Deprem Bölgesinde Anlamlı Proje

Deprem Bölgesinde Anlamlı Proje

GSK Türkiye, deprem bölgesindeki halka destek sağlamak amacıyla Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile anlamlı bir iş birliğine imza attı.

——

Depremden etkilenen kişilerin normalleşme sürecine katkı sağlamak için GSK Türkiye, TOG uzmanları tarafından hazırlanan dersler, atölye ve uygulamalar aracılığıyla yılda 6 bin 500 kişiye ulaşılacak.

Gerçekleşecek çalışmalar, çocuk ve gençlere yönelik matematik, Türkçe ve fen derslerine destek sağlamanın yanı sıra duygusal ifade becerilerini geliştirecek uygulamaları da içeriyor. Programda ayrıca, lise ve üniversite çağındaki gençlere yönelik psikososyal aktivitelerle birlikte gelişim sohbetleri de yer alıyor. Diğer yandan, bölgedeki kadınların faydalanabileceği atölye çalışmaları, bilgilendirme seansları ile de iyi olma halinin artırılması amaçlanıyor.

Destek Merkezi’nin yer aldığı konteyner şehirde yaşayan, depremden etkilenenlerin kullanabileceği sosyalleşme, spor alanları da bulunuyor. Bununla birlikte, merkezde tam zamanlı olarak görev alan psikolog ile, bölgede ihtiyaç duyan herkesin yararlanabileceği bir yapı oluşturularak bütüncül bir psiko-sosyal destek sağlanması amaçlanıyor. Tüm bunlarla birlikte, konteyner şehrin içinde bulunan ilkokulda öğrenim gören öğrenciler Destek Merkezi içinde yer alan park, kütüphane, konferans salonu gibi sosyal alanlardan faydalanma fırsatına sahipler.

GSK Türkiye İletişim ve Hasta İlişkileri Lideri Selcen Çökdü: “Afet bölgesinde başta çocuk, genç ve kadınlar olmak üzere bu felaketten etkilenen herkese psiko-sosyal anlamda destek olmayı hedefliyoruz. Projeye çalışanlarımız da gönüllülük kapsamında doğrudan ve dolaylı olarak dahil oldu” açıklamasında bulundu.

TOG Genel Müdürü Ayşe Kırımlı, doğal afetler sonrasında toplum ihtiyacının karşılanmasında en önemli rollerden birini de sivil toplum kuruluşları ve paydaşların üstlendiğini vurgulayarak; “GSK Türkiye gönüllüleri ve gençlerle birlikte bölgede gerçekleştireceğimiz psiko- sosyal destek çalışmalarıyla başta çocuk, genç ve kadınlar olmak üzere, tüm bölge halkını güçlendirmeyi hedefliyoruz” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.