Covid Sonrası Saç Dökülür mü?

Covid Sonrası Saç Dökülür mü?

Bütün dünyayı etkisi altına alan Korona virüs salgını, fiziksel-ruhsal sağlığımızı pek çok yönden olumsuz etkilemeye devam ediyor. Hastalığı geçirdikten sonra yarattığı korku, endişe, duygusal stres sonrasında “saç dökülmesi”  şikâyetinde artış görülmeye başlandı.

Evrim Bayraktar

Saç Sağlığı Uzmanı (Trikolojist)

Saç dökülmesi vücutta bağışıklığı düşüren ateşli hastalık, geçirilen ameliyat, duygusal travma sonrasında dönemsel artış gösterebilir. Normalde saçın yüzde 90’nı büyüme-uzama evresindeyken sadece yüzde 10 saç teli dökülme evresindedir. Ancak saçın büyümesini sekteye uğratan “vücutta şok etkisi” yaratan hastalık- yüksek duygusal stres sebebiyle saçın yüzde 50’si büyümede kalabilirken yüzde 40 oranında saç dökülme evresine geçebilmektedir. Bu duruma “ geçici saç dökülmesi” yani “Telogen Effluvium” adı verilir.

Kişisel duyarlılık önemlidir…

Elbette bu durum herkes için geçerli değildir; bazen hastalık ağır geçirildiği halde sonrasında saç dökülmesi yaşanmazken, basit bir gribal enfeksiyon sonrasında önemli ölçüde saç dökülmesi görülebilir. Bu tamamen kişisel duyarlılıktır.

Covid19 yüksek ateş, halsizlik, yoğun kas ağrıları ve iştah kaybı semptomları ile görülüyor. Tüm bunlara eşlik eden stres artışı ile hastalık sonrasında saç dökülmesi görülebiliyor. Covid 19 hastalığının yarattığı ölüm riski, bilinmezlerle dolu etkileri, vücutta yarattığı travma böbrek üstü bezlerinden yükselen stres hormonu Kortizol’ü yükseltebilir. Bu durum sonucunda hayati organlar öncelik haline gelir. Saça giden kan sirkülasyonu azalır; bunun sonucunda saç dökülmesinde artış görülür.

Kaygı yüksek ise dökülme artabilir!

Özellikle hastalık sonrası 2-3 ay içinde başlayan, günlük 300- 400 tele varan saç dökülmesi artışı görülebilir. Bunun dışında yakının hastalığa yakalanması ile zor günler geçiren, Covid 19 sebebiyle yakınını, işini kaybeden veya finansal olarak zorluk yaşayan sadece izlediği haberler sebebiyle kaygı düzeyi yükselen kişilerde de günlük saç dökülmesi belirgin şekilde artabilir.  Covid-19 hastalığı bazı vakalarda ise “ saç kıran” tipi için tetikleyici olabiliyor. Saç kıran saç ve sakal bölgesinde “para” şeklinde açılmalara vücutta kaş, kirpik diğer vücut tüylerinde de kayba neden olan bağışıklık sistemi rahatsızlığıdır. Bunun, bazı Covid hastalarında görülen sitokin fırtınasının bağışıklık sistemini etkilemesinden kaynaklanabileceği düşünülmektedir.

Gıda takviyesi almak gerekebilir…

Telogen Effluvium olarak adlandırılan hastalık sonrası saç dökülmeleri geçicidir; 2-4 ay içinde kendiliğinden düzelir. Bu süre içinde sakin kalabilmek, sağlıklı yaşam alışkanlılarını korumak-desteklemek gerekir. Özellikle saç için önemli kan değerlerinin (Demir, feritin, B12, folik asit, magnezyum, çinko, B12, TSH, D vitamini) bilinmesi ve saçın enerji alması için gerekli optimum değerlerde olması gerekir. Çok yönlü-proteinden zengin beslenme, yeterli uyku, tercihen açık havada yapılacak hafif spor aktiviteleri fayda sağlar. Ağızdan alınacak gıda takviyelerinin yanında saça topikal olarak uygulanacak, yeni saç oluşumunu tetikleyecek nitelikte ürünlerin kullanımı da iyileşmeyi hızlandırır.  Bütünsel bir yaklaşım saç dökülmesini daha hızlı kontrol altına alma, dökülen saçların güçlü-sağlıklı olarak yerine gelmesine destek olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.