Cerrahisiz İşlemlerde Talep

Cerrahisiz İşlemlerde Talep

Cerrahi dışı uygulamaların sayısı Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Derneği (ASAPS) verilerine göre geçen yıl yalnızca ABD’de 10 milyonu geçti.  Lokal anestezi altında kısa süre içerisinde yapılabilen işlem sonrasında kişi günlük hayatına devam edebilir.  

Prof. Dr. Akın Yücel

Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Cerrahi dışı estetik pazarı, dünya genelinde her geçen gün büyüyen bir alan haline geldi. Öyle ki  Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Derneği (ASAPS) verilerine göre yalnızca ABD’de 2012 yılında kozmetik cerrahi ve lokal anestezi altında yapılan uygulamaların sayısı 10 milyonu geçti.

Non-invaziv yani cerrahi dışı olarak adlandırılan bu işlemlerin hacminin artması çeşitliliği de beraberinde getirdi. Non-invaziv ürün yelpazesi, uygulamanın pratik olması ve sonrasında hastaların günlük yaşamına devam edebilmesi lüksü nedeniyle gittikçe genişledi.

ASAPS’ın yaptığı bir araştırmaya göre geçen sene en çok tercih edilen ilk beş uygulama arasında Botulinum Toksin uygulamaları yani Botoks ve Dysport ilk sırayı aldı. Onu; Hyaluronik asit  uygulamaları, lazer epilasyon, mikrodermabrazyon ve kimyasal peeling takip etti. Bir önceki yıla göre yüzde 10 artış yaşayan cerrahi olmayan işlemler alanı ABD’de 11 milyar Dolar’a ulaştı. Bu rakamın 2 milyar Dolar’ını enjeksiyon, dolgu uygulamaları oluşturdu.

Günümüzde bireyler, lokal anestezi altında ve muayenehane ortamında yapılan işlemleri tercih ediyor. Yaşam koşullarına baktığımızda artık zaman, para kadar önemli. Bu nedenle insanlar daha pratik ve zaman almayan non-invaziv yani cerrahi dışı işlemleri tercih ediyor. Çünkü bireyler iş gücü kaybına uğramadan güzelleşip, uygulama sonrasında hemen günlük yaşamına dönmek istiyor. Non –invaziv işlemlerin pek çoğu da 20 dakika gibi bir sürede yapılıyor. Sık tercih edilen uygulamalar olması nedeniyle ürün çeşitliliğinde her geçen gün artış yaşanıyor. Dolgu, botoks ve cilt yenileme işlemleri Türkiye’de en çok tercih edilen uygulamalardan. Özellikle orta yaş grubundaki hastalarda çok verimli sonuçlar elde ediliyor.

Kimin Yaptığı Önemli

Maalesef talep artışı bu işlemlerin ehil olmayan ellerde yapılması sorununu da beraberinde getirdi. Bu alanda yetkin olmayan pek çok merkez non-invaziv uygulamalar yapmaya başladı. Bu durum da bazı sıkıntıları beraberinde getiriyor. Örneğin; ameliyat gereken bir hastaya uygulandığında, doğal olmayan görüntüler ortaya çıkıyor. Şu anda en büyük sorun hastaların durumunun iyice analiz edilmeden bu işlemlerin uygulanması.

ASAPS’ın verilerine göre ABD’de geçen sene yapılan cerrahi uygulamalarda ise 330 binden fazla kişi meme büyütme operasyonlarını tercih etti. Onu; karın, göz kapağı cerrahisi ve rinoplasti takip etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.