Çift Lazer ile “Dövme Silme”

Çift Lazer ile “Dövme Silme”

Dövmenizden sıkıldınız mı? Artık onu görmek istemiyor musunuz? İşte sorun şimdi başlıyor demektir. Dövme silmek, çok fazla tecrübe isteyen bir konudur.

Dr. Metin Vural

Medikal Estetik Uzmanı

Dövmenin, muayene esnasındaki doğru analizi çok önemlidir. Dövmenin büyüklüğü tedavinin sürecini belirler. Büyüklükle ters orantılı iyileşme süreci sabırsızlığa neden olabilir. Dövmenin yeri bazen dövmenin türünden ve büyüklüğünden de önemli olabilir. Örneğin el bileği, ayak bileği gibi dolaşım sisteminin önemli kavşaklarında olan dövmelerin silinmesi aşamasında ödem çok daha fazla görülür. Ayrıca dövmenin yeri, iyileşme süreci bakımından da önemlidir. Dövme ne kadar iyi kanlanıyorsa o kadar hızlı iyileşir.

Dövmedeki renkler

Renk, dövme silmedeki en büyük problemdir. Dövme, bilindiği gibi asıl olarak siyah organik dövme boya ile yapılır. Ancak son zamanlarda renkli ve 3 boyutlu çalışmalara da rastlıyoruz. Boya ne kadar siyah pigment içeriyorsa lazer o kadar iyi etkir. Lazerin etkisi solmuş bir dövmede daha azken yeni yapılmış bir dövmede, lazer, çok daha etkilidir. Renkli boyalar dövme içerisinde yer almışsa o zaman farklı tipte lazer kullanmak gerekir. Çünkü Nd-YAG ya da Q switch olarak bilinen lazer tipleri çok kısa lazer darbeleri üretir ve siyah pigmentlerde iyi emilir, etkisi de aynı oranda yüksek olur. KTP lazerler ise daha uzun tip lazer sinyalleri üretirler ve enerjisi yüksektir. Daha yoğun enerjilerle çalışır. Kullanımı çok dikkat gerektirir ve renk pigmentleri tarafından iyi emilir.

Silme işleminde karar aşaması

Dövme silme işlemi gerçek anlamda teknik bir iştir. Hem lazerleri çok iyi tanımak, hem de doku tepkisini iyi bilmek gerekir. Profesyonel dövme yapanlar, oldukça maliyetli bazı ekipmanlar kullanarak derinin en üst tabakasının hemen altına dövmeyi yaparlar. Dövmenin gölgelendirilmesi, baskın renklerin ayarlanması, istenilen sonuca ulaşılması ayrı bir sanat ve ustalık gerektirir. Eskilerin tabiriyle “zenaat” tir dövme yapmak. Dövmeyi değerlendirirken ilk ayırım profesyonel ya da amatör olmasına göre sınıflandırmak doğru olacaktır. Profesyonel dövmeler, derinin en üst katmanının hemen altında yer alır. Derinin başka katmanlarına inmemişlerdir. Ayrıca homojen pigment yapısına sahiplerdir. Oysa amatör dövmelerde, zaman zaman toksik mürekkeplerin kullanıldığını (tükenmez kalem veya soba külü gibi), derinin farklı katmanlarında bulunabildiğini, farklı pigment içerdiğini görmek mümkündür. Bu dövmeler amatör dövme ya da “cezaevi dövmesi” diye adlandırılır. Silerken dövmenin tipine göre 2 farklı teknik kullanılır. İlk teknik klasik dövme silme tekniğidir. Dövmeye ilave hiçbir işlem uygulamadan doğrudan silme işlemi uygulanır. Bu teknik oldukça yavaş işleyen bir silme sürecini gerektirir. Diğer teknik ise, tarafımdan geliştirilmiş bir teknik olup “çift lazer” tekniği olarak tanımlanmıştır. Bu tekniğin uygulanabilmesi için belirli şartların tam olarak oluşmuş olması gerekir. İlk şart dövmenin silinme cahiliyetidir. Eğer dövmeden çok hızlı kurtulmak gerekiyorsa bu teknik kaçınılmazdır. Genellikle hosteslik sınavlarını kazananlar, polis teşkilatına girmek isteyenler ya da yakın tarihte evlilik planı olup da dövmesinden kurtulmak isteyenler için doğru bir tekniktir. Ve büyük avantajlar sağlar. İkinci şart dövmenin mutlaka bir profesyonel tarafından ve yine profesyonel cihazlar kullanılarak yapılmış olmasıdır. Dövme ne kadar düzgün ve temiz yapılmışsa o kadar iyi silinebilir. Üçüncü şart ise dövmenin bulunduğu yerdir. Örneğin; yüze bu teknik uygulanmaz. Çünkü keloid dediğimiz bir deri özelliği nedeniyle istenmeyen görüntülerin oluşmaması için prensip olarak yüze bu tekniğin uygulanmasından kaçınılır. Son şart ise dövmenin tasarımıdır. Burada dövme yaygın olarak kalın çizgilerden oluşuyorsa tüm üst tabakanın kaldırılması iyileşme sürecini çok uzattığından sabırsızlıklara ve mutsuzluklara yol açar. Bu nedenle yaygın, geniş yapıdaki dövmelere bu teknik uygulanmaz ya da çok daha farklı bir teknik kullanılarak dövme silme işlemine başlanır.

Silme İşlemi

Hangi yöntemle silme işlemine başlanırsa başlansın, uygulama esnasında lokal anestezi yapıldığı için en küçük bir acı ve ağrı hissi olmaz. İnternetten videolarını bulabildiğiniz dövme silme işlemi görüntüleri klasik dövme silme işlemleridir. “Çift lazer” işleminde ise işlem birkaç aşamadan oluşur. En önemli aşama soğutmadır. Dövme olabildiğince soğutulur. Q-Switch lazer den daha farklı bir lazer kullanılarak derinin en üst katmanı ayrılır. Dolayısıyla dövme doğrudan hava ile temas edecek bir şekle gelir. Hatta hastaların tanımıyla “ilk günkü hali” gibi olur. Artık q switch lazer ile dövme arasında hiçbir engel kalmamış olur. Klasik dövme silme işleminde kullanılan q switch dozunun yarısından daha az bir dozla dövme  taranır. Ve iyileşme prosedürüne yönlendirilir. İyileşme süreci silme kadar önemli bir süreçtir. Ve dövme silen klinik tarafından yakından takip edilir. Epitelizasyon denilen derinin oluşma süreci tamamlanana kadar dövmeye aşamalar halinde tıbbi destek uygulanır. Çift lazer yöntemi ile çoğunlukla tek seferde dövme silinir. Veya çok az rötuş gerektiren detaylar kalmış olabilir. Bir diğer seansta bu detaylara da lazer uygulanır ve dövme silme işlemi tamamlanmış olur.

İz kalır mı?

En çok sorulan sorudur. Dövme yapılışı itibarıyla derinin en hassas katmanlarının hemen üzerine uygulanır. Son derece hassas bir çalışma ile bu seviyedeki dövmenin yerinden kalkması sağlanır. Tek seansta çift lazer yöntemi ile yapılan uygulamalarda iz kalmaması için aşırı bir titizlik gösterilir. İyileşme ve epitelizasyon süreci iyi bir destekle atlatıldıysa çoğunlukla bir yıllık süreç içerisinde önemli bir iz kalmaz, dövme silinmiş olur. Ancak derinin keloid özelliği varsa, ya da tedavi sırasında derinin farklı katmanlarına lazer enerjisi yoğunlaşmışsa bu durum o anda fark edilmeyebilir ve iz kalabilir. Dövmenin yerinden yok edilmesi ne kadar istenen bir durumsa da, kişilerin iz kalma durumunu hiçbir zaman göz ardı etmemeleri gerekir. Dövme silme, hasta ile doktor arasındaki işbirliği ile başarıya ulaşan bir uygulamadır. Hasta tüm aşamalardan bilgi sahibi olduğunda tedavinin bir parçası olur. Dövme silme işlemi kadar, işlem sonrasında dövme yarasının bakılması, silme işlemi kadar önemlidir. Tüm olumlu ya da olumsuz gelişmeler birlikte değerlendirilerek sona ulaşılır. Dövme silmek uzmanlık ve sabır gerektirir.

Tüm dövme meraklılarına önerilerimiz:

  1. Sevgilinizin ya da eşinizin ismini yazdırırken bir kez daha düşünün,
  2. Asla istemediğiniz bir dövmeyi başka bir dövme ile kapattırmaya kalkmayın,
  3. Profesyonel olmayan dövme sanatçılarına dövme yaptırmayın,
  4. Dövmenin yapıldığı mürekkebi ve onaylarını sorgulayın,
  5. Sildirme işlemini bu konuda profesyonel bir klinikte yaptırın.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.