Diyabette Ayakkabı Seçimi Çok Önemli

Diyabette Ayakkabı Seçimi Çok Önemli

Senior man eating healthy food.Diyabet hastası olanların ayak sağlıklarına çok dikkat etmeleri gerekir. Ayakları hissizleşen diyabet hastaları ayakkabının vurduğunu fark etmez, ayaklarında oluşan yaralarla daha zor iyileşme süreci içerisine girer.

——————–

Diyabet hastalarının kendilerine çok dikkat etmeleri gerekir. Bundan dolayı ayaklarını rahat ettirecek ve sağlıklı yürümelerini sağlayacak modeller tercih etmeliler. Bazı hastalarda ayaklar etrafında olan yağ ve nem tabakası mevcut olmayabilir. Bu nedenle ayakta çok fazla baskı meydana gelerek deri çatlar ve yaralar oluşur, enfeksiyon, kangren ve mantar görülebilir.

Diyabet hastaları ayaklarını belli aralıklarla kontrol etmeli, herhangi bir sorunu önceden fark etmeliler. Hissizleşen ayaklarda hastalar ayakkabıların vurduğunu bile fark edemeyebilir. Bakır tabanlı Aetrex çoraplar ayağı sıkmaz ve bakterileri engeller. Dikişleri yumuşak olan bu ürün kan dolaşımını engellemez.

Şeker hastaları ayakkabı seçiminde nelere dikkat etmeli?

  • Ayakkabı içinde dikiş olmamalıdır.
  • Ayakkabı derisi yumuşak ya da yastıklı olmalıdır. Esnek olması da konfor için önemlidir.
  • Antibakteriyel iç taban olmalı, mantar, nem, koku gibi olumsuzlukları önlemelidir.
  • Ayakkabıda ayağa baskı yapacak toka vs bulunmamalıdır.
  • Diyabetiklerin ayaklarındaki baskı çok olduğu için ayakkabı ayağı sıkmamalı, rahat olmalıdır.
  • Boydan ve enden çok iyi kontrol edilmelidir.
YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.