Burun Estetiğinde Kişiye Özel Planlama

07.10.2014
74
Burun Estetiğinde Kişiye Özel Planlama

burun-estetiginde-kisiye-ozel-planlamaBurun yüzümüzün ortasında bulunması nedeniyle yüz bölgesinin estetiğini belirleyen en önemli unsurdur. Burun estiği ameliyatı ise ülkemizde ve dünyada en sık yapılan estetik ameliyattır.  

Op. Dr. Ayşegül Sivri

Estetik Uzmanı 

Ülkemizde coğrafi konum ve genetik dolayısı ile yüz ile uyumlu olmayan kemerli, ucu düşük, eğri ve büyük burunlara çok sık rastlamaktayız. Yüzün tam ortasında bulunan burnun bu özellikleri kişiyi sosyal ortamlarda psikoljisini kötü yönde etkilemektedir. Örneğin kemerli burnu olan ve bana çoğu hastam bana muayene için geldiğinde özellikle profil fotoğrafı çektirmekten kaçındığını ifade etmekte. Şayet sizde aynaya baktığınız zaman burnunuzu beğenmiyorsanız burun estetiği ameliyatı için adaysınız demektir. Bu aşamaya gelen bir kişinin düşündüğü ilk nokta ‘Nasıl bir burnum olmalı ya da bana nasıl bir burun yakışır?’ yönündedir.

Peki İdeal Burun Nasıl Olmalı?

Öncelikle ameliyat sonrası burun yapay görünmemeli doğal sanki kişini doğuştan kendi burnuymuş gibi görünmesi önemlidir.Bunun yanında burun kendi içinde ve yüz ile uyumlu olmalıdır. Burun işlevi olan bir organdır ve bu işlevlerden en önemlisi nefes almadır. Ameliyat sonrasında burnun tüm işlevleri korunmalıdır. En önemli noktalardan biriside her burun kişiye özeldir. Başkasında güzel duran yakışan bir burun sizin yüzünüzle uyumlu olmayabilir. Bu sebeple kişiye özel tasarım ve tabiki sonrasında kişiye özel operasyon yapılmalıdır.

Burun estetiği ameliyatı sonrası sizi hiç tanımayan birisi estetikli olduğunuzu anlamamalıdır. Sizi tanıyanlarda yüzünde bir güzellik var sanki gençleşmişsin demelidir. İşte bu doğal  görünümün en önemli belirteçleridir.

İyi yapılmış güzel bir burun yüzün diğer güzel organlarını ortaya çıkarır. Bayanlarda burun ameliyatından sonra özelikle kaşlar, gözler ve dudak daha ön plana çıkmakta, erkeklerde ise bakışlar ifade kazanmaktadır.

Ameliyat öncesinde fotoğraf çekerek, photoshop programlarını kullanarak hastamızın ameliyat sonrasında yüzü ile uyumlu olan, istediği burun şeklini anlamaya çalışıyoruz ve ameliyat planımızı buna göre şekillendiriyoruz.  Örneğin bazı bayan hastalarımız burun sırtındaki kavisin çok az olmasını isterken bazı hastalarımız biraz daha kavisli ve biraz daha kalkık, havalı bir burun istemekte. Ya da bazı hastalarımız burun ucunun biraz daha sivri olmasını isterken bazıları daha yuvarlak isteyebilmekte.

İşte kişiye özel tasarımla bunlar önem taşımakta, herkesin yüzüne yakışan, karakteriyle, cinsiyetiyle, istekleriyle uyumlu bir burun yapmak bizim için en önemli noktadır. Ameliyat öncesinde burun tasarımı yaparken kişinin isteklerinin yanında yüzdeki oranlar, çenenin pozisyonu, şakaklar, burun kökünün yüksekliği, burun cildinin kalınlığı, cinsiyet, kişinin beklentileri, karakteri, psikolojisi gibi birçok faktörü göz önünde bulunduruyoruz.  Erkeklerde burun sırtının düz, burnun dudakla yaptığı açının yaklaşık 90 derece olması doğal bir görünüm sağlarken, bayanlarda burun sırtının hafif kavisli burun ucunun hafif kalkık olması arzulanır. Bunun yanında erkeklerde sivri ve keskin hatlar daha doğal bir görünüm sağlarken bayanlarda yuvarlak ve yumuşak geçişler daha doğaldır ve daha güzel görünür.

Başarısız burun ameliyatının en önemli nedenlerinden biri doktorun ameliyat öncesinde hastanın beklentilerini ve isteklerini tam olarak anlayamaması ya da hastanın bunları doktora net olarak ifade edememesidir.  Ameliyat öncesinde bunlar ayrıntılı olarak görüşülmeli ve buna göre detaylı ameliyat planı yapılmalıdır. Burun estetiği ameliyatı sonuç olarak standart bir iş değildir. Her burun kişiye özel tasarlanmalıdır.

Burun estetiği ameliyatı güzel, dengeli, orantılı ve yapısal tekniklerle yapıldığı zaman ameliyat sonrası kişinin kendine güvenini ve psikolojisini düzelten aynı zamanda psikolojik bir ameliyattır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.