekrarlanmalıdır.

*Mezoterapi

Boyun ve dekolte bölgesine yapılır. Cildin kırışıklıklarının azaltılması, nem kazandırma ve lifting (yüz ve boyun kaldırma) amacıyla uygulanır. Hyalüronik asit, vitamin ve proteinler içeren mezoterapi, farklı özellikteki ürünlerin ince iğne ile deri içine verilmesi olarak tanımlanır. Haftada bir ortalama 6 seans uygulanır.

*Fraksiyonel lazer uygulaması

Deri altındaki hücreler yenilenerek, daha gergin ve kırışıksız bir cilt elde edilebilir. Bu yöntem ile deriye kaybettiği elastikiyetin geri kazandırılması sağlanabilirken, boyundaki kahverengi, kırmızımsı lekeler azaltılabilir. Ablatif (soyucu) uygulamalarla boyundaki et benleri iz bırakmaksızın tedavi edilebilir.

*İğneli radyofrekans

Derinin üst tabakasında hasar oluşturmaksızın, dermis tabakasında kolajen ve elastik dokunun artışı sağlanır. Böylece kırışıklıkların azalması, cildin uzun süreli sıkılaşması ve mevcut izlerin azalmasına yardımcı olunur. İğnelerin uzunluğu, istenen derinliğe göre ayarlanabilir. Uygulama genellikle bir ay aralıklar ile 2-4 seans yapılır.

*Cilt bakımı ve kimyasal peelingler

Rutinde ayda bir sıklıkta önerilen uygulamalardır. Ancak merdivenaltı üretime dikkat etmeli, güvenilir ürünler tercih edilmelidir. Aksi halde fayda yerine kalıcı zararlara yol açabilir. Uygulama yüz bölgesine yapılırken boyunun da ihmal edilmemesi gerekir. Meyve asitleri kullanılarak yapılan kimyasal peelingler ile ölü hücreler atılarak cildin yenilenmesi ve lekelerden kurtarılmak mümkündür.

*PRP uygulaması

Yüz, boyun ve saç bölgelerine uygulanan, kişinin kendi kanından elde edilen plazmanın problemli alana enjeksiyonu şeklinde yapılan işlemdir. Genellikle ayda bir olmak üzere 3-4 seans uygulanır. Fraksiyonel lazer veya dermapen ile kombine edilebilir.

*Lipoliz

Yağın parçalanmasını sağlayan maddenin yağ içerisine enjeksiyonu işlemidir. Lipoliz ile çene altındaki yağlanma azaltılabilir. Üç hafta aralıklarla 4 seans uygulama yapılır.

*Örümcek ağı ve iple asma

Çok sayıda ince iplerin ağ gibi cilt altına yerleştirilmesine ”örümcek ağı” denilir. Uygulama ile cildin gerilmesi ve kırışıklıkların giderilmesi sağlanabilir. İpler vücutta yaklaşık 240-300 gün içinde erirken,  uygulamanın olumlu etkileri 2 yıla kadar devam eder. Ameliyathane şartları gerekmeyen yöntemle yüz ve boyun için yaklaşık 20 dakikalık sürede kırışıklıkları açmak, sarkmaları düzeltmek mümkün olabilir.

*Odaklı ultrason (Ameliyatsız yüz germe)

Son dönemlerde popülerliği artan yöntem, odaklanmış ses dalgaları kullanılarak cildin alt katmanlarındaki taşıyıcı dokularda kolajen üretiminin uyarılması yolu ile ciltte sıkılaşma ve gerginlik sağlar. Ameliyatsız bir cilt sıkılaştırma yöntemi olan odaklanmış ultrason ile gevşeme ve sarkmalar, 30-60 dakikalık tek bir seans ardından elde edilen cilt altı bağ dokusu yenilenmesi ve güçlenmesi ile tedavi edilir. Yılda 1 kez önerilir.

*Dolgu uygulaması

Yüzde ve boyunda yatay derin çizgilerin altına yapılan hyalüronik asit molekülü olan dolgu ile uygulama yapılan bölgede dolgunluk sağlanır, cilt nemlenir, sıkılaşır. Burun kenarından aşağıya inen çizgilerin, dudak üzeri çizgilerin ve dudağın dolgunlaştırılmasında, göz çevresi ile alın çizgileri ile gözaltı çukurlarının düzeltilmesinde kullanılıyor. Yılda bir kez tekrarlanması önerilir.

Basit yöntemlerle boyun kırışıklığına önlem alın

  • Yatış tarzına dikkat edin. Sırt üstü ve kabarık olmayan bir yastıkla yatmak boyun kırışıklığının oluşumunu azaltmada etkili.
  • Otururken veya hareket halindeyken boynunuzu dik tutun.
  • Egzersiz olarak gün içerisinde boynunuzu mümkün olduğunca geriye alıp 5 saniye bekleyin, dik pozisyona alıp birkaç saniye dinlenin. Bu çalışmayı 10 kez tekrarlayın. Göğüs kaslarını kuvvetlendiren hareketler de boyna iyi gelir.
  • Boyun kaslarına en etkili spor yüzme. Fırsat buldukça yüzün. Hem sağlığa iyi gelecek hem de gençleşmeye fayda sağlar.
  • Masajın toparlayıcı etkisi var. Sert bir lifle banyoda boyun derisi pembeleşinceye kadar ovalama yaptıktan sonra besleyici bir yağ ile masaj yapın. Yukarı doğru ve enseye doğru masaj önemli. Sağ elle boyun sol tarafı, sol elle de sağ tarafından enseye doğru çekilmeli. Baş ve orta parmaklar arasında boyun derisini hafif kaldırıp bırakın. Elinizin tersi ile hafifçe vurarak çene altında masajı tamamlayın.
  • Yüzle birlikte mutlaka boyun da günlük temizleyici jel veya sütlerle temizlenmelidir. Boynu aşağıdan yukarı doğru masaj uygulayarak nemlendirin. Güneşe çıkarken güneş koruyucuyu ihmal etmeyin.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.