Diş Beyazlatmayla Gelen Beyaz Gülümseme

21.01.2014
51
Diş Beyazlatmayla Gelen Beyaz Gülümseme

dis-beyazlatmaYeni yıla estetik açıdan istediğiniz güzellikte ve sağlıkla girmek hayalleriniz arasında mı yer alıyor? Renk değişimlerine etkili çözümler getiren diş beyazlatma (Bleaching) yöntemiyle hayalinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz…

Dr. Dt. Ömer Lütfi Koca

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı

Kişinin sağlıklı ve bakımlı hem de güzel dişlere sahip olmasını sağlayan diş beyazlatma (Bleaching) yöntemi son günlerde oldukça popüler oldu.

Yeni yıla Yeni ve Beyaz Dişlerle Girmek İster misiniz?

Diş beyazlatma adı verilen Bleaching yönteminde, renk değişimi olan dişlere kimyasal ajan uygulanarak, mine ve dentin dokusunun derinliklerindeki organik pigmentlerin okside edilir, renginin açılması sağlanır. İşlemle dişlerin renginde 3 ile 7 tona kadar değişim sağlanır. Beyazlatmada kullanılan preparatların içerikleri yüzde 10-22 oranında hidrojenperoksit veya karbomidperoksittir. İşlem muayenehanede (Office Bleaching) ve evde uygulama (home bleaching) olmak üzere iki şekilde yapılır.

Muayenehanede Diş Beyazlatma (Office Bleaching)

Uygulama, belirli dalga boyunda ışık üreten cihaz ve diş yüzeyine uygulanan beyazlatıcı preparatlar yardımıyla yapılır. Diş beyazlatma şu şekilde uygulanır:

* Öncelikle ağzı açık tutan, dilin öne ve yanlara hareketini önleyen, dudakları diş ve diş etlerinden uzaklaştıran ağız açma aparatı ağza yerleştirilir.

* Yanak ve dudakların en derin yerlerine pamuk peletler koyulur.

* Hastanın diş etlerini koruma amaçlı jel, alt ve üst çene dişetlerine uygulanır.

* Alt ve üst çenedeki tüm dişlerin ön yüzeylerine beyazlatıcı preparat sürülür.

* Hastanın gözünü ışıktan (lazer ışını) korumak için, hataya koruyucu gözlük takılır.

* Işık cihazı ağız açma aparatına yerleştirilir ve 15 dakikalık ilk uygulama periyodu başlatılır.

* 15 dakika sonunda, hastanın ağzı su ile yıkanarak temizlenir. İkinci 15 dakikalık periyot başlatılır. Dişlerin renginin ton koyuluğuna göre 4 periyoda kadar uygulama yapılabilir.

Bu işlemlerin yılda bir kez tekrar edilmesi gerekir ancak hastanın aşırı derece de çay, kahve, sigara vs tüketimi var ise tekrarlama işlemi 8 ayda bir yapılabilir.

Evde Diş Beyazlatma

Diş hekimi hasta ağzından aldığı ölçülere şeffaf bir plak hazırlar veya bazı sistemlerin kendi içerisinde bulunan ağız uygulama plakları ile yapılır. Hastaya uygun hazırlanmış plakların ağızda ayarlamaları yapılır. Ardından hastaya beyazlatıcı preparatla birlikte verilir. Hasta, evinde plakların içerisine beyazlatıcı ajanı yerleştirir. Plağı ağzına tam oturtup 6-8 saat bu şekilde kalır. Uygulama, 2 hafta süresince devam eder ve istenilen beyazlık elde edilir.

Dişlerde Renk Değişimine Neden Olan Yiyecek ve İçecekler

Gıdalarda bulunan renklendirici maddeler, diş yüzeyine kolaylıkla tutunur ve tüketilen yiyeceklerin renklerine bağlı olarak dişlerde de zamanla benzer bir renklenme yapabilir. Dişlerde renk değişimine neden olan faktörlerin başlıcaları:

  • Ø Çay, kahve ve kola gibi kromojenik içeceklerin aşırı tüketimi,
  • Ø Sigara, pipo, puro vs kullanımı,
  • Ø Kırmızı biber ve safran gibi kromojenik yiyeceklerin sık tüketimi,
  • Ø Vişne, karadut gibi kromojenik meyvelerin aşırı tüketimi,
  • Ø Herhangi bir rahatsızlık nedeniyle kullanılan tıbbi gargaraların 7 günden fazla kullanılması,
  • Ø Dişlerin gerektiği gibi fırçalanmaması nedeniyle diş yüzeyinde kalan plaklara yerleşen kromojen bakteriler, dişlerin diş eti kısmına yakın yerlerde hale şeklinde siyah lekelenmelere neden olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.