Burun Estetiğinde Doğru Teknik Önemli!

20.02.2014
44
Burun Estetiğinde Doğru Teknik Önemli!

burun-estetiginde-dogru-teknik-onemliBurun estetiği ameliyatında doğal görünüm en önemli unsurdur. Bu nedenle mutlaka kişiye özel olmalıdır. Tüm dünyada estetik son yıllarda her yaş grubunda oldukça popüler uygulama oldu, sanırım burun estetiği de en sık yapılanlardan biridir.

Op. Dr. Bahadır Baykal
KBB ve Baş Boyun Cerrahi Uzm.

Dünya genelinde yılda 15 milyon insan estetik müdahale geçiriyor, bunların çok büyük kısmı saç ve deriye yönelik girişimsel olmayan uygulamalar, rinoplasti ise ülkeden ülkeye değişkenlik gösteriyor. Nüfusa göre oranlandığında Avrupa’ da İtalya, Asya’ da ise Güney Kore burun estetiğinde birinciliği kimseye kaptırmıyor. Ancak ilginç bir durum İran’da her yıl 200.000 kişi burun estetiği olmak için ameliyat masasına yatıyor, Amerika’da ise her sene 500.000 kişi “ acaba burnumu yaptırsam mı ? “ diye ön görüşme için doktora başvuruyor.

Çevrede burun estetiği geçirmiş ama memnun olmayan çok kişi var, nerede hata yapılıyor ?

Bence doktor seçimin de…Burun estetiği özel ilgi isteyen bir alan, dolayısıyla her KBB uzmanı ya da her plastik cerrahın bu ameliyatı aynı mükemmellikte yaptığını söylemek yanlış olur. Özellikle zor olgularda burna hiç dokunmamak ve hastayı yönlendirmek mutsuz olabilecek bir süreci en başından engellemektir.

Başarısız olmuş burun estetiği için ikinci ameliyatı ne zaman öneriyorsunuz ?

Revizyon ameliyatı ile müdahale edeceğiniz alan bence cerrahi zamanlama açısından belirleyicidir ancak birinci ameliyattan sonra en erken altıncı ayda yapılmalıdır ikinci operasyon.

Başarılı bir burun estetiği için ne yapılması gerekir?

Burun estetiğinde doğal ve güzel  bir sonuç için ameliyat öncesinde kişiye özel çalışılarak  teknik belirlenmelidir. Doğru hastada doğru teknik mutlu sonucu getirir.

Bildiğim kadarıyla burun ameliyatı olmak isteyenlerin kafası da bu yüzden oldukça karışık, hangi teknik sizce daha iyi, açık mı ? kapalı mı?

Burun estetiği ameliyatında kullanılan iki farklı yöntem mevcut, açık ve kapalı olmak üzere. Aslında şu an burun estetiği yapan cerrahlar arasında bile fikir birliği yok, dolayısıyla hastaların kafalarının karışması doğaldır.

Sizin tercihiniz nedir burun estetiğinde?

Bakın, eğer cerrah olarak sadece bir teknikle ameliyat yaparım diğerini yapmam diyorsanız yanlış bir yoldasınız demektir. Şayet fazla risk almayayım, kolay burunları yaparım derseniz kapalı teknik ameliyatlarınızda ömür boyu yeterli olabilir. Ben bunlara 45 dk ameliyatları diyorum. Ameliyatın başlaması ve bitmesi maksimum 45 dk sürüyor. Ancak madalyonun diğer ucu farklı. Hastalarınızın önemli bir kısmı daha önce estetik olmuş  revizyon olgularsa, travma ile eğrilmiş ya da burun ucu asimetrik, burun kanatlarına agresif işlemler yapacağınız hastalarsa açık tekniğin avantajlı olduğunu düşünüyorum.

Açık teknikle güzel sonuçlar alma şansı nedir ?

Bugüne kadar binlerce burun ameliyatı yapmış bir cerrah olarak kişisel görüşüm; açık tekniğe hakim  bir cerrahın elinde çok zor olgularda bile  inanılmaz güzel sonuçlar alabilirsiniz. Ülkemizde standart insanların burun yapıları bile oldukça sorunlu. Anadolu coğrafyasında yaşayan insanların üçte ikisinde orta yüz deformitesi mevcut, yani yüz asimetrisi var. Burun kanadı sorunlarından asimetrik burun ucuna, travmatik çökmüş burunlardan aks eğriliğine kadar değişik ve zor olguların toplandığı bir coğrafyada asimetirk yüz de varsa açık teknik yaklaşım ile burun estetiğinde daha güzel sonuçlar alınabileceğini düşünenlerdenim.

Açık teknik daha eski bir yöntem mi ?

Hayır tam tersi. Sanırım yanlış bir algı olarak kapalı tekniğin sonradan geliştirilmiş bir yaklaşım olduğu düşünülüyor. Halbuki kapalı teknik birinci dünya savaşı sırasından beri gündemde olan bir yaklaşımdır  ama yıllar içerisinde burnun estetik ve fonksiyonel problemlerini çözmede yetersiz kalmasından dolayı 25-30 sene önce açık teknik tanımlanmıştır. Yani, açık teknik sanılanın aksine daha güncel bir yaklaşımdır.

Açık teknik ile iz kalma ihtimali nedir ?

Çok azda olsa böyle bir ihtimal olabilir ama kesi yapılan yeri karşı bakışta görme ya da anlama şansı zaten yoktur. Ama usulüne uygun kapatılan bir cilt de iz kalmaz.  Ben açık teknikle ameliyat yaptığım hastalarımda kesi yerinde iz gibi bir sorunla karşılaşmadım

Diğer ülkelerde hangi teknik daha sık kullanılıyor ?

Açık, kapalı tercihi ülkeden ülkeye değişmektedir. Ancak örnek vermek gerekirse  Burun estetiği cerrahisinin ileri düzeyde yapıldığı ülkelerden ABD ‘de vakaların 80’i açık teknikle yapılmaktadır.

Siz kapalı tekniği hiç kullanmıyor musunuz ?

Uygun hastalarda zaman zaman  kapalı teknikle ameliyat yapıyorum ve oldukça güzel sonuçlar alıyoruz ama daha önce belirttiğim gibi burada önemli olan kişinin burun yapısına uygun teknik ile çalışmak gerekir. Sadece açık teknik yaparım demek nasıl büyük bir hataysa, izsiz burun estetiği yapmalıyım, bu nedenle sadece kapalı tekniği tercih ederim demek de büyük bir hatadır.

Kapalı ve açık tekniğin tam olarak farklılığı nedir ameliyatta ?

Farklılık, burun sırtındaki kıkırdak ve kemik dokuya ulaşmak için tercih edeceğiniz yola göre burun üzerindeki cildi ve eklentiyi ya tam ya da yarı şekilde kaldırmanızdır. Kapalı teknikte insanlar çok küçük bir  kesiden girilerek ameliyat yapıldığını zannediyorlar ama bugün pek çok vakada  burun ucu ve burun kanatlarının tüm yapıları burun içinden dışarı doğru çıkarılmakta ve işlemler yapılarak burna tekrar yerleştirilmektedir.

Siz ameliyat olacak olsanız hangi teknikle olmayı tercih edersiniz?

Eğer sorunum büyükse, burnumda aks eğriliği, asimetrik burun ucu veya travma ile çökmüş bir burun yapısı varsa, aynı zamanda fonksiyonel (burun tıkanıklığı)  problemleri de çözmek gerekiyorsa açık teknik bize mükemmel bir ameliyat görüş alanı sağlayacağından açık tekniği tercih ederdim. Çünkü biliyorum ki zor vakalar da uzun dönemde yaşayacağımız burun ucu düşmesi, burun tıkanıklığı gibi problemleri açık teknikte yaşama şansımız daha azdır. Özellikle valv bölgesi sorunlarına kapalı teknikle yeteri kadar hakim olunduğu kanaatinde değilim.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.